Egy tárgy, egy történet: az ördög a részletekben rejlik

Érdekes, hogy a korszak iparművészetében miként keveredik a 19. század végének ipari hatása art nouveau karcsú eleganciájával.

null

Szeretek elveszni a részletekben, főleg akkor ha egy lakásról, élettérről van szó. Remek dolog kis sarkokat megtölteni élettel, céltalannak tűnő falfelületeket szellemesen kihasználni. Eleink tudták ezt, és ennek megfelelő részletességgel alkották lakhelyeik kiegészítő darabjait is, figyelve, hogy minden apróság és a szobanövény is megkapja méltó helyét.

1910 körül készülhetett
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Ez a csinos, 1910 körül készült darab meg is kapja. Érdekes, hogy a korszak iparművészetében miként keveredik a 19. század végének ipari hatása art nouveau karcsú eleganciájával, s alakul ki belőle a leginkább német területekre jellemző Jugendstil.

Art nouveau, amely Jugendstil jegyeket visel magán
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

A Magyarországon szecesszióként ismert, kissé eltérő formavilágú, ám hasonló szellemiségű Jugendstilre az egyenes vonalú, kecses, geometrikus elemekkel átszőtt funkcionalitás jellemző. Sallangmentes egyszerűség keveredik mérnökien átgondolt arányokkal és kialakul a fegyelmezetten dekoratív kreativitás. A kézzel megmunkált, kalapált, domborított anyag reprezentálja a korszellemet, mely a nívótlan tömeggyártmánnyal szemben a művészi kézimunka létjogosultságát hangsúlyozta.

Mérnökien átgondolt arányok és dekoratív kreativitás
Fotó: Madarász Magdolna / LAKASKULTURA.HU

Már akkor, több mint száz évvel ezelőtt figyelmeztető iránymutatás jelezte a különbséget tömegtermék és iparművészet között, intve arra, nem mindegy, hogy életünket minőségi vagy silány dolgokkal töltjük meg. S ha már az ördög a részletekben lakozik, ilyen kifinomult kiegészítőkkel lakásunk bármely eldugott részlete szofisztikált fényponttá változhat.

Az eredeti cikket ITT tekintheti meg.

Egy tárgy, egy történet: stíluskavalkád egy enteriőrben

Érdekességek és történetek a 20. század lakberendezésének világából: Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa mesél a múlt század különlegességeiről egy-egy példával illusztrálva – ezúttal egy egész enteriőrrel – írja a lakaskultura.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.