Miből legyen a konyhai munkalap?

Összeállításunkban végigvesszük a munkalapok lehetséges anyagainak előnyeit és hátrányait.

null

Laminált munkalapok

A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a gyártók egyre ellenállóbb munkalapokat kínálnak. A forgácslapra dekorlemez kerül, felülete kemény, valamennyire karcálló, strapabíró, nem károsítják a vegyszerek, nem színeződik el a vörösbortól, balzsamecettől vagy céklától. Különböző vastagságban rendelhető, 3 cm-től 10 cm-ig. Élzárása készülhet saját anyagból kis rádiusszal lefordítva vagy egyenesen zárva, de kérhetjük tömör fából vagy fémből is. A nyomtatott felület a megtévesztésig hasonlít a természetes kövekre, fákra vagy a betonra, így klasszikus, minimalista és indusztriális konyhába egyaránt megfelel. A drágább gyártók anyagainál strukturált a lap, ezeket érintve mintha követ vagy fát tapintanánk. Sok típusból kérhető a standard 60 cm-es lapszélességen kívül 90 cmes vagy még szélesebb, hogy konyhaszigetre is megfeleljen a mérete. A lap mindkét oldalán megjelenhet a laminált felület, így alkalmas oldalsó lefutó felületnek is.

Előnyök: Kedvező az ára, bár a különlegesebb darabok nem olcsók. Könnyen tisztítható, és minden fajtához ajánlanak a gyártók saját vízvető csíkot.

Hátrányok: Illesztései feltűnőek, sérülékenyek, vágódeszka használata ajánlott, és forró edényt sem szabad hosszú ideig rajta tartani.

Tömörfa munkalapok

Van vele munka, de aki szereti ezt a gyönyörű, klasszikus anyagot, az vállalja a karbantartással járó tennivalókat. Célszerű egy darabból rendelni, mert a sok kis elemből összedolgozott változat könnyen reped. Szépen formázható, jól illeszthető, és megidézheti a lakásban megtalálható egyéb fafelületek színét. Táblásított formában a bükk és a tölgy a leggyakoribb, de bármilyen fából le lehet gyártatni asztalossal.

Előnyök: Ha sok sérülés éri az évek során, egyszerűen felcsiszolható és újra lakkozható, illetve olajozható, természetesen olyan anyagokkal, amik nem okoznak gondot, ha étellel érintkeznek.

Hátrányok: Évente szükséges olajozni a tömörfa munkalap felületét, és mindig vigyázni kell erre a szép anyagra a kések, éles eszközök használata során; a forró edényektől pedig egy idő után elsötétedik, és még sorolhatnánk… A fa tehát kényes anyag, és olcsónak sem nevezhető, de az ár persze viszonylagos, hiszen a természetes köveknél jóval olcsóbb.

Természetes kövek – gránit, márvány és társaik

Aki követ választ, az a luxust választja. A legkeményebb a gránit, gyakorlatilag semmi sem árt neki, ha rendeltetésszerűen használjuk. A fekete, fehér-fekete változat modernebb, a bézs-bordó-fekete szemcsés klasszikus konyhákba illik, de léteznek vöröses, zöldes, kékes vagy lilás árnyalatok is. Nagyon könnyű tisztán tartani, ám ha megsérül, nem javítható. A márvány változatos színű erezetével rendkívül elegáns. Ám tudni kell, hogy a gránitnál vagy a kvarcnál puhább, porózusabb kőzet, így sérülékenyebb, a bor vagy a paprikás olaj foltot hagy rajta, a citrom és az ecet lemarja a felületét. Ha szakszerűen impregnálták, és vigyázunk rá, sokáig lenyűgöző látványt nyújt. Vásárlás előtt feltétlenül tájékozódjunk, hogy melyik választható márványfajta a keményebb, ellenállóbb, és azt rendeljük meg. A mészkő porózus, ezért ki kell tölteni a réseket, mindenképpen szükséges impregnálni, de még így is elég sérülékeny, és nehézkes a tisztítása; nem csoda, hogy kevesen döntenek mellette. Ezeknél a pultoknál érdemes aláépített mosogatótálcát kérni. Bármilyen kőpult esetében jól mutat, ha a falon is az adott anyag jelenik meg. Szépen vághatók, élcsiszolásuk 45 fokban fut végig. Tilos ecetes tisztítószerrel takarítani!

