Több mint harmincféle baktérium-, vírus-, illetve parazitaeredetű fertőzéses megbetegedés terjedhet nemi érintkezés útján. A szifilisz a Treponema pallidum nevű baktérium okozta fertőzés, amely nemi úton vagy a szifiliszes bőrelváltozásokkal való közvetlen érintkezés útján terjed. A fertőzés ritkábban vérrel, például a drogfogyasztás során mással közösen használt tűn keresztül is elkapható. A szifilisz kezelés nélkül a betegek nagy részében életveszélyes, vissza nem fordítható szövődményeket okoz (vakság, bénulások), illetve hosszú távú idegrendszeri, szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.
A szifiliszt okozó kórokozó az Újvilágból származik. Feltételezések szerint a kontinens trópusi éghajlatú részéből a sokkal hidegebb és szárazabb Európába kerülő kórokozó „akklimatizálódott”, nemi úton terjedő mikrobává vált. (A korábbi európai változata nem feltétlenül halálos, hosszú ideig túlélhető betegséget okozott és nem szexuális úton terjedt.)
Az első vérbajjárvány 1495-ben tört ki Nápoly francia megszállásának idején. Mivel a fertőzést a hazatérő francia katonák terjesztették, kezdetben „francia kórként”, később vérbaj néven is emlegették, ami a mai napig fennmaradt. A szifilisz szó először 1530-ban bukkant fel, Girolamo Fracastoro olasz orvos és költő versének címeként – a költemény a betegség itáliai pusztítását írta le.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) tavaly decemberben adta ki legfrissebb jelentését. A 2021-ig szóló adatok szerint az addig jelentősen csökkenő esetszámok a koronavírus-járvány után emelkedésnek indultak. A szifiliszt 2021-ben több mint 25 ezren kapták el az Európai Unióban. Magyarországon 2018-tól mintegy negyven százalékkal több ilyen megbetegedés volt. (Más nemi betegségeknél nincs ilyen kiugrás.) Idén januárban az amerikai Centers for Disease Control and Prevent (CDC) arról számolt be, hogy 2022-ben több mint 203 ezer szifiliszes esetet találtak az Egyesült Államokban, ami csaknem a duplája a 2018-as értéknek. A járvány a CDC szerint nem mutatja a lassulás jeleit.
– Tizenöt vagy húsz évvel ezelőtt azt hittük, hogy a szifilisz megszüntetésének küszöbén állunk - mondta a BBC-nek Leandro Mena, a CDC szexuális úton terjedő betegségek megelőzésével foglalkozó részlegének igazgatója. Nem ez történt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 2020-ban 7,1 millió új szifiliszes eset volt világszerte. Az Egyesült Királyságban a megbetegedések 1948 óta a legmagasabb szintet érték el: az új esetek száma 8,4 százalékkal nőtt 2020-ról 2021-re.
– Amikor 2005-ben elkezdtem a szexuális egészségügyi ápolást, meglehetősen ritka volt az elsődleges szifilisz még egy városközponti klinikán is – mondta a brit portálnak Jodie Crossman brit szakértő. Most a legtöbb városi klinikán naponta legalább két-három beteg jár kezelésre.
Isaac Bogoch, a Torontói Egyetem fertőző betegségek klinikusa és kutatója szerint az esetek számának emelkedése a világ több országában megfigyelhető. Ez nagyon aggasztó, mert a szifilisz általában könnyen kezelhető, és a kezelés széles körben elérhető. (A penicillin adagolása a fertőzés kezelésének leghatékonyabb módja.) Az elmúlt évtizedekben a legtöbb eset homo- és biszexuális férfiak körében fordult elő, a világ egyes részein azonban csökken a szifiliszes esetek száma a férfiak körében. Ugyanakkor világszerte nőtt a fertőzött nők aránya, ami a veleszületett szifilisz magasabb arányához vezetett. (A szifilisz terhesség alatti átvitele a születendő gyermekre pusztító következményekkel járhat, beleértve a vetélést, a halvaszületést, a koraszülést, az alacsony születési súlyt és a csecsemő halálát röviddel a születés után.)
