Fa- vagy fahatású burkolatok: melyik padlótípus hová illik?

Természetes hatásuknak köszönhetően még mindig nagyon népszerűek a fa- vagy fahatású burkolatok.

null

Természetes hatásuknak köszönhetően még mindig nagyon népszerűek a fa- vagy fahatású burkolatok. De vajon melyiket érdemes választanunk? A lakaskultura.hu legújabb cikkéből kiderül.

Tömörfa parketta: természetes hatású burkolat

A valódi faparketta erőteljes rajzolatú, „élő” anyag, amely otthonossággal, melegséggel tölti meg a helyiséget. Kiválasztásánál elsősorban a keménység és nem a vízállóság a döntő, hiszen utóbbit nem az anyag minősége, hanem a lakk fedése biztosítja.

A parketta burkolat költésgessége mellett az egyik legmegbízhatóbb melegburkolatnak számít
Fotó: LAKASKULTURA.HU

A parketta ugyanakkor egy hosszú élettartamú melegburkolat, felújítás során elég a felületi lakkot lecsiszolni, majd újrakenni. Egy jó lakk gyönyörűen beszívódik a fa rostjai közé, és elevenné teszi, vagyis nem mindegy, mit választunk. A vizes diszperziós lakkokban például egyáltalán nincs kipárolgó szerves oldószer, illetve más egészségre ártalmas kemikália, jól nedvesítik az anyagot, sőt a vízálló verziókat akár vizes helyiségekben is használhatjuk.

Tudta?

A parketta tömör, valódi fa alapanyagból készül. A laminált padló gyártásához is használnak fát, azonban nem minden rétege fa. Alsó rétege általában műgyanta, majd egy fa alapanyagú HDF tábla következik. Erre kerül a dekorréteg, valamint a kopásállóságot biztosító kopóréteg.

Laminált padló: egyszerű lerakás

Laminált padló a lakás szinte bármely helyiségében alkalmazható: nappaliban, hálószobában, de akár étkezőben, folyosókon is. Nem ajánlott viszont vizes helyiségekbe (konyhába, fürdőszobába) tenni, hiszen az illesztések közé beszivároghat a víz, ami miatt hamar tönkremehet. (Ha mégis ragaszkodnánk ehhez, érdemes az illesztések mentén vízzáró tömítőt alkalmazni.)

A lerakás nagyon egyszerű, akár házilag is megvalósíthatjuk, hiszen a panelek korszerű klikkes rendszerének köszönhetően csak össze kell illeszteni az elemeket. Megfelelő ápolás és használat mellett a laminált padló nagyon sokáig megőrzi szépségét, és karbantartás sem szükséges. Míg a fapadlók, parketták lakkrétegét időnként fel kell újítani, addig a laminált padlónál ez nem jelent gondot.

Fahatású kőburkolat: ütés- és karcálló

A fahatású padlólap nem más, mint egy olyan hidegburkolat, amelynek felületét fahatású textúrával látták el. Előnye, hogy meleg, barátságos, természetes enteriőr az eredmény. Gyakorlatilag bárhova letehetjük, ám a teraszoknál, külső tereknél figyelni kell a csúszásmentesítésre. Ezt a gyártók legtöbbször a rusztikusabb, recésebb felületekkel érik el, aminek hátránya, hogy minél strukturáltabb a felület, annál nehezebb tisztítani.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Egyre népszerűbb a halszálkaparketta: hova javasolt?

A valódi fából készített, időtálló és jó minőségű burkolatok komfortosabbá, melegebbé teszik a szobát, sőt az egyedi megjelenésű padló halkabb járást biztosítanak – csakúgy, mint a halszálkaparketta.

Korábban a csaphornyost, (más néven halszálkaparketta) többnyire 30-40 cm-es hosszúságban gyártották, de a legújabb trendeknek megfelelően ma az elemek hossza 60 cm-nél kezdődik, sőt extrém esetben akár a 200 cm-t is elérheti.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.