Szuperrel a kapuban venne repülőrajtot Magyarország a vb-n

Vasárnap indul a divízió I/A-s jégkorong-világbajnokság a Papp László Sportarénában. A magyar csapat Nagy-Britanniával kezd, a cél a feljutás.

2013. 04. 14. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feladat ismert: a hat csapatból kettő feljut az elitbe, a régi besorolás szerinti A csoportba, egy pedig kiesik a divízió I/B-be. (A legjobbak tornáját már évek óta egyszerűen világbajnokságnak nevezik, a második vonal megkülönböztetésül kapta a magyar fülnek kissé idegenül csengő divízió I elnevezést.)

A világranglista pontos tájékozódást ad az esélyek felől: Olaszország a 16., Kazahsztán a 17., Magyarország a 19., Nagy-Britannia a 21., Japán a 22., a Koreai Köztársaság pedig a 28. Ebből kitűnik, a koreaiak kicsit kilógnak a mezőnyből, a többiek között nincs jelentős különbség. Az előzetes nyilatkozatok alapján öt csapat ennek megfelelően a feljutás céljával vág neki a tornának, csupán Korea lenne elégedett már az ötödik hellyel is.

A magyar válogatott mai ellenfelével, Nagy-Britanniával változatos kimenetelű meccseket vívott nem csak a rég-, hanem a közelmúltban is. Csak a legutóbbi két vb-mérkőzést felidézve: 2010-ben (elsősorban Hetényi Zoltán bravúrjainak köszönhetően) 2–0-ra legyőztük a briteket, tavaly viszont 5–4-re kikaptunk tőlük. Az összesített mérleg magyar szemszögből 15 győzelem, 1 döntetlen, 11 vereség.

Mint általában, a magyar válogatott idén is sokkal alaposabban készült a világbajnokságra, mint a brit. A mieink két héten át edzőtáboroztak ideális körülmények között – sőt Rich Chernomaz szövetségi kapitány négynapos etapokban lényegében végigdolgozta a márciust a keret gerincét adó fehérváriakkal –, a szigetországiak viszont csupán három napos összetartás után érkeztek meg Budapestre s kvártélyozták be magukat a Hotel Stadionba. A mieink e tekintetben szakítottak a szokásokkal, a Margitszigeten vertek tábort annak érdekében, hogy pihenőidőben minél távolabb kerüljenek a vb zajától.

A két felkészülési mérkőzés – Lengyelország ellen 4–2, Japán ellen 7–0 – is arról árulkodik, jól sikerült a magyar csapat felkészülése. Noha a dunaújvárosiak érthetően sérelmezik, hogy egyetlen hokisuk sem került be a válogatottba, Rich Chernomaz számára az jelentette az igazán komoly dilemmát, hogy melyik két kapust nevezze a vb-re. A tudás és a tapasztalat Szuper Levente és Hetényi Zoltán mellett szólt, csakhogy előbbi egy éven át nem védett tétmérkőzésen, utóbbi pedig az Egyesült Államokból rendőrségi ügy miatt tért haza hamarabb a tervezettnél. S van itt még valami: a magyar válogatott alapvetően baráti társaság, e két kapus azonban nem szívesen cseresznyézik egy tálból. Csapatunk kanadai kapitánya péntek késő este váratlan döntésként a Japán ellen parádézó Hetényit kihagyta a vb-keretből. Indoklásként röviden annyit mondott: nem külső nyomásra (értsd: a folyamatban lévő rendőrségi ügy miatt), hanem „belső faktor” alapján. Ezt csak úgy fordíthatjuk le, hogy Hetényi nem igazi csapatember. (Szó, ami szó, tavaly annak dacára nem csatlakozott a válogatotthoz, hogy akkori klubja, a finn Jokerit már kiesett a rájátszásból.) De az sem kizárt, Chernomaz Hetényi és Szuper közül utóbbira tette le a voksát, s annak érdekében, hogy a két játékos közötti feszültség ne rontsa Szuper teljesítményét, inkább kihagyta Hetényit.

De ez már csak a múlt. Ma a britek ellen biztosan Szuper Levente áll a kapuban. A világbajnokságon 1998-ban, a hazai rendezésű C csoportos vb-n debütált, immár 32 éves hálóőr emlékeim szerint válogatott mérkőzésen még egyszer sem mondott csütörtököt. Tartsa meg eme jó szokását!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.