Túl sok az eszkimó, és kevés a fóka – Demeter lehet az új Kasza?

Az augusztusban kezdődő tokiói olimpia öttusa-versenyeire minden nemzet legfeljebb két-két főt delegálhat. Itthon színes a felhozatal: van két kvótával rendelkező sportolónk (bár a riói játékok előtt kiderült, hogy ez nem jelent automatikus védettséget a többiekkel szemben), fiatalok és tapasztaltak, jelenleg sérülésből lábadozók és erejük teljében levő öttusázók harcolnak az olimpiai részvételért.

Szilágyi
2021. 04. 22. 7:52
A bathi Eb hetedik helyezettje Kairóban biztosíhatja be a tokiói indulást Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Láttunk már csodát a honi pentatlonsport történetében: 2016-ban Kasza Róbert Eb-ötödik helyével pottyant ki az utolsó pillanatban a riói olimpiára tartó magyar küldöttségből. Hasonló merész döntés idén is előfordulhat, ha valamelyik szövetségi kapitány, az öttusa-szövetség szakmai bizottsága vagy az elnökség váratlant húz, ahogy öt éve. Demeter Bence a tavalyelőtti Eb-n szerzett kvótát, de lehet, hogy ez sem lesz elég az olimpiai induláshoz.

Marosi Ádám a kvótarangsorban bízhat
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Férfi fronton négy versenyzőnk pályázik Tokióba, közülük ketten indulhatnak az olimpián: a 2019-es Európa-bajnokságon szerzett hetedik helyével már kvótát szerzett Demeter Bence, a 2012-es londoni olimpia bronzérmese, Marosi Ádám, a tavalyelőtti budapesti vb ötödik helyezettje, Kasza Róbert és a fiatal Kardos Bence. Martinek János szövetségi kapitány válogatási elvei egyértelműek. – Az első helyen a világbajnoki szereplés áll: ha valaki az első hat között végez, az előnyben van a többiekkel szemben. A második az Eb-n elért dobogós helyezés. A harmadik a vb-n elért 7-8. és az Eb-n a 4-6. helyezés, a negyedik az egyéni világkupa-győzelem, és végül a világraglistán elért helyezés rangsorol a versenyzők között – tájékoztatott Szöul kétszeres bajnoka.

Jelenleg Kasza Róbert és a már kvótával rendelkező Demeter Bence helyzete kedvező. Marosi Ádám az olimpiai kvótarangsor miatt reménykedhet. A szerzett pontjai alapján a hatodik helyen áll, de mivel az előtte álló, öt versenyzőből már négy versenyző biztosította az olimpiai szereplés jogát, ezét az „élő” ranglistán ő a második, Kasza pedig a harmadik.

Demeter Bence már megtette a magáét
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ad abszurdum az is előfordulhat, hogy a tavalyelőtti Eb-n kvótát szerzett Demetert ketten megelőzik. – A székesfehérvári világkupadöntőn nem állok rajthoz, mert a korábbi világkupaversenyeken szerzett pontjaim alapján nem tudtam magam kvalifikálni erre a viadalra. A júniusi kairói világbajnokság döntő lesz, ott kell jól szerepelnem, meg kell előznöm a kvótáért harcoló magyar ellenfeleimet – mondta lapunknak Demeter Bence. Kíváncsiak voltunk Marosi Ádám véleményére, ő azonban udvariasan elhárította az érdeklődésünket.

A nőknél szintén éles csata várható a két, kiadó tokiói helyért. Az utóbbi évtizedben szinte minden világversenyen az 1–6. helyen végzett Kovács Sarolta mellett Alekszejev Tamara, az elmúlt hétvégi, szófiai világkupa-verseny győztese, Gulyás Michelle és a hozzá hasonlóan szintén fiatal, de még a felnőtt mezőnyben nem meghatározó Guzi Blanka pályázik az olimpiai részvételre. A négy öttusázó közül Gulyás van talán a legjobb formában. Az UTE versenyzőjével madarat lehetne fogatni, a szófiai vk-győzelme után nem leplezte a lelkesedését. – Hatalmas lökést adott a világkupa-győzelem, remélem, kitart a formám a világbajnokságig. Ott is jól kell szerepelnem, ha valóra akarom váltani az álmomat, és ott szeretnék lenni Tokióban. Még nyolc versenyző szerezhet kvótát a ranglistáról, jelenleg én vagyok a második a sorban – mesélte Gulyás, aki tavaly novemberben és decemberben a koronavírussal küszködött, de a felépülése után gyorsan csúcsformába került.

Gulyás Michelle rengeteget fejlődött az olimpiai elhalasztása óta
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kovács Sarolta jelenleg nem teljesen egészséges, a térdműtéte után már edzésbe állt, legkorábban a májusi székesfehérvári világkupa-döntőn indulhat váltóban, egyéniben legkorábban a júniusi vb-n áll rajthoz. Az Alba Volán versenyzője épp a „hazai pályás” versenyt kényszerül kihagyni. – Azon dolgozom, hogy a vb-re minden összeálljon. Tavalyelőtt Bathban már kiharcoltam az olimpiai részvételt, de jó lenne megfelelően szerepelni a vb-n, mert a további kvótákért nagy a harc, de én csak magamra koncentrálok. Az a célom, hogy a két gyengébb olimpiai szereplés után harmadszorra a dobogón állhassak – vázolta a reményeit Kovács Sarolta.

Kovács Sarolta egyéniben a júniusi kairói világbajnokságon térhet vissza
Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kállai Ákos szövetségi kapitány is tudja, még nem lefutott a magyar indulók névsora. – Ha ma lezárnák a kvalifikációt, akkor két kvótás helyünk lenne az olimpián. Kovács Sarolta a tavalyelőtti Eb-szereplésének, Gulyás Michelle a ranglistás helyének köszönhetően versenyezhetne Tokióban. A verseny nyitott, Alekszejev Tamara és akár Guzi Blanka is meglepetést okozhat. A rangsor változhat, a világkupadöntőn és a világbajnokságon megszerezhető pontok másfélszer többet érnek, mint máskor. Ugyanakkor az is igaz, hogy ha Gulyás az eddigi formájának megfelelően szerepel a soron következő két versenyen, és megelőzi a két másik vetélytársát, akkor elmozdíthatatlan lesz a tokiói csapatból – magyarázta a kapitány.

A végső döntés megszületése egy engedélyeztetési eljáráshoz hasonlít. Mindkét kapitány a világbajnokság után terjeszti elő a javaslatát az öttusaszövetség szakmai bizottságának, amelyet később az elnökség véleményez. Végül az elnökségi tagok továbbítják a tokiói magyar indulók névsorát a Magyar Olimpiai Bizottságnak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.