Egy tárgy, egy történet: karosszékek hattyúnyakkal

Az empire bútorok egy tipikus jellemzője a kecses tiszta vonalvezetés mellett az állatfej motívum.

null

Hogy eheti témám érdekességét megvillantsam, egészen a klasszicizmusig, illetve az azt követő empire-ig pillantanék vissza.

Az elegáns klasszicizmus stílusjegyei
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

A 18. században zajlott felvilágosodás utat nyitott Európának az emberi, a politikai és a gondolati szabadság felé. Az ekkor létrejövő polgári kultúra szellemi hátteret nyújtott a szabad antik világ iránt fellángoló rajongásnak, s a művészetben fokozatosan kialakult a görög és római művészet stílusjegyeit előszeretettel alkalmazó, rendkívül elegáns klasszicizmus.

Az empire bútorok egy tipikus jellemzője a kecses tiszta vonalvezetés mellett az állatfej motívum
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Majd – és itt egy kis hatásszünet – megérkezik Napóleon, meghódítja Európát, és elindítja sajátos, birodalmi elképzeléseinek megfelelő művészeti stílus kialakítását. Fáradozásai e téren is sikerrel jártak, s kialakult egy, az antik világ formai elemeit az egyiptomi művészet motívumaival vegyítő, magasságra törekvő, gazdagon díszített, elképesztően ünnepi stílus, az empire.

Az empire bútorok egy tipikus jellemzője a kecses tiszta vonalvezetés mellett az állatfej motívum. A sas, az oroszlán, a kígyó, a kecske, a különféle szárnyas lények, és persze a hattyú mind helyet kaptak, lábakat, karfákat, szegélyeket dekoráltak.

A kecses lábakon álló, köríves háttámla könnyed eleganciáját az oldalt nyitott, hattyúban végződő kartartó teszi teljessé
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Napóleon végtelen hatalomvágyának mellékterméke tehát a karosszéken kecsesen ívelődő hattyúnyak, amely esetünkben a 20. század kézművességét dicséri. A kecses lábakon álló, köríves háttámla könnyed eleganciáját az oldalt nyitott, hattyúban végződő kartartó teszi teljessé. A 21. században rákerült finom, keleties virágokkal díszített mályva kárpit egzotikus hatást kölcsönöz a darabnak, amely a császári előkelőséget impozáns romantikává szelídíti.

Így egyesül egy 200 éves gondolat, a 20. század utolsó kézműves leheletével és a 21. század lelkes, a valódi értékeknek helyet adó lakberendezésével.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Luxusvillák, amelyek egyszer csak eltűntek az Andrássy útról

Túlélték a második világháborút, megmenekültek a harcoktól, az Andrássy út alsó felében mégis jó pár gyönyörű épülettel lettünk szegényebbek. Vajon miért? A legszebb példákon keresztül meséljük el. Az 1876. augusztus 20-án átadott Sugár út gróf Andrássy Gyula szívügye volt. A korszakban ugyanis szerte Európában ekkor zajlottak épp a nagy városrendezési munkálatok, melyek keretében széles sugárutak épültek – főként persze az előkelők kedvéért, akik szívesen is költöztek ezen környékekre – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.