Maffiakultúra az Európai Bizottságban

Emily O’Reilly, az Európai Unió távozó ombudsmanja a brüsszeli bürokráciát átláthatatlannak és következmények nélkülinek nevezte. Ursula von der Leyen elnököt maffiakultúra fenntartásával vádolta, ami lehetővé teszi a hatalmi visszaéléseket az unió csúcsán.

Forrás: V4NA2024. 12. 21. 13:59
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke. Fotó: Hans Lucas via AFP Forrás: Hans Lucas via AFP/Diego Ravier / Hans Lucas
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emily O’Reilly, aki februárban távozik az Európai Unió ombudsmani pozíciójából, kemény kritikával illette az Európai Bizottság működését, írja a V4NA nemzetközi hírügynökség. A Politico EU Confidential podcastjában kijelentette, hogy a bizottság működését egyre nagyobb átláthatatlanság jellemzi, és a vezetésében maffiakultúra uralkodik. O’Reilly elmondása szerint Ursula von der Leyen elnök felelős ezért a helyzetért, hiszen a hivatali ideje alatt soha nem találkozott vele, és a bizottság vezetésében részt vevő tanácsadókat „consiglieriként” írta le, utalva a maffiavezérek bizalmasaira.

O’Reilly szerint a bizottság gyakran elutasítja a dokumentumok kiadására vonatkozó kérelmeket, még akkor is, ha azok jogi alapokon nyugszanak. 

Elképzelheti, milyen frusztráló, amikor hosszú hónapokon át próbálkozunk jogi érvekkel és bírósági döntések idézésével, és mégis nemet mondanak

– nyilatkozta. Az ombudsman hozzátette, hogy gyakran kérdezték tőle az uniós képviselők, miként lehetne átláthatóbbá tenni a bizottság működését, de erre maga sem tudott választ adni.

Emily O’Reilly 11 éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata. Bár a hivatal célja a szabályok betartásának biztosítása volt, döntéseinek nem volt kötelező ereje. Ez lehetővé tette, hogy Ursula von der Leyen és vezető tanácsadói gyakorlatilag következmények nélkül működjenek.

A V4NA értesülései szerint a brüsszeli korrupció és átláthatatlanság azonban nemcsak az Európai Bizottságot érinti. Malgorzata Wolczyk, egy lengyel politikai elemző szerint az EU rendszere mélyen gyökerező korrupcióval terhelt, amelyet a hatalmi klikkek uralnak. 

Wolczyk véleménye szerint az uniós vezetők rendre figyelmen kívül hagyják a választási eredményeket, például a jobboldali erők megerősödését, és ehelyett a liberális narratívát kényszerítik rá az európai politikára. 

A konzervatív érveket következetesen szélsőségesként bélyegzik meg, hogy elszigeteljék az emberektől

– tette hozzá Wolczyk.

Az Európai Tanács új elnökének, António Costának a kinevezése Wolczyk szerint szintén a korrupció problémáját erősíti. Costa, aki korábban Portugália miniszterelnöke volt, egy lítiummal és megújuló energiával kapcsolatos korrupciós ügy miatt kényszerült lemondásra, közli a V4NA. 

Bár Costa ártatlannak vallotta magát, beismerte, hogy a korrupció gyanúja összeegyeztethetetlen vezetői tisztségével.

Wolczyk úgy véli, hogy Costa kinevezése részben Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, részben Olaf Scholz német kancellár támogatásának köszönhető, akik szoros szövetséget ápolnak a szocialista vezetőkkel. Mind Sánchez, mind Scholz neve korábban korrupciós ügyekben merült fel, és a vádakat máig nem sikerült teljesen tisztázniuk.

 

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.