Az NB II-es bajnokságból a tavasz során kizárt váci felnőttcsapat végül is tudott élni megyei első osztályú nevezési jogával. Az indulásra a szabályok értelmében jogosult, az előző idényt az NB II Keleti csoportjában kezdő Dunakanyar-Vác Labdarúgó Kft. ugyan nem nyújtotta be nevezését a Pest megyei első osztályba, a Duna-parti város nem marad megyei élvonalbeli labdarúgás nélkül.
A váciak a Dunakeszi Kinizsi FC jogán adhatták be nevezésüket a megyei első osztályba, a dunakesziek ugyanis – jóllehet óriási bravúrt elérve az osztályozón jobbnak bizonyultak a Taksony együttesénél (0-1, 2-0) – szerény lehetőségeik miatt nem kívántak elindulni a megyei első vonalban, csak a másodosztályban. Az MLSZ versenyszabályzatának V. fejezet, 24. § c) pontja szerinti tranzakcióhoz a két sportszervezet – Dunakeszi Kinizsi FC és a Vác FC néven induló, az angol John Peter Marshall tulajdonában lévő Aspire Group and Associates Kft. – szándéka önmagában nem lett volna elegendő ahhoz, hogy a váciak a megyei első, a dunakesziek pedig a második osztályban szerepelhessenek ősztől.
A DKFC ugyanis azzal, hogy megszüntette labdarúgócsapatát, és átadta jogát a váciaknak, elveszítette mindenféle indulási jogát a 2013–14-es versenyévre. Hogyan adhatta be mégis egy dunakeszi egyesület a második vonalba a nevezését? Úgy, hogy a megyei másodosztályra kvalifikációt szerzett Vácrátót KSE megszüntette labdarúgó-szakosztályát, és indulási jogát – ugyancsak a fentebb idézett szabály alapján – átruházta az előző versenyévben semmilyen felnőttosztályban nem szereplő Dunakeszi Kinizsi Utánpótlás Sportegyesületre. A fentiek eredményeként az angol tulajdonos tiszta lappal veheti végre saját kezébe a patinás múlttal és irigylésre méltó utánpótlásbázissal büszkélkedő váci felnőttlabdarúgás irányítását – olvasható a pmlsz.hu oldalon.
Orbán Levente, Marshall magyarországi megbízottja vázolta honlapunknak az egyéves rémtörténet utolsó fejezetét, a happy end kialakulását.
– A Héger József nevével fémjelzett Dunakanyar-Vác Labdarúgó Kft.-nek megvolt a megye I-es indulási joga, ezt Héger értékesíteni akarta kétmillió forintért a Vác Városi labdarúgó SE-nek, melynek Bodonyi Béla az elnöke. Csakhogy erre a törvények nem adtak módot, mivel Hégerék hatmillió forinttal tartoznak a NAV-nak. Így mi indítunk csapatot a Pest megyei első osztályban Vác FC néven.
– Mi a történet mérlege?
– Megérte a harcot, a rengeteg pénzt és fáradságot. Szerintünk sikertörténet kezdete ez a nap. Tiszta lappal, bűnözők nélkül indul el az úton a Vác FC, egy ötéves terv mentén. Jövőre már nem szeretnénk a megye egyben szerepelni, s az NB III után egy-két éven belül az NB II-be is vissza akarunk kerülni.
– Árulja el, miért foglalkoztatja egy sikeres, becsületesnek tűnő – és nem is gyengeelméjű – angol üzletember fantáziáját egy magyar negyedosztályú futballklub működtetése.
– Célunk fiatal tehetségek felkutatása, kinevelése, majd értékesítése. Vácon már most remek az utánpótlás-nevelés, hamarosan akadémiai formában szeretnénk mindezt működtetni. Saját utánpótlásbázisra építve a határ a csillagos ég.
– Egerhez van még valami közük?
– Már semmi. Az Egri Futball Klub Kft.-ben tulajdonolt 75 százalékos részesedésünket bizonyos Kósa Sándor nevű vállalkozó májusban megvette, majd a kisebbségi tulajdonos Kocsis Zoltán 25 százalékát is, de mára ellehetetlenült az NB III-ba visszaminősített klub, állítólag 30 millió forintos köztartozást halmozott fel. De nekünk ehhez már nincs közünk.
– Milyen játékoskerettel indul a Vác FC a megye egyben?
– A régi NB II-es csapatból nyolcan-kilencen megmaradtak, szerintem velük fel kell jutni az NB III-ba.