Síri csendben ünnepelt az utolsó európai csoportgyőztes

A hollandok 2-0-ra verték a norvégokat, mögöttük a törökök végeztek a pótselejtezőt érő második helyen.

Magyar Nemzet
2021. 11. 16. 22:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai vb-selejtezőkön keddig eldőlt, hogy a belga, a dán, a francia, a horvát, a német, a spanyol, a szerb, az angol és a svájci válogatott már kijutott a 2022-es, katari labdarúgó-világbajnokságra, a 10. forduló utolsó napján az volt a legizgalmasabb kérdés, hogy „egyenes ágon”, azaz csoportelsőként a G csoportból a holland, a norvég vagy a török nemzeti csapatlakozik az említettekhez. A záró kör előtt a hollandok 20, a törökök és a norvégok egyaránt 18 ponttal álltak, s Hollandia–Norvégia, valamint Montenegró–Törökország mérkőzésekre került sor. A hollandok úgy léphettek pályára Rotterdamban, hogy a döntetlen is elegendő nekik a csoportelsőséghez, de ha kikapnak, a törökök pedig győznek Podgoricában, akkor a pótselejtezőt jelentő második helyről is lemaradnak. A norvégoknak így nézett ki a képlet: nyerniük kell, de az sem mindegy, hogy a törökök mit játszanak, mert utóbbiaknak eggyel jobb a gólkülönbségük, így akár ők is végezhetnek a csoport élén.

A norvégoknak nagy érvágást jelentett, hogy legjobbjuk, a gólfelelős Erling Haaland sérülés miatt már régóta nem hadra fogható, míg a hollandok azt bánhatták, hogy a találkozóra zárt kapuk mögött került sor. Ezt a döntést a holland kormány hozta meg a koronavírus-járványra hivatkozva, a minap három hétre minden sporteseményről kizárták a szurkolókat – lett is nagy felháborodás a sorsdöntő futballmérkőzés előtt. Az sem jött jól a hazaiaknak, hogy Louis van Gaal szövetségi kapitány vasárnap, amikor az edzés után kerékpáron tekert volna vissza a szállodába, csúnyán összetörte magát, csípőcsonttörést szenvedett, és kedden az egyik páholyból volt kénytelen figyelni a meccset. De persze állandó telefonos kapcsolatban volt a segítőivel.

Rotterdamban az első félidőben nem sok minden történt, a hollandok mezőnyfölényben voltak, s Memphis Depay előtt adódtak is lehetőségek, de egyikből sem lett gól. Podgoricában a hazaiak már a 4. percben megszerezték a vezetést, ám a törökök bő negyedóra után egyenlítettek, félidőben 1-1 volt az állás, vagyis a csoportban változatlanul holland, török, norvég sorrendet rögzíthettünk. S a nap végére is ez maradt: a hollandoktól a 84. percben Steven Bergwijn 12 méterről bevette a norvég kaput, a 91. percben pedig még Depay is betalált, így az Oranje 2-0-ra győzött, és a G csoport élén végzett.  Depay a selejtezősorozatban a 12. gólját szerezte, ennél többet senki nem ért el. (De azt azért tegyük hozzá, hogy az angol válogatottban Harry Kane is tizenkétszer volt eredményes.)

A hollandok legfeljebb azt sajnálhatják, hogy az üres rotterdami stadionban síri csend fogadta a kijutásukat a vb-re... Pótselejtezőt pedig a törökök játszhatnak, akik végül 2-1-re legyűrték a montenegróiakat.

 A D csoportban az elsőségüket korábban bebiztosító és ezúttal Finnországban nyerő franciák mögé a bosnyákok vendégeként győztes ukránok jöttek be. Az E csoportban a csehek hiába verték meg az észteket, a walesiek otthon tartottak egy pontot az éllovas belgákkal szemben, így ők lettek a másodikak. Ám a Nemzetek Ligájában elért eredménye alapján a cseh válogatott is pótselejtezőt játszhat. (Ugyanez a helyzet az osztrákokkal is, a magyar válogatott pedig éppen lemaradt erről a lehetőségről). Azt is eldőlt, hogy a pótselejtezőkön a portugál, a skót, az olasz, az orosz, a svéd és a walesi válogatott kiemelt lesz, azaz az első körben nem találkozhatnak egymással. Erről a csoportban megszerzett pontok határoztak. Azokban a csoportokban, amelyekben hat csapat szerepelt, az utolsó helyezett elleni eredményeket nem veszik figyelembe. A lengyeleknek nagyon sokba került, hogy hétfőn Varsóban kikaptak tőlünk 2-1-re, a pótselejtező első párharcát így idegenben kell megvívniuk a felsorolt kiemelt csapatok egyikével. A pótselejtezőkön három négyes csoport áll majd össze, és a vb-részvételhez két egymeccses párharcot kell megnyerni, vagyis csak három csapat juthat ki a vb-re. A pótselejtezőn a még nem említett, nem kiemelt válogatott az ukrán és az északmacedón lesz.

Eredmények, 10. (utolsó) játéknap:

D csoport:

Bosznia-Hercegovina–Ukrajna 0-2 (0-0), gólszerzők: Zincsenko (59.), Dovbik (79.)

Finnország–Franciaország 0-2 (0-0), gólszerzők: Benzema (66.), Mbappé (76.)

 A végeredmény: 1. (és vb-résztvevő) Franciaország 18 pont, 2. (és pótselejtezős) Ukrajna 12, 3. Finnország 11, 4. Bosznia-Hercegovina 7, 5. Kazahsztán 3

E csoport:

Csehország–Észtország 2-0 (0-0), gólszerzők: Bravec (59.), Sykora (85.)

Wales–Belgium 1-1 (1-1), gólszerzők: Moore (32.), illetve De Bruyne (12.)

A végeredmény: 1. (és vb-résztvevő) Belgium 20, 2. (és pótselejtezős) Wales 15, 3. (és pótselejtezős a Nemzetek Ligájában elért eredménye alapján) Csehország 14, 4. Észtország 4, 5. Fehéroroszország 3

G csoport:

Hollandia–Norvégia 2-0 (0-0), gólszerzők: Bergwijn (84.), Depay (91.)

Montenegró–Törökország 1-2 (1-1), gólszerzők: Beqiraj (4.), illetve Akturkoglu (22.), Kokcu (60.)

Gibraltár–Lettország 1-3 (1-1), gólszerzők: Walker (7.), illetve Gutkovskis (25.), Uldrikis (55.), Krollis (75.)

A végeredmény: 1. (és vb-résztvevő) Hollandia 23. 2. (és pótselejtezős) Törökország 21, 3. Norvégia 18, 4. Montenegró 12, 5. Lettország 9, 6. Gibraltár 0

Borítókép: A holland válogatott a kezdő sípszó előtt (Forrás: Twitter/OnsOranje)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.