Kim Jong Hjun ellen árulás, illetve zendülés gyanúja miatt indult nyomozás.
A 65 éves politikus, aki szerdán nyújtotta be lemondását, s csütörtökön már le is váltották, nyíltan támogatta a Jun Szog Jol elnök által kedden kihirdetett és még aznap visszavont, ám belpolitikai válságot kiváltó szükségállapotot.
A rendőrség vasárnap átkutatta a volt tárcavezető hivatali rezidenciáját, és bírósági engedélyt kapott telefonbeszélgetései kiértékelésére, miután készülékét a hatóságok lefoglalták.
A szintén az elnök egyik bizalmasának számító I Szang Min belügyminiszter azt követően nyújtotta be lemondását, hogy a legfőbb ellenzéki párt szombaton hivatali felmentési eljárást kezdeményezett vele szemben, amelyről december 10-én terveztek szavazni.
Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint Jun Szog Jol elfogadta lemondását.
A dél-koreai elnök ellen indított vádemelési indítvány a parlamentben tartott szombati szavazás során elbukott a kormánypárt bojkottja miatt.
A nemzethez intézett első televíziós beszédében az elnök bocsánatot kért a szükségállapot bevezetéséért és közölte, hogy a pártja kezébe helyezi a döntést, ami a politikai helyzet stabilizálását és a hivatali idejét illeti. A szombati szavazás után a kormánypárt vezetője, Han Dong Hun kijelentette: az eredménytől függetlenül a párt döntése az, hogy az elnöknek le kell mondania. Szombat este a szöuli törvényhozás épülete előtt becslések szerint mintegy százezren tüntettek az államfő távozását követelve. Az ellenzék az alkotmány megsértésével vádolja Jun Szog Jolt.
Mint arról beszámoltunk, a szombati parlamenti szavazás előtt Jun Szog Jol bocsánatot kért a hadiállapot bevezetésével okozott kellemetlenségért.
Borítókép: Kim Jong Hjun, Dél-Korea korábbi védelmi minisztere (Fotó: AFP/Saul Loeb)