Trump Grönland és Kanada vonatkozásában stratégiai jelentőségű lépést tehet

Kanadát az Egyesült Államok 51. tagállamává tenné, és megvásárolna egy stratégiai szempontból fontos szigetet is a megválasztott amerikai elnök. Trump Grönland vonatkozásában már első elnöki ciklusa alatt is beszélt arról, hogy az Egyesült Államoknak meg kellene vásárolnia Dániától Grönlandot.

2025. 01. 14. 15:44
Donald Trump a floridai West Palm Beach Convention Centerben. (Fotó: Jim WATSON / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trump Grönland iránti érdeklődése nem új keletű. Az északi-sarkvidéki sziget autonóm dán terület, amely otthont ad egy amerikai űrlétesítménynek, és az Egyesült Államokból Európába vezető legrövidebb útvonalon fekszik. Az északi-sarkvidéki sziget stratégiai és geopolitikai szempontból jelentős az Egyesült Államok számára. A megválasztott amerikai elnök nemrégiben arról is beszélt, hogy a Panama-csatornát ismét amerikai ellenőrzés alá vonja, ha a Csendes- és az Atlanti-óceánt összekötő vízi út vezetősége nem csökkenti az amerikai hajók tarifáját.

Trump Grönland és Kanada megvásárlását tervezi
Trump Grönland megvásárlásáról már első elnöki ciklusa alatt is beszélt. A képen a Pituffik űrbázis (korábban Thule légibázis) látható, Észak-Grönlandon, 2023. október 4-én. Fotó: AFP

Trump már első elnöki mandátuma alatt is beszélt arról, hogy az Egyesült Államoknak meg kellene vásárolnia Dániától Grönlandot, majd választási győzelme után a megválasztott amerikai elnök, decemberben, a Truth Social nevű közösségi médiaplatformján megismételte az északi-sarkvidéki szigetre, Grönlandra vonatkozó, először több évvel ezelőtt tett megjegyzéseit.

A nemzetbiztonság és az egész világ szabadsága érdekében az Amerikai Egyesült Államok úgy érzi, hogy Grönland birtoklása és ellenőrzése abszolút szükségszerű.

– írta közösségi oldalán. 

Trump megvásárolná Grönlandot
Grönland. Fotó: Hans Lucas via AFP

Trump megjegyzésére Mute Egede grönlandi miniszterelnök akkor úgy reagált:

Nem vagyunk eladók, és nem is leszünk azok. Nem veszíthetjük el a szabadságért folytatott hosszú küzdelmünket. Ugyanakkor továbbra is nyitottnak kell lennünk az együttműködésre és a kereskedelemre az egész világgal, különösen a szomszédainkkal

Január közepén a politikus már kompromisszumkészebbnek mutatkozott. Egy koppenhágai sajtótájékoztatón arra a kérdésre válaszolva, hogy kapcsolatba lépett-e már Trumppal, Egede kijelentette:

Nem, de készek vagyunk megvitatni mindazt, ami összeköt bennünket.

Függetlenségi szándékukat azonban ezúttal is hangsúlyozta. 

Egede azt mondta, hogy nem akarnak sem amerikaiak, sem dánok lenni, grönlandiak akarnak lenni.

Donald Trump: Tegyük újra naggyá Grönlandot!

Januárban, a megválasztott elnök fia, ellátogatott a jelenleg Dániához tartozó területre.

Ugyan Donald Trump Jr. magánlátogatásra érkezett a szigetre, útja újabb lendületet adott Donald Trump megválasztott amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos terveinek.

Grönland egy hihetetlen hely, és az ott élők óriási hasznot fognak húzni abból, ha és amikor a nemzetünk részévé válik. Meg fogjuk védeni és meg fogjuk becsülni a nagyon gonosz külvilágtól. TEGYÜK ÚJRA NAGGYÁ GRÖNLANDOT!

– írta a videóhoz a megválasztott elnök.

Alig egy héttel Trump beiktatása előtt JD Vance, a megválasztott amerikai elnök alelnökjelöltje is határozottan fogalmazott Grönlandról.