Előnyök: A legstrapabíróbb anyag, időtlen eleganciája lenyűgöző. Gyönyörű színe és rajzolata minden egyes pultot egyedivé varázsol.

Hátrányok: A kő súlya miatt meg kell erősíteni a korpuszt, hogy elbírja a munkalapot, és természetesen nem olcsó. Ugyan vannak kedvezőbb árú fajták, de a ritkábbak igen drágák. Emellett várni kell pár hétig, míg a konyhabútor vázának beállítása után a sablon alapján elkészül a pult. Rendeléskor a kő árához hozzá kell számolni a kivágásokat, fúrásokat és az élcsiszolások kialakítását.

Kvarcalapú kompozitok

A gránit ember alkotta alternatívája, sok pozitív tulajdonsággal, sőt pár extrával. Szintén a kövekhez sorolható, hiszen 93-95%-ban természetes kőzetek – kvarcit, gránit – őrleményéből áll, amihez poliésztergyantát kevernek kötőanyagként, ezért is említik sokszor technikai kő néven. Felülete nem porózus, tapintva a természetes kövekhez hasonló érzetet kelt, nem törik, erős, ugyanakkor rugalmas. Mivel színezőanyagot is kevernek az őrleményhez, a választható színskála fantasztikusan széles. Létezik kisebb és nagyobb szemcsékből kevert, homogén, selyemfényű, sőt olyan is, amiben csillogó darabkák vannak.

Előnyök: Karcálló, hőálló, nem szív be semmilyen folyadékot, zsiradékot, ami elszínezhetné, és nem marja ki a sav (pl. citrom), nagyon jól tisztítható, ezért rendkívül higiénikus. Már 2 cm-es vastagságban is rendelhető, de biztonságosabb a 3 cm-es lap. Tudni kell, hogy erezetmintás változatai nem tökéletesen természetes hatásúak, ezért inkább modern terekbe illenek. 3 m-es hosszúságban rendelhető, illesztéseit alig észrevehetően el tudja dolgozni egy tapasztalt szakember.

Hátrányok: A kötőanyagként belekevert gyanta miatt kicsit kevésbé bírja a hőt, mint a gránit, de ez elhanyagolható különbség.

Tipp: a munkalap nem feltétlenül egyetlen anyagból készül, például szép megoldás, ha gránit övezi a főzőlapot, ugyanakkor fa borítja a félszigetet, ami egyben reggelizőpult is.

Akril munkalapok

Ebben a kategóriában a legismertebb termék a Corian, amit a DuPont nevű cég dobott piacra. A kétharmadát természetes ásványi anyagok alkotják, és akrilgyanta fogja össze. Hőre lágyul, vagyis hajlítható, remekül alakítható, az illesztések is észrevétlenek rajta. Sokan azért választják ezt a megoldást, mert bármilyen formájú pult kialakítható belőle, akár reggeliző-félszigettel, ugyanakkor az anyag kellemes tapintású, ha rákönyökölünk, ellentétben a hideg kövekkel. Célszerű a vízvetőt vagy a hátfalat a saját anyagából gyártatni, ahogy a mosogatót is.

Előnyök: Ellenáll a vegyszereknek, felülete nem porózus, könnyű tisztítani. Változatos formák alakíthatók ki belőle. Bármilyen színben választható, sokféle ízlésnek megfelel. Résmentesen illesztik a vízszintes és függőleges elemeket, letisztult stílusú terekbe ideális, elegáns hangulatot teremt.

