A hétfői, tisztújító közgyűlés kellemes felvezetéseként a hétvégén Kálnoki Kis Attila elemezte részletesen a sportág és a szövetség helyzetét a 24.hu oldalon. Kálnoki Kis Attila maga is világbajnok öttusázó volt, de ennél is lényegesebb, hogy éveken át a szövetség főtitkári posztját töltötte be a 2008-as pekingi olimpia után, vagyis, ha úgy tetszik, kiteregette a szennyest.
Lehet vitatkozni azon, miben van igaza, de egyet nem érdemes vitatni azoknak, akik jót akarnak: a sportágnak radikális megújulásra van szüksége. Az újságíróvá lett volt versenyző többek között az elköltött százmilliókról és a nulla eredményről ír, bemutatva az öt nagy klub (Honvéd, Volán, Csepel, UTE és KSI), továbbá a honvédos kötődésű Simóka Bea alelnök elnökcsináló szerepét – a szerző szerint kedvére választ bábelnököket, akik nem értenek a sportághoz. Ha pedig kezdenek beleszólni, elzavarják őket.
Nem mellékes, hogy Kálnoki Kis szavaira azonnal volt reakció, a szintén volt világbajnok Hanzély Ákos a csepeli szakosztály képviseletében nyilvánosan szólította meg a szerzőt. Hanzély Ákos szerint Kálnoki Kis Attila személyes sértettségből írt (annak idején nem önként távozott a főtitkári pozícióból), „megint torzít, valótlant állít több” helyen. Hanzély elmondása szerint az elosztás alapja az eredmény és a létszám, az utánpótláskorúak öttusaversenyein másfélszeresére nőtt a mezőny nagysága, a Csepelnek létesítmény és önkormányzati támogatás híján bérelnie kell mindent az öt szakághoz, ezt évi húszmillió forint alatt nem ússzák meg.
A magunk részéről örömmel elhiszünk mindent, néhány tény viszont valóban változásért kiált. Például az, hogy a magyar öttusának az olimpiai versenyszámokban (férfi és női egyéni verseny) 2011-től öt éven át nem volt érmes versenyzője. A 2012-es londoni olimpiát Marosi Ádám bronza mentette meg, a többiek mélyen a tudásuk alatt teljesítettek. Idén Kovács Sarolta egyéni világbajnok lett, amiért le a kalappal előtte, az olimpián viszont nem jutott a legjobb tíz közé egyetlen magyar sem, se férfi, se nő. Vagyis az idei zsinórban a negyedik év, amikor az esztendő legfontosabb versenyén egyetlen versenyzőnk nem volt a dobogón az olimpiai számokban – ez nem lehet a véletlen műve. Ahogy az sem, hogy a mostani élversenyzők mögött nem sorakoznak a talentumok, az utánpótlásképzés ebben a sportágban is súlyos válságban van, nem látszik, a magyar öttusa csodálatos hagyományait kik folytatják.
Ilyen előzményekkel, ideges légkörben kezdődött délután kettőkor a szövetség tisztújító közgyűlése, legalább hatórás programot ígérve.
Ütött az óra
Az esti elnökválasztás előtt felszólaló Marosi Ádám teljes megújulásra szólította fel a sportágat, illetve a szövetséget. „Ütött a magyar öttusasport órája, Kovács Sarolta vb-aranya az utolsó órában jött – mondta. – Nem volt senki, aki kiállt volna – edző vagy szövetségi alkalmazott –, hogy ez az olimpiai szereplés nem csak a versenyzők hibája volt. Az önkritika a mai öttusában nincs meg. Téved az, aki azt hiszi, hogy ez a kapitány hibája, ez mindenkinek a hibája, akinek valamilyen szerepe volt benne.”
Természetesen 13 új egyesület képviselője is feltűnt a közgyűlésen, ők nagy vita után végül szavazhattak is. Az elnökválasztást 29:22-re Bretz Gyula nyerte az eddigi elnökkel Réczei Gézával szemben. Alelnök lett Vörös Zsuzsanna, Andrási Péter és Szabó György.
Érdekes módon a bábszerepből kikívánkozó eddigi elnök, Réczei Géza mögött volt egy megújuláspárti csapat, a 76 éves Bretz Gyula viszont hatvan éve tevékenykedik az öttusában, tagja a nemzetközi szövetség pénzügyi bizottságának – és ha hű marad eredeti szándékához, valóban vezetni akarja sportágat. Vidoven Árpád közigazgatási államtitkár is elnökjelölt volt, de a közgyűlés előtt visszalépett.