Körülbelül 130 ezer résztvevő követelte a regionális elnök lemondását szombaton a spanyolországi Valenciában. Az emberek mérhetetlenül dühösek többek között Carlos Mazónra amiatt, ahogyan a több mint kétszáz emberéletet követelő természeti csapás okozta vészhelyzetet kezelte.
A szervezők beszédei előtt egy percig tartó néma csenddel tisztelegtek az áldozatok és hozzátartozóik előtt, majd a tömeg a demonstráció teljes idején a „gyilkos” és a „mondjon le” szavakat skandálta a városháza elé összehívott megmozduláson.
A katasztrófa több érintettje is kiáltványokat olvasott fel, amelyekben kijelentették, hogy politikusok, köztük a valenciai elnök is szégyenletes dolgokat tett október 29-én, amikor a történelmi vihar lesújtott Valencia, Kasztília-La Mancha és Andalúzia régióra, utalva azokra a kommunikációs hibákra és késlekedésekre, amelyeket pénteken hoztak nyilvánosságra, és amelyekről lapunk is beszámolt. A felszólalók közölték, hogy amellett, hogy a valenciai régióvezető lemondását akarják, azt is el kívánják érni, hogy jogi eljárás induljon annak érdekében, hogy minden más érintett is felelősségre legyen vonva a vihar és az áradások tragikus következményeiért. Megjegyezték, hogy a valenciai kormány mindenáron el akarja kendőzni saját hanyagságát, nem hajlandó beismerni késlekedését sem a vészhelyzet bejelentése, sem a mentőcsapatok érkezése kapcsán, amit elfogadhatatlannak tartanak.
A több tízezres tömeg ugyanakkor a központi kormányt is bírálta, mondván határozottan és azonnal kellett volna nyomást gyakorolnia a valenciai kormányra annak érdekében, hogy minden rendelkezésre álló erővel segítsék az embereket az életük újjáépítésében, de ők is ugyanúgy késlekedtek, ahogy Carlos Mazón.
A tüntetés nem volt konfliktusmentes. A rendőrség összetűzésbe került több szélsőségesen viselkedő résztvevővel is, akik fáklyákat, sarat, festéket és egyéb tárgyakat dobtak a valenciai városházára, a céljuk pedig a gyanú szerint az volt, hogy felgyújtsák az épületet.
Valencia polgármestere megpróbálta nyugalomra inteni az embereket, kiemelve, hogy a konfrontáció és a vandalizmus soha, semmire nem jelent megoldást. María José Catalá hangsúlyozta, hogy most az érintett települések és lakóik támogatása a legfontosabb.
A Valenciában zajló demonstráció után Madridban is követelték szombaton a valenciai vezető lemondását, szolidaritást vállalva a katasztrófa által sújtott lakosokkal.
Közben a mentőcsapatok újabb holttestet találtak a katasztrófa által leginkább sújtott valenciai településektől húsz kilométerre fekvő Albuferában. Az áldozatok száma vele együtt hivatalosan 222 fő, akik közül 214-en Valencia régióban hunytak el, hetet Kasztília-La Manchában, egy főt pedig Andalúziában találtak meg. Hétvégén megerősített létszámmal tovább folytatják az eltűntek keresését és a romok eltakarítását.
Borítókép: Tüntetés Valenciában, hogy tiltakozzanak a közelmúltbeli áradások politikai kezelése miatt a spanyolországi Valenciában 2024. november 9-én (Fotó: AFP)