Egy évvel ezelőtt, tavaly augusztusban lepték el a nemzetközi nyilvánosságot azok a Donald Trumpot gúnyoló tartalmak, melyek az amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos terveiből csináltak viccet. Egy korábbi elképzelés szerint Washington ajánlatot tett volna Dániának az északi sziget megvásárlásáért, a tervek kiszivárgását követően azonban Mette Frederiksen miniszterelnök nyilvánosan elutasította azt. Válaszul Trump lemondta hivatalos dániai látogatását, amit a sajtó nagyrészt hisztérikus reakcióként ítélt meg.
Valójában az Egyesült Államok már a huszadik század elején szemet vetett a kiváló fekvésű szigetre, s számos úton próbálta megvetni ott a lábát. Trump idegességét pedig indokolja, hogy a globális felmelegedéssel előbukkanó olaj- és földgázmezők, kereskedelmi útvonalak stratégiai szempontból felértékelik az olvadozó északi sarkvidéket, ahol más nagyhatalmak is egyre aktívabbak. Washington első számú versenytársa Grönlandon Kína: a kelet-ázsiai óriás a gazdasági kapcsolatok rohamos fejlesztésével foglal el fontos pozíciókat.

Fotó: Reuters
A helyzet pedig a tavalyi fiaskó óta sem változott, ezt jelzi, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a héten Koppenhágába látogatott el. Jeppe Kofod dán külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján Pompeo leszögezte: az Egyesült Államok a jövőben fokozni kívánja jelenlétét a térségben, hogy ellensúlyozza Oroszország és Kína térnyerését. Ennek érdekében Grönlandon júniusban újranyitották az amerikai konzulátust, illetve felmerült egy szabadkereskedelmi megállapodás az Egyesült Államok és a szintén Dániához tartozó Feröer szigetek között.
A látogatás egy Peking-ellenes körútként is értelmezhető, Pompeo ugyanis kedden Londonban nemzetközi összefogást sürgetett. – Azt akarjuk, hogy minden nemzet együttműködjön, hogy minden dimenzióban visszaszorítsuk a Kínai Kommunista Pártot. Ez magába foglalja Nagy-Britanniát, és reméljük, fel tudunk építeni egy koalíciót – fogalmazott az amerikai külügyminiszter, s szavainak súlyt ad, hogy a Kínával szemben ellenséges sziget, Tajvan visszhangozta azokat. Pompeo legmerészebb londoni megjegyzése azonban az Egészségügyi Világszervezetet célozta. Mint fogalmazott, Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója nemcsak alkut kötött a pekingi vezetéssel, hanem a kínaiak „megvették” a szervezet vezetőjét. A WHO ezt közleményben utasította vissza.