Ahhoz, hogy a fiatalok naggyá tudják tenni Magyarországot, iskolák és sportlétesítmények, ezekben pedig jó pedagógusok és edzők kellenek, valamint az, hogy a szülők neveljék, iskoláztassák és sportoltassák a gyerekeket – mondta a kormányfő.
Orbán Viktor kitért rá: bár sokan megkérdőjelezik az akadémiák és stadionok építésének helyességét a mostani nehéz gazdasági helyzetben, „én szeretném, hogyha a nemzeti önbecsülés azért ilyenkor megszólalna bennünk”. Ezt követően hosszasan sorolta a régiós „volt kommunista” országok stadionfejlesztéseit Bukaresttől Prágáig. „Miért csak mi, magyarok vagyunk képtelenek arra – ilyen futballtörténelemmel a hátunk mögött –, hogy rendbe tegyük a saját sportlétesítményeinket?” – tette fel a kérdést.
Ismert, március 14-én kezdődött el az Albert-stadion bontása, 2014 őszére készül el az új ferencvárosi aréna.
A héten jelentették be, hogy a világon is egyedinek számító eljárással épülhet meg a nemzeti futballaréna, ugyanis „stadion a stadionban” koncepcióval, a Puskás Ferenc Stadionon belül készül majd el az új létesítmény.
Debrecenben is épül az új stadion, a nagyerdei komplexum alapkövét április közepén tették le. A nyertes konzorcium által vállalt teljesítési határidő 15 hónap, reális tehát az a célkitűzés, hogy 2014 tavaszára készen álljon a Nagyerdei Stadion – mondta korábban Kósa Lajos polgármester.
Orbán Viktor egyúttal reményét fejezte ki, hogy Magyarországon azok lesznek többségben, akik a színét és nem a fonákját nézik a dolgoknak, „akik a jót keresik, akik alkotni akarnak, akik keresik az együttműködést és elhiszik, hogy együtt sokra, magasra juthatunk”. Debrecen olyan város, ahol az ilyen emberek elsöprő többségben vannak – fűzte hozzá.
A miniszterelnök végül arra kérte a Magyar Labdarúgó Szövetséget (MLSZ), hogy folytassa a pálya- és stadionépítési programját és a nehéz gazdasági helyzet ellenére is arra biztatott, hogy a gyermekek sportolására minden nagyvárosban épüljenek meg világszínvonalú létesítmények.
A Debreceni Labdarúgó Akadémia edzőközpontja a Debrecenhez közeli Pallagon 13 hektáron épült fel 1,5 milliárd forintból. A nyolc füves és egy műfüves nagypályán, illetve a további öt, kisebb méretű pályán egyidejűleg hatszázan tudnak edzeni. A csaknem egy évig tartó munkálatok finanszírozásához több mint egymilliárd forint TAO-támogatást tudtak felhasználni – jelezte Szima Gábor, a DVSC elnöke.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere az 1750 négyzetméteres központi épület előtt tartott ünnepségen azt mondta: „azt a pénzt, amit a BL-ben kerestünk, itt látják”. „Nem vittük haza, nem költöttük el, itt van” – tette hozzá. A polgármester felidézte, hogy több mint egy évtizede álmodták meg a nemzetközi szinten is sikeres DVSC utánpótlásbázisát és új stadionját, amelyek mára valósággá váltak, válnak. Szavai szerint csak a „lécet a legmagasabbra téve” szabad bármibe is belefogni, mert a sportban is csak az lehet első, aki elhiszi magáról, hogy győzhet.
Kósa Lajos köszönetet mondott a miniszterelnöknek, hogy a TAO-rendszert – amely nélkül nem lennének komoly sportfejlesztések – „a komplett frakción verte át és megküzdött érte az Európai Unióval is”. A politikus emlékeztetett arra is, hogy 16 további szakszövetség is bekapcsolódhat idén a 2020-ig tartó sportlétesítmény- és utánpótlás-fejlesztési programba.
Bács Zoltán, a területet tulajdonló Debreceni Egyetem gazdasági főigazgatója szerint a tudományos élet mások mellett a gyógyászaton, az informatikán és az élettudományokon keresztül fejtheti ki gyakorlati előnyeit a sportban. Reményei szerint a labdarúgó-akadémia és az egyetem együtt komoly perspektívát nyújthat a szülőknek és a gyermekeknek.
A szombati megnyitót követően egész napos gyermekfocitornának ad otthon a létesítmény.