Hat ingyenes filmmel tiszteleg a Filmio a legnagyobbak előtt

A Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjasainak – Udvaros Dorottya, Rófusz Ferenc, Szakács Györgyi és Hildebrand István – emlékezetes filmjeiből látható ingyenesen egy válogatás a Filmintézet streamingplatformján péntektől vasárnap estig. A Te rongyos élet, A légy, a Napszállta és a Katonazene mellett a 100 éve született Pécsi Sándor főszereplésével készült Kár a benzinért vígjáték és Kertész Mihály A tolonc című klasszikusa is ingyenesen nézhető a Filmión.

Magyar Nemzet
2022. 06. 17. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Udvaros Dorottya Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a filmes mellett a magyar színházi életnek is megkerülhetetlen alakja. Olyan legendás rendezőkkel dolgozott együtt, mint Jancsó Miklós, Sándor Pál vagy Szabó István. 

Bacsó Péter Te rongyos élet című szatírájában kitelepített dívaként egy falu életét bolygatta fel. 

A film 2012-ben bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé. 

Rófusz Ferenc Kossuth-díjas animációs rendező, a nemzet művésze 

1981-ben A légy című rövidfilmért megkapta az Oscar-díjat. 

A mintegy 3600 rajzból készült alkotás egy légy történetét mutatja be, ami egy őszi napon betéved egy nagy kertben álló házba, ahol menekülnie kell az őt üldöző ember elől. A néhányperces történet alatt a film nézője a zümmögve bolyongó légy szemével látja a világot. A rövidfilm a rendkívül munkaigényes háttéranimáció technikát is alkalmazta, a halszem optika és a szubjektív kamera egyszerre valósult meg benne. 

Szakács Györgyi a magyar jelmeztervezés egyik megújítója, több mint nyolcszáz színdarab munkálataiban vett részt, a 80-as évek óta pedig több mint harminc mozifilmben viselték az ő ruháit:

Ralph Fiennes A napfény ízében, vagy éppen A martfűi rém szereplői. A Filmión most ingyenesen látható Napszállta című filmben a művész az Oscar-díjas Saul fia rendezőjével, Nemes Jeles Lászlóval dolgozott együtt. 

 

Hildebrand István a magyar filmművészet legendás operatőre volt, 

ő fényképezte többek közt az Egy magyar nábobot, a Kárpáthy Zoltánt és A kőszívű ember fiait. 

Emléke előtt egyik legkiemelkedőbb munkájával, a ritkán látható Katonazene című filmmel tiszteleg a Filmio. Az Osztrák–Magyar Monarchia idején játszódó filmdráma Bródy Sándor novellájának feldolgozása egy főhadnagyról, akinek kifogástalan uniformisa alatt elvetemült, gonosz lélek lakozik. Hildebrand István a hazai tájképfestészet legnagyobb mesterei mellett a szocialista realizmus vizuális stílusát is megidézi a filmmel, amelyért 1962-ben elnyerte a Magyar Filmkritikusok Díját. 

Kertész Mihály, azaz Michael Curtiz, a Casablanca Oscar-díjas rendezőjének korai filmje, A tolonc most ingyenesen látható a Filmión. 

Az 1914-ben Kolozsváron készült, egész estés némafilm egy ártatlanul kitoloncolt cselédlány történetét dolgozza fel Tóth Ede nagy sikerű népszínműve alapján. Forgatókönyvét Janovics Jenő, a kolozsvári színház igazgatója jegyezte, a fő szerepeket Berky Lili, Várkonyi Mihály és Jászai Mari alakította. Ez az egyetlen mozgókép, amely megörökítette a magyar színház nagyasszonyát, aki az utolsó jeleneteket egy baleset miatt már sérülten játszotta. Az elveszettnek hitt film kópiája 2006-ban került elő a New York-i Magyar Ház pincéjéből. 

Pécsi Sándor kétszeres Kossuth-díjas színész, érdemes és kiváló művész száz éve született Sajószentpéteren. 

Vidéki színházi színészként kezdte pályáját, majd a negyvenes évek végétől kezdett filmezni. A Kis Katalin házassága című filmben nyújtott alakításáért kapta meg első Kossuth-díját, a Makk Károly rendezte Liliomfi pedig nem kétség, hogy az ő fergeteges komédiázása révén vált halhatatlanná. A Filmión most ingyenesen látható Kár a benzinért egy 60-as években játszódó vígjáték az autóbirtoklás gyötrelmeiről. 

A Nemzeti Filmintézet által indított Filmio egyedülálló kínálattal várja a nézőket online: korunk elvárásaihoz igazodva kiváló minőségben elérhetőek a magyar filmgyártás régi és új remekművei, a klasszikusok és az örök kedvencek is. A hiánypótló kínálat hétről hétre újdonságokkal bővül. Jelenleg már mintegy négyszáz magyar film közül válogathat a közönség a Filmión, mely mobilon és okostévé-alkalmazásokon keresztül is elérhető. 

Borítókép: Jelenet a Te rongyos életből (Forrás: NFI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.