A HolddalaNap zenekar szépen kidolgozott dalokat ad elő a magyar népzene és a flamenco közötti kacskaringós utakon. Mint bemutatkozásukban írják: a zenekar elsősorban saját dalokat öltöztet közös zenei tudásból szőtt ruhába. A hazai népzene az otthonuk, ahogy ők fogalmazzák: „e forrás vizein nevelkedtek”. Aztán, ki-ki a maga élete, útja szerint a régizenei, a balkáni, perzsa, latin-amerikai, és a csapatból legtöbben a flamenco-hangszerekkel, hangképzéssel, dallamvilággal kötöttek mélyebb ismeretséget.
Az album gyógyító muzsika
A muzsikájukban így közös tudásuk alapoz világzenét, hiszen a hangok ezer íze mögött ott lüktet a sokféle világ. Dalaik a rítus világában léteznek, az ősi hangzásvilág felel meg jól érzéseik kifejezésének. A hangszerelés is népzenei – régi zenei jellegű akusztikus hangszerekkel muzsikálnak.
A zenekar minden tagja énekel, ez a többszólamúságnak tág teret ad. Vágynak arra is, hogy a muzsikájukra, mint régi ünnepeken, ha imát énekelnek, akkor is táncra dobbanjon a szív és a láb. Emberileg is fontossá váltak egymás életében, ahogy a sok év alatt kölcsönösen végigkísérték egymást a zenekar tagjai mindenféle szép és nehéz időszakon.
Gulyás Anna, a zenekar énekes-dalszerzője avat be az új lemez megszületésének hátterébe: – A nagy csend idején, s benső csendjeinkben született ez a lemez. Erős időket feldolgozó, sokszor fájdalmakat tükröző, de gyógyító, vigasztaló, reményt adó kompozíciók lettek. Reflektálnak a környezeti válságra, a karantén élethelyzeteire, a betegségre, a gyászra, a kapcsolatokban megtapasztalt fájdalmakra, örömökre, a háborúra és az áhított békére – hangsúlyozza az énekes. Majd hozzáteszi, hogy nyolc muzsikus mély barátságából, egymást hangjaikkal is segítő szövetségéből születtek ezek a kompozíciók. – Gazdag hangszerelés, összetett ritmikai játékok, szólamok és díszítmények színes szálaiból tevődik össze Csendből szőtt hangszőnyeg című lemezünk – mondja. Contigo című daluknak gyönyörű története van, megmutatja, milyen ereje tud lenni a muzsikának. Gulyás Anna felfedi a dal születésének hátterét:
Emberileg is fontossá váltunk egymás életében a zenekar tagjaival, ahogy a sok év alatt kölcsönösen kísértük egymást mindenféle szép és nehéz történeteken keresztül – avat be az énekes. – Talán legszebb példa erre a zenekar perui gitárosának, Alex Torresnek a története, akit a családommal befogadtunk a karantén idején. Visszautasított szerelmét hordozta akkor magában és megosztotta velem a bánatát. Olyan mélységű szavakat használt, amelyek megrendítettek és inspiráltak egyszerre. Ebből született a Contigo című dal, és biztosan tudjuk, segített Alexnek kedvese megszólításában. Mára boldog házaspár lettek és egy csodás kisgyermekük is van. Így segít minket a muzsika életünk nehéz helyzetein át!
– hangsúlyozza az énekes. A koncertet Draskóczy Lídia dalával kezdik a „Szentlélek Isten, jöjj be szívünkbe, formáljad lelkünk, nyisd meg a szívünk…” kezdetű dallal, amivel a MOM Kulturális Központ termét is szakrális térré minősítik, mert véleményük szerint a zene valóban nagyon sokat jelent, de azt vallják, hogy a valódi gyógyulás ennél is mélyebben kezdődik.
Balladák, imádságok hangzanak el a koncerten, amelyek az élet kapcsolódási pontjain haladnak. Segítségükkel oldani szeretnék a fájdalmas csomókat és újraszőni az élet szőttesének szálait.
A koncert az NKA Halmos Béla Kollégium támogatásával valósul meg.