Hátrányok: Meglehetősen kényes anyag. Nem bírja a hőt, könnyen karcolódik, viszont ezek a hibák, sérülések kijavíthatók.

Beton munkalapok

Előreláthatóan még sokáig divatban marad a beton munkapult. A rendelhető színpaletta igen széles, jól igazítható az elképzelt tér dizájnjához. Beépítés után impregnálni kell, hiszen porózus anyag. Hézagmentesnek kell lennie, ezért egyedileg, a helyszínen öntik ki a már színezőanyaggal bekevert betonból az adott konyhabútor formájára. Egyaránt fontos a korpusz és a járólap teherbírása, mert nehéz felületről van szó. Éppen ezért előfordul, hogy csak a látszó felület beton: ilyenkor a pult hordozóanyagára, egy bútorlapra pár mm-es glettbeton kerül, amit felületkezelnek. Ez esetben a költség a harmadára csökken a teljes egészében betonból készült pult árához képest.

Előnyök: Izgalmas egyedi formák önthetők belőle, a sérüléseket pedig polírozással el lehet tüntetni a felületéről. Nem árt neki a forró edény.

Hátrányok: Az impregnáló védőréteget évente fel kell frissíteni, mert lekopik.

Fém munkalapok

Mivel töretlen népszerűségnek örvend az indusztriális irányvonal, újabb és újabb anyagok tűnnek fel a szálcsiszolt acél mellett, amelyek csak ráerősítenek erre a hangulatra. Ilyen például a horganylemez, amiből ugyanúgy hajlítanak munkalapokat, mint az acélból és a rézből. Néhány éve különösen kedvelt a réz a lakberendezés világában, természetesen munkalapokhoz is felhasználják. Bár a réz munkalap is karcolódik és mattul, de a mutatós anyag ettől inkább csak patinásnak tűnik.

Előnyök: Az acél könnyen és jól tisztítható, nem véletlen, hogy éttermek, kávézók és kórházak konyháiban is ez a felület a leggyakoribb. Vágható, hajlítható, nagyon tartós és könnyű anyag. Kialakítható belőle a vízvető is, ami 6-8 cm magasságban zárja vízmentesen a munkalapot a fal felől.

Hátrányok: Azon a részen, ahol sokat dolgozunk, karcolódik, valamint minden meglátszik a felületén, például az ujjlenyomat is.

Üveg munkalapok

Első hallásra sokak számára furcsának tűnik ez a megoldás, pedig az üveg meglepően ellenálló – persze csak edzett formában. Tükröződő felületét nedves, majd száraz ronggyal át kell törölni, hogy makulátlan legyen, de mindent összevetve a tisztítása egyszerű. Hátfalpanelnek is tökéletes, ha megbízható cég gyártja, és precízen vágják ki a dugaljak helyét. Sokan csak 40-50 cm magasságig viszik fel a falon, a szerelvényeket pedig magasabbra, a festett falszakaszra kérik, a felső szekrények vagy polcok alá. 3-3,2 m-es hosszúságban és változatos formákban rendelhető, nagyon stílusos és elegáns megoldás.

Előnyök: Légies lesz tőle a konyhabútor és a tér. A RAL-skála bármely színében le tudják gyártani.

Hátrányok: Húst klopfolni nem szabad rajta, mert megrepedhet, különösen a sarkoknál kell erre vigyázni, és a savak is kimarhatják.

Milyen vastag legyen a konyhai munkalap?

A vastagság nem annyira funkcionális, mint inkább stílus- vagy dizájnkérdés. Általában 28 és 40 mm között mozog, de a legújabb trendekben vékony, szinte alig látható konyhai munkalapokkal éppúgy találkozunk, mint az átlagosnál vastagabbakkal. A kifejezetten vékony, akár 8-10 mm-es konyhai munkalap általában már nem forgácslapból készül, hanem kompakt lemezből.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.