A Hamász és Izrael megállapodásra jutott a tűzszünet és túszalku feltételeit illetően, azonban a terrorszervezet még az utolsó pillanatban is változtatásokat követelt, ezzel is próbálja nyomás alatt tartani Izraelt – nyilatkozta a lapunknak a szakértő.
A tervezett kormányülést megtartják, amint az utolsó részleteit is leegyeztetik az alkunak. Eközben a Netanjahu-kabineten belül is feszültségeket keltett az alku, a vallásos-nacionalista pártok vezetői szerint az alku megalázó Izrael számára, és a háború eddig elért céljait teszi semmissé
– mutatott rá Nagy Dávid, majd kiemelte:
A tűzszünetet valószínűleg ők is megszavazzák, de konfliktus a későbbiekben akár a Netanjahu-kormány szétesését is hozhatja.
A hamarosan beiktatásra kerülő elnökkel kapcsolatban elmondta, hogy Trump a már jól ismert „béke erő által” megközelítést alkalmazva képes volt nyomást gyakorolni a terrorszervezetre, ebben Steve Witkoff különmegbízott volt a segítségére, aki az elmúlt hetekben részt vett Dohában a tárgyalásokon, és tolmácsolta az új adminisztráció hozzáállását a konfliktushoz.
Trump érdemeit a tűzszünet létrejöttében Biden csapata is elismerte. Beszédes, hogy Biden szerint ugyan azt a tűzszünetet fogadták el, ami már májusban is az asztalon volt. A különbség most az volt, hogy Trump nyomásgyakorlása nagyobb kredibilitással bírhatott a Hamász szemében.
– emelte ki a szakértő, aki a Közel-Kelet regionális összefüggéseivel kapcsolatban elmondta:
Kétségtelenül szerepe lehetett ebben annak is, hogy az úgynevezett ellenállás tengelye, az Irán által patronált terrorszervezetek és milíciák, de maga Irán is súlyos csapásokat szenvedtek el az elmúlt hónapokban.
Irán most saját elrettentő képességének helyreállításán fog dolgozni, ennek szerves részei voltak azok a terrorszervezetek, a Hamász és Hezbollah is, amelyek most az izraeli műveletek során súlyos károkat szenvedtek. Izrael a terrorszervezetek újjászerveződésének megakadályozása mellett arra fog törekedni, hogy Irán tartósan kiszoruljon a közvetlen közeléből, így Szíriából is.
A tűzszünettel összefüggésben elmondta, hogy három fázisból áll a megállapodás, az első fázisban harminchárom túsz, főként nők, gyerekek és idősek szabadon bocsátásáról egyeztek meg a felek. Cserébe Izrael fokozatosan kivonul Gáza északi részéről, ahova a civil lakosság szigorú feltételek mellett visszatérhet. A második fázisban a teljes izraeli kivonulásért cserébe – leszámítva a határmenti pufferzónát és ellenőrző pontot – a Hamász a többi még életben lévő túszt, és a meggyilkoltak holttesteit adná ki.
A harmadik fázisban pedig megkezdődhetnek a tárgyalások Gáza újjáépítéséről
– emelte ki a szakértő, majd folytatta:
Azt gondolom, a második fázis az, amelyik leginkább kritikus lehet. A Hamász a tűzszünetet minden bizonnyal arra használja majd ki, hogy újjászervezze megmaradt erejét, hogy ismét Izraelt támadhassa
– hívta rá fel a figyelmet Nagy Dávid, majd kiemelte:
Az izraeli háborús kabinet pedig eltökélt abban, hogy a tizenöt hónapja megindított offenzíva céljait teljesítse: a túszok kiszabadítását és a Hamász teljes felszámolását. Ha utóbbit az izraeli vezetés úgy ítéli meg, hogy nem sikerült, akkor a teljes kivonulásra sem fog sor kerülni.
Borítókép: Izraeli túszok képei (Fotó: AFP)