Itt vannak a részletek az ásványkincsekről szóló megállapodásról

Hónapokig tartó tárgyalások után Ukrajna és az Egyesült Államok véglegesítette és aláírta azt a megállapodást, amely alapján közös beruházási alapot hoznak létre az ukrán ásványkincsek feltárására és kitermelésére. A dokumentumot szerdán írta alá Washingtonban Julija Szviridenko Ukrajna első miniszterelnök-helyettese és Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter. Donald Trump támogatja a megállapodást.

2025. 05. 01. 8:00
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodás értelmében egy 50-50 százalékos arányban közösen működtetett beruházási alap jön létre, amely célja a nyugati tőke és technológia bevonása az ukrajnai ásványkincsprojektekbe, beleértve a grafitot, lítiumot, titánt és ritkaföldfémeket is. Szviridenko szerint az ásványkincsek továbbra is Ukrajna tulajdonát képezik, és Kijev dönthet arról, hol történjen a kitermelés. A politikus közösségi oldalán arról is beszámolt, hogy az alap bevételei egyik országban sem lesznek adókötelesek, és hogy az Egyesült Államok a projektekhez további támogatást is nyújt. Ugyanakkor az egyezmény életbelépéséhez még szükség van az ukrán parlament jóváhagyására is. Donald Trump is örült az egyezmény megkötésének.

Donald Trump szerint jó üzletet kötöttek
Donald Trump szerint jó üzletet kötöttek. Fotó: AFP

Donald Trump az egyezmény mellett

Az amerikai kormány szerint a megállapodás azt üzeni Moszkvának, hogy Washington „elkötelezett egy olyan békefolyamat mellett, ami egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajnát eredményez”. 

Biden 350 milliárdot adott nekik. Mi olyan megállapodást kötöttünk, amivel elméletileg sokkal többet kapunk

– fogalmazott az amerikai elnök. Donald Trump azt is hozzátette, hogy az amerikai jelenlét Ukrajnában visszatartó erőként is hathat Oroszország számára, ha a jövőben hasonló invázióra szánná el magát.

Ukrajna gazdag ásványkincsekben

A BBC szerint Ukrajna becslése alapján a világ kritikus nyersanyagainak mintegy öt százaléka az ország területén található. Ezek közé tartozik például a grafit, amelyet elektromos járművek akkumulátoraihoz használnak fel. 

Ukrajna emellett jelentős titán- és lítiumkészletekkel is rendelkezik. Ezeken kívül Kijev azt állítja, hogy 17 kritikus elem található meg az országban, amelyeket fegyverek, szélturbinák, elektronikai eszközök és más, a modern világ számára létfontosságú termékek előállítására használnak. 

A készletek egy része azonban jelenleg orosz ellenőrzés alatt áll. Szviridenko szerint körülbelül 350 milliárd dollár értékű ásványkincs van a megszállt területeken.

A kitermelésnek azonban több akadálya is van. Ukrajna keleti részén a terület jelentős része tele van taposóaknákkal, a feldolgozáshoz szükséges infrastruktúra pedig hiányos. 

Ezek az ásványkincsek nincsenek kikötőkben vagy raktárakban, előbb ki kell őket termelni

– fogalmazott Tymofij Milovanov volt gazdasági miniszter.

Oroszország még nem reagált

Oroszország hivatalosan még nem reagált az egyezményre, de Vlagyimir Putyin korábban azt mondta, hogy Moszkva kész amerikai partnerekkel közös bányászati projekteket indítani, akár a „történelmi orosz területeken” is, így utalva az ukrajnai elfoglalt régiókra. 

Putyin szerint Oroszországnak jelentősen több ilyen típusú nyersanyaga van, mint Ukrajnának.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.