Úgy gondolom, hogy itt van egy igazi lehetőség, hogy átvegyük a vezetést… és azt hiszem, hogy Grönlandon üzletet kell kötni.

Trump és az Egyesült Államok számára Grönland különös jelentőséggel bír

Grönland megszerzésének terve egyáltalán nem új keletű az Egyesült Államokban. Maga Donald Trump már 2019-ben is felvetette az ötletet. Korábban 1867-ben vizsgálta az amerikai külügyminisztérium a lehetőséget, a második világháború után pedig Harry Truman amerikai elnök százmillió amerikai dollárt ajánlott Dániának a területért, azonban az észak-európai ország visszautasította az ajánlatot.

Amennyiben Trumpnak ezúttal sikerül végigvinnie a tervét, az az Egyesült Államok legnagyobb területi gyarapodása lenne.

Grönlandnak elsősorban geopolitikai, földrajzi jelentősége van – mondta el lapunknak Flamm László történész, külügyi szakértő, hozzátéve:

Egész egyszerűen az északi-atlanti térségben, Európa és az amerikai földrész között helyezkedik el ez az óriási sziget, és logisztikai szempontból is kiváló a fekvése

Grönland jelentősége a második világháború kapcsán nőtt meg, ezzel kapcsolatban nehéz nem párhuzamot vonni a jelenlegi konfliktusos világpolitikai helyzettel. Az érdeklődés az Egyesült Államok részéről nem új keletű, maga Trump is tett már lépéseket ez ügyben az első elnöksége idején, de ez akkor heves ellenállást váltott ki a dán kormányból. Dániára hatással volt Trump elképzelése, ugyanis megemelték a szigetnek nyújtott támogatást. 

A helyzet azért is kényes, mert Dánia NATO-tagállam 

– mondta a szakértő. 

Grönland jelentősége a földjében és a területéhez tartozó tengeri talapzatban rejtőző ásványkincsek sokasága. Ilyen például az urán, amelynek exportját a dán kormány biztonságpolitikai kérdésnek minősítette, és saját hatáskörbe vonta. 

A sziget 2009 óta széles körű önkormányzatiságot élvez, azonban a kül- és biztonságpolitika Koppenhága kezében maradt. Az ásványkincsekkel kapcsolatban felmerül egy olyan probléma is, hogy drága a megfelelő kitermelési infrastruktúrát odatelepíteni. 

Trump Grönland megvásárlása mellett Kanadát is az Egyesült Államok részévé tenné

Donald Trump megválasztott amerikai elnök felvetette, hogy Kanada 51. tagállamként csatlakozhatna az Egyesült Államokhoz.

Számos ember Kanadában szeretne az 51. tagállam lenni. Az Egyesült Államok nem viselheti el többé a masszív kereskedelmi hiányt és támogatásokat, amelyekre Kanadának szüksége van, hogy felszínen tudja tartani magát

– írta az Egyesült Államok megválasztott elnöke közösségi oldalán. Hozzátette: ha Kanada egyesülne az Egyesült Államokkal, nem lennének vámok, az adók nagyban csökkennének, és teljesen biztonságban lennének az őket folyamatosan körülvevő orosz és kínai hajók fenyegetésétől.

Trump terveire Moszkva is reagált

Az Északi-sarkvidék nemzeti érdekeink, stratégiai érdekeink övezetét képezi. Jelen vagyunk az északi-sarkvidéki övezetben, és továbbra is jelen leszünk ott

– kommentálta a Kreml szóvivője Donald Trump Kanadára és Grönlandra vonatkozó kijelentéseit.

Dmitrij Peszkov hangsúlyozta: 

Washington szerint figyelembe kell venni a grönlandiak véleményét ahhoz, hogy Grönland az Egyesült Államokhoz tartozzon. Ebben az esetben a Nyugatnak tiszteletben kell tartania a Donyec-medence és Novorosszija lakóinak véleményét is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek.

A szóvivő közölte:

Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és Grönlandra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik.

Borítókép: Donald Trump a floridai West Palm Beach Convention Centerben. (Fotó: Jim WATSON / AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.