idezojelek

Hobo nagyon keményen kiosztotta Bródy Jánost, Magyar Péter pánikolhat

„Miért hagytuk, hogy így legyen?”

Felhévizy Félix avatarja
Felhévizy Félix
Cikk kép: undefined
Fotó: MN-montázs

Felhévizynek volt egy kis szabadideje a héten és elolvasta egyik nagy kedvencének, Hobónak a Túlélő trallala című 2024-es kötetét. A könyvben a blueslegenda ötszáznál is több dalszövegéből álítottak össze egy 101 mesterműből álló válogatást. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha csak a szövegeket nézzük önmagukban, akkor is remek lett a mű, de amiért igazán szenzációs ez az összeállítás, az az, hogy Hobo minden egyes dalszöveghez írt egy rövid kis adalékot. Vagy a dal keletkezésének körülményeit, vagy csak egy kis történetet, ami az adott szöveghez kapcsolódik. A könyv valódi kordokumetum. Időrendben vannak a dalok beválogatva, így végigolvasva a művet az olvasó egy izgalmas időutazáson vesz részt a hatvanas évektől napjainkig. A könyvet értő szemmel olvasva a hírlapíró egy nagyon érdekes történetet talált, ami finoman szólva nem vet túl jó fényt a mostanában Magyar Péter szimpatizánssá vált egykori SZDSZ-es dalnokra, Bródy Jánosra. 

Mondd, miért hagytuk, hogy így legyen?
Van, aki hagyta, van, aki nem,
Túl messze ment a rock and roll srác,
Hiába mondták neki: Nana, vigyázz!

Ez a versszak a Hobo Blues Band 1980-as Középeurópai Hobo Blues című első nagylemezén szereplő Operett című számból való. A számmal kapcsolatos érzéseiről, emlékeiről Hobo a következőképpen vall a kötetben:

Ez 1980-ban jött ki és valóban túl messzire mentünk, 11 megyéből kitiltottak, ha a próféciát a Hobo Blues Bandre vonatkoztatjuk. De ez semmi a Kex vagy a Syrius szomorú végével összehasonlítva. A kezdő sor Bródy-idézet, a második sor a válaszom erre. […] Eleinte tiszteltem, kedveltem őt és azt vártam, hogy az Illés feloszlása után valami vadabba, forradalmiba kezd, de a Fonográf az ellenkezőjét bizonyította. […] Ráadásul 1971-ben Human Rights című Illés-albumot az amerikai kommunista fegyvercsempész agitátor Angela Davisnek ajánlották. Árulásnak tartottam és nagyon berágtam Bródyra. Mindez a 69-ben megjelent, számomra máig kultikus kislemez után történt. Miért hagytuk, hogy így legyen? – kérdezte nemzedékétől és aztán mégis hagyta.

Hoppá! Kemény szavak ezek, de bizonyos mértékig egybe csengenek Huth Gergely korábban a Magyar Nemzetben jegyzett  publijában leírtakkal, amelyben Mező Gábor nemrégiben megjelent A kultúra megszállása című nagyszerű könyvéről értekezve a következőket írta Bródyról: 

„Korántsem volt olyan ártatlan, ügyefogyott káder, hiszen szakszervezeti vezetőként az 1981-es tatai rocktanácson Aczél György kultuszminiszter embereitől lényegében Nagy Feró és az »elhajló« rockzenészek betiltását követelte. Ami nem meglepő, hiszen a nagy hivatásos lázadó akkoriban Koncz Zsuzsával és Zoránnal az Országos Béketanácsban és KISZ-rendezvényeken tüsténkedett.”

A sztorihoz tartozik, hogy Hobo igazi úriemberként odaírta a kis megemlékezéséhez a következő mondatot is:

„Negyven évnél több telt el és mindentől függetlenül azóta is tisztelem.”

Így teljes a kép.

– Annyi bizonyos, hogy ezt a régi történetet olvasva Hobót, ha lehet, még jobban megkedveltük, és bizony Bródyt ezzel szemben nem szerettük meg jobban. Mindenesetre Magyar Péter pánikolhat, hiszen mostanában nagyon rájár a rúd és még az egyik ismert hódolójáról is érkeznek nem túl hízelgő információk. Nehéz hónapok jönnek a Tisza Pártra – gondolta magában Felhévizy, és feltette a lemezjátszójára az Középeurópai Hobo Blues című lemezt és meghallgatta az ominózus Operett című slágert.

Borítókép: Bródy János és Magyar Péter (Fotó: MN-montázs)

Ha az összes Poszt-traumát látni szeretné, kattintson IDE!

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

A nemzeti kormány felelősségéről

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.