Az Európai Klubszövetség (ECA) megbízásából a PwC és az olaszországi Carlo Cattaneo Szabadegyetem által készített kutatás az összes 2011–12-es és 2012–13-as szezonban történt, európai klubcsapatot érintő nemzetközi átigazolást – összesen 14 322 transzfert 5147 millió dollár értékben – vizsgálta. Ennek 66 százaléka (9511) az európai UEFA-országokból indult, a maradék 34 százalék pedig a nem UEFA-országokba be- és kiáramló játékosigazolások között oszlott el – sorrendben a labdarúgás fellegvárának számító Dél-Amerikába (14 százalék), majd Ázsiába (8 százalék) és Afrikába (7 százalék). A legtöbb Európán kívüli transzfert a portugál bajnokságban regisztrálhatták: ott a klubok legtöbbet Dél-Amerikával kötnek üzletet.
Egy átlagos európai játékostranszfer 400 ezer dollárba kerül. Ha azonban nem számoljuk a többnyire pénzmozgás nélküli eseteket, azaz a lejáró szerződésű játékosokat (az átigazolások 73 százaléka) és a kölcsönadásokat (14 százalék), akkor ez az összeg értelemszerűen magasabb, átlagban 2,7 millió dollár – írja a a PwC Magyarország.
Az öt topbajnokság (a francia Ligue 1, a német Bundesliga, az angol Premier League, a spanyol La Liga és az olasz Serie A) klubjai esetében összesen 5491 igazolás történt a két szezon alatt. A legtöbb élő szerződéssel rendelkező játékos átigazolását Olaszországban jelentették be (856), ám az elmúlt két évben a Premier League-ben költötték a legtöbbet játékosokra (1,369 milliárd eurót). Szintén a szigetország bajnokságának deficitje a legmagasabb, azaz az ottani kluboknál nyílt legtágabbra az olló az igazolásokra költött és az azokból befolyó pénzösszeg között.
Érdekesség, hogy a La Liga csapatai az elmúlt két évben 551 millió eurót költöttek játékosokra, bőven elmaradva az angolok kiadásaitól, ennek ellenére rendre két spanyol élcsapatnál érik el az átigazolási csúcsösszeget. Úgy néz ki, ez a 2014–15-ös szezonban sem lesz másképp – az idei világbajnokság két dél-amerikai sztárja is klubot cserélt: a Barcelona 81 millió eurót fizetett a Liverpoolnak az uruguayi botrányhős Luis Suárezért, a torna gólkirálya – a kolumbiai James Rodríguez – pedig 80 millió eurót ért a Real Madridnak.
A kutatás a magas ügynöki díjakra is felhívja a figyelmet, a szerepük alapos átgondolására figyelmeztet. A klubügynökök 865 igazolásban vettek részt – jellemzően az UEFA-országokon belüli tranzakciók során –, díjuk a két év alatt 254 millió dollár volt, ami az igazolások értékének 14,6 százalékára rúg, olvasható a tanulmány összegzésében.