Kínai kutatók sikeresen végrehajtották egy nem nukleáris hidrogénalapú robbanószerkezet ellenőrzött helyszíni tesztjét, amely erős kémiai láncreakciókat váltott ki – jelentette a South China Morning Post vasárnap. A hidrogénbomba kifejlesztője a China State Shipbuilding Corporation volt, amely a víz alatti fegyverek fejlesztésének kulcsszereplője.

A jelentés szerint a 2 kg-os (4,4 font) hidrogénalapú bomba több mint ezer Celsius-fokos (1832 Fahrenheit-fok) tűzgolyót hozott létre, és azt több mint két másodpercig fenntartotta. A robbanás 15-ször tovább tartott, mint egy hasonló TNT-robbanás, és nukleáris anyag felhasználása nélkül hajtották végre.
A robbanóhatás eléréséhez magnéziumalapú (magnézium-hidrid, egy ezüstös por felhasználásából fakad) szilárd halmazállapotú hidrogéntároló anyagot használtak.
A kínai hidrogénbomba sikeresen vizsgázott
A kínai nyelvű Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a hagyományos robbanóanyagok hatására az anyag gyors hőbomláson ment keresztül, és hidrogéngáz szabadult fel, amely hosszan tartó, magas hőmérsékletű tűzgolyóvá gyulladt.
„A hidrogéngáz-robbanások minimális gyújtási energiával gyulladnak meg, széles robbanási tartományuk van, és olyan lángokat szabadítanak fel, amelyek gyorsan száguldanak kifelé, miközben széles körben terjednek” – áll a tanulmányban.
„Ez a kombináció lehetővé teszi a robbanás intenzitásának pontos szabályozását, így könnyen elérhető a célpontok egyenletes megsemmisítése hatalmas területeken.”
A kutatás megállapította, hogy a hidrogénbomba kiterjedt hőkárosodást okozhat az alumíniumötvözetek olvasztására képes, fehéren izzó tűzgömbje miatt. Összehasonlításképpen, a TNT robbanások általában csak körülbelül 0,12 másodpercig tartó villanást produkálnak.