Néhány nappal ezelőtt romlani kezdett az állapota, és az 57 éves férfi kedden elhunyt – közölték szerdán a marylandi kórház orvosai, akik a beavatkozást végezték.
Bennett a Marylandi Egyetem kórházában hunyt el, a halál pontos okát nem közölték.
Fia dicsérte a klinikát, hogy apjának felajánlották az utolsó reményt nyújtó beavatkozást. A család azt remélte, a műtét támogatja azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel a szervhiányon akarnak segíteni.
Reméljük, ez a történet a remény kezdetét, és nem a végét jelenti– idézte a kórház közleménye az ifjabb David Bennettet.
Az orvosok évtizedek óta keresik, hogyan lehetne állati szerveket használni életmentő átültetésekhez. A marylandi Hagerstonból származó Bennett azért jöhetett szóba az úttörő beavatkozás első alanyaként, mert máskülönben a biztos halál várt volna rá.
Emberi szívet nem kaphatott, gépek tartották életben, minden egyéb gyógyulási lehetőséget kimerítettek.A január 7-i operáció után a páciens fia azt mondta az AP hírügynökségnek, apja tudta, nincs garancia arra, hogy működni fog a transzplantáció.
Hasonló átültetések – úgynevezett xenotranszplantációk – korábban kudarccal végződtek, mert a páciens szervezete gyorsan kilökte az állati szervet.
Ezúttal a marylandi sebészek genetikailag módosított sertésszívet használtak: a tudósok eltávolították azokat a sertésgéneket, amelyek a rendkívül gyors kilökést előidézték, és emberi géneket ültettek be, hogy segítsenek a szervezetnek a szív befogadásában.
Eleinte működött a sertésszív, a kórház rendszeresen közleményt adott ki, hogy Bennett lassan gyógyul. Múlt hónapban közzétettek egy videót, ahol a férfi a Super Bowlt nézte kórházi ágyából, míg a fizioterapeutával dolgozott.