Az USA-ban a veleszületett szifiliszes esetek száma 2020-ban három és félszer magasabb volt 2016-hoz képest, és 2021-ben tovább emelkedett, ami 220 halvaszületést és csecsemőhalálozást eredményezett. A legtöbb esetet az afroamerikai és spanyol nők körében tapasztalják. Egy brazíliai tanulmány összefüggést talált az alacsony iskolai végzettségű fekete nők és a veleszületett szifilisz magasabb aránya között. A jelenséget azzal magyarázták, hogy az érintett nők sok esetben nehezen jutnak hozzá megfelelő terhesgondozáshoz, amely lehetővé tenné a szifilisz szűrését.
A szexuális gyakorlat változása az a terület, amelyet japán kutatók vizsgáltak a társkereső alkalmazások és a szifiliszes esetek közötti kapcsolatok vizsgálatakor. Arra a következtetésre jutottak, hogy a társkereső alkalmazások használata jelentősen összefügg a szifilisz előfordulásával, ami összefüggésbe hozható a védekezés nélküli alkalmi szex nagyobb számával. A legtöbb egészségügyi tisztviselő számára egyértelmű a szifilisz kezelésének útja: a penicillin továbbra is a legjobb az antibiotikum-rezisztencia növekvő előfordulása ellenére. Sokkal nagyobb szerepe lenne azonban a tesztelésnek, a biztonságos szex népszerűsítésének.
A betegség terjedésére nincs egyetlen magyarázat. Nincs határozott bizonyíték például arra, hogy a most fertőző törzsek virulensebbek lettek. Az antibiotikum-rezisztencia sem magyarázza a kiugrást. A legtöbb igazság abban lehet, hogy az emberek kevésbé óvatosak. A betegségről sokan azt hiszik, megszűnt, ezért felelőtlen kalandokba bocsátkoznak.
Tünetek három stádiumban
A betegség első tünetei a fertőzést követően leghamarabb három hét múlva jelentkeznek. Általában vörös, fájdalmatlan, tömötten kiemelkedő bőrelváltozás jelenik meg, amely szövetkeményedéssé, illetve kemény fekéllyé alakul. A fekély hegesedve gyógyul hat hét alatt. Az Egészségvonal.gov.hu portálon olvasható tájékoztatás szerint az elváltozást a környéki nyirokcsomók egy- vagy kétoldali fájdalmatlan megnagyobbodása kísérheti.
A fertőzéstől számított hét-tíz hét múlva – ez a második stádium – testszerte nem viszkető bőrkiütés, illetve a nemi szervek környékén szemölcsszerű elváltozás alakul ki, amelyek fertőzők. A haj foltosan hullhat, étvágytalanság, hányinger, fáradtság, láz, torokfájás és vérszegénység jelentkezhet. Ebben a szakaszban gyakran alakul ki szájfekély, szemgyulladás, vesegyulladás és májgyulladás. Testszerte megnagyobbodott nyirokcsomók észlelhetők. A tünetek általában hat hónapig tartanak, majd elmúlnak. A második stádiumot követően a betegség átmenetileg tünetmentessé válik.
A fertőzéstől számított 3–12 évvel később – ez a harmadik stádium – lassan növekvő csomók jelennek meg főként a lábszáron, a törzsön, az arcon és a fejbőrön. Ezek az elváltozások a csontokat is elérhetik, áthatoló, főként éjszaka jelentkező fájdalommal kísérten. A késői szifilisz a szív- és érrendszert, illetve az idegrendszert is megtámadhatja.
Borítókép: A treponema pallidum baktérium által okozott fertőzés kimutatása vérteszttel. Milliókat érint a betegség (Fotó: Europress/AFP)