Végre: három magyar hölgy az Australian Open elitkörében

Éledezik a magyar női tenisz? Legújabb reménységünk, Babos Tímea mellett Arn Gréta és Czink Melinda is ott van az Australian Open 128-as főtábláján.

2013. 01. 13. 5:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világranglistán 95. helyen álló, egyszeres WTA-tornagyőztes Czink Melinda már most jobban áll, mint tavaly ilyenkor, amikor a második selejtezőkörben búcsúzni kényszerült Melbourne-ben. Az Australian Openen már rutinosnak számító Czink már a hetedik ilyen viadalán vesz részt, és ha az első fordulóban győz, már harmadszor éli túl az első kört – igaz, az első két alkalom (2004, 2009) nem tegnap volt. Ellenfele a 13. kiemelt szerb szépség, Ana Ivanovics lesz, bár kétséges, hogy a modelléletbe is belekóstoló Ana széttárt karokkal állna elé. Czink Melinda párosban nem játszik az év első Grand Slamjén, talán nem is csoda, hisz ebben a műfajban 1129. a rangsorban, ami jelzi, nem véletlenül csak egyszer próbálkozott duóban Ausztráliában.

Ha nyerne, a selejtezős ellenféllel mérkőző Daniela Hantuchova várhat rá a legjobb 64 közt, s ha még tovább merészkedne, a szintén szerb Jelena Jankovics (22. kiemelt) következhetne. Czink ágán van még az ausztrál Samantha Stosur (9.), a rettenetes kínai Li Na (6.), illetve a lengyel Agnieszka Radwanska (4.), aki az utolsó bemelegítőtorna (Sydney) megnyerésével hangolt az év első GS-viadalára.

Babos Tímea éve lehet

Jobb szelet kaphat Czinknél Babos Tímea, aki a juniormezőny után végre a felnőttek közt is mutogatja oroszlánkörmeit. Noha a '93-as születésű soproni lány jelenleg a nyári 59. helyezése után már csak a 72.-en áll, és tavaly az AO második selejtezőkörében búcsúzott, GS-főtáblán még ifiként többször is járt. 2010-ben Wimbledonban egyenesen a nyolcaddöntőig menetelt, de a francia és az amerikai nyílt bajnokságon is mérkőzhetett a legjobb 32 között, arról nem is beszélve, hogy 11 hónapja megnyerte élete első WTA-tornáját, a mostani másik, 235 ezer dollár összdíjazású AO-felvezetőtornán, Hobartban pedig párosdöntőt játszott szombaton.

A hétfőn kezdődő melbourne-i torna első fordulójában az ő ellenfele gyengébb lesz Czinkénél, a Top 100-ba épphogy beférő francia Kristina Mladenoviccsal néz szembe, s ha győzne, testközelből megtudhatja, hogyan sikerült Simona Halep kebelkisebbítő műtétje. (Mint ismert, a „tarthatatlan” méretekkel megáldott román csillag műtétje ellen tiltakoztak is a román sportrajongók.) Babos ágán a legerősebb név a zsinórban harmadik, összességében hatodik AO-győzelmére készülő Serena Williamsé, de vele a negyeddöntőig nem is találkozhat. 64-be vagy 32-be azért bekerülhet Babos Tímea!

Arn is belépett

A harmadik magyar fellépő, Arn Gréta vívta ki legkésőbb a helyét a 128-as főtáblán. A világ jelenleg 114. legjobb teniszezője magyar idő szerint szombaton verekedte fel magát, miután a harmadik selejtezőkörben, 2:1-es szettaránnyal legyűrte a horvát Tereza Mrdezát. A szlovák Jana Cepelova (111.) lesz az első akadály előtte Melbourne-ben, s van esélye továbbjutni a 64 közé, ahol szinte biztos, hogy a 20. kiemelt, belga Yanina Wickmayer vár rá. Formája alapján nem valószínű, hogy eljut a legjobb 8-ig, ha viszont a csoda megtörténne, ott Serena Williamsszel mérkőzhetne. De ez még nagyon messze van, a torna magyar idő szerint vasárnapról hétfőre virradó éjjel kezdődik, az egyéniben három magyar lányt felvonultató Australian Open.

Rajta kívül egyébként még „másfél” magyar szerepel Melbourne-ben, a párosban játszó Marosi Katalin (34. életévében jár), illetve a temesvári illetőségű Gallovits Edina (román színekben). Utóbbi egyéniben kikapta Serena Williamset, a torna első számú esélyesét, rögtön az első fordulóban. A rangsor 107.-jeként semmi esélye, sajnos.

Férfiak

A férfiaknál ezúttal sincs magyar résztvevő; sorozatban harmadik diadalára készül viszont a címvédő Novak Djokovic. Elképesztő 2011-es idénye után, amikor három GS-t nyert, a világranglista élére került, 70 meccsen diadalmaskodott, és mindössze hatszor kapott ki. Tavaly „csak” hat tornát nyert meg, köztük az évzáró ATP-világbajnokságot is, a formájával tehát nincs gond. Egy éve a szerb minden idők leghosszabb, 5 óra 53 perces GS-döntőjében gyűrte le Rafael Nadalt, ezúttal viszont nem kell számolnia a fél éve sérült spanyol csillaggal, akit előbb térde, majd vírusfertőzése döntött le a lábáról. Ott lesz viszont a brit Andy Murray, akinek 2012-ben sikerült az áttörés, és immár olimpiai, illetve US Open-bajnoknak is mondhatja magát, továbbá a 31 éves Roger Federer is, aki tavaly wimbledoni sikerével néhány hónapra visszaszerezte a világelsőséget is. A november óta pihenő svájci zseni Ausztráliában 18-ra növelheti GS-trófeáinak számát, és Andre Agassi 1995-ös diadalmenete óta az első férfi játékos lehet, aki felkészülési torna nélkül nyer döntőt a Rod Laver Arenában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.