A jelentés rámutat, hogy az Egyesült Államok szélsőbaloldalán egy új, veszélyes jelenség, a merényleti kultúra kezd kialakulni, amely egyre szélesebb körben válik elfogadottá a digitális térben. A jelentés szerint a politikai gyilkosság gondolatának normalizálása már nem csupán a baloldali szélsőségek sajátossága. A kutatók szerint egy „mémesztétikára” épülő, erőszakos kultúra épült ki, amely a baloldal politikai ellenfelei, köztük Donald Trump és Elon Musk, fizikai megsemmisítését nemcsak elfogadhatónak, hanem adott esetben kívánatosnak is tartja.

Fotó: AFP
A baloldal szeretné holtan látni Donald Trumpot
A kutatás szerint a megkérdezettek 38 százaléka tartja részben igazolhatónak Trump meggyilkolását, a baloldaliak körében ez az arány eléri az 55 százalékot. Elon Musk esetében a hasonlóan gondolkodók aránya 48 százalék. Emellett a válaszadók közel 40 százaléka elfogadhatónak tartaná egy Tesla-szalon lerombolását tiltakozásképpen. Ez magyarázatot ad az erőszakos megmozdulásokra is, ahol baloldali tüntetők Tesla-üzletekre és dolgozóikra támadtak.
A kutatók szerint ezek a nézetek szorosan összefüggnek a radikális baloldali ideológiával és az online térben terjedő erőszakos diskurzussal. Külön figyelmet kap a BlueSky nevű közösségi oldal, amely jelentős szerepet játszik a radikalizálódásban, miután sok baloldali átment ide Elon Musk X-platformjáról a választások után.
A fenyegetések hamar támadásokba csapnak át
A jelentés számos példát sorol fel arra, hogy az online gyűlölet hogyan csap át a valóságba. Egy David Allen June Cherry nevű férfit például februárban tartóztattak le, miután Musk ellen életveszélyes fenyegetéseket posztolt, többek között azt írva:
Kibelezünk és végighurcoljuk a hulládat az utcán.
Otthonában fegyvereket és lövedékálló mellényt találtak. Egy másik esetben egy 25 éves férfi robbanószerekkel akarta felgyújtani Musk mesterségesintelligencia-központját. A Fox News elemzése szerint az utóbbi időszakban legalább ötven Tesla elleni támadás történt, a rongálástól a gyújtogatásig és fegyveres támadásokig. Donald Trumpot sem kímélték, akire tavalyi kampánygyűlésén rálőttek és csak a szerencsén múlt, hogy a lövedék célt tévesztett. A közelmúltban egy floridai férfit tartóztattak le, aki a Facebookon ígérte meg az elnök meggyilkolását.
Hallgat a baloldali elit
A tanulmány szerzői szerint riasztó, hogy a demokraták részéről alig érkezik elítélő nyilatkozat ezekre az erőszakos tendenciákra. A jelentés szerint a politikai erőszak normalizálása, ha nem lépnek fel ellene határozottan, előbb-utóbb vérontáshoz vezethet. Ahogy az NCRI figyelmeztet:
Amennyiben a politikai és kulturális vezetés nem ítéli el világosan ezeket a tendenciákat, a politikai erőszak valószínűsége rohamosan nőni fog.
A jelentésből egyértelműen kirajzolódik, hogy a baloldal nem tudja elfogadni a demokratikus választások eredményét és ezért politikai erőszakhoz folyamodik.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnökjelölt a merénylet után 2024. július 16-án (Fotó: AFP)