Nagy sportdiplomáciai siker kapujában van Tóth László, a Magyar Judoszövetség elnöke lesz ugyanis az egyetlen elnökjelölt az EJU június 17-i, bécsi kongresszusán. A jelölőidőszak április 18-án ért véget, más beterjesztés pedig nem érkezett. A hatvankét esztendős sportdiplomata több mint huszonnégy esztendeje vezeti a magyar szövetséget, 2002 óta az EJU főkincstárnoka, egyben a végrehajtó bizottság tagja. A Nemzetközi Judoszövetség (IJF) elnökétől, Marius Vizertől átvehette a hetedik danfokozatot.
Miután az orosz Szergej Szolovejcsik az ukrajnai orosz invázió miatt tizenöt év után, február végén lemondott tisztségéről, a szövetség ideiglenes elnöke a német Otto Kneitinger lett, és ő is Tóth Lászlót látja ideális személynek az EJU elnöki posztjára.
– László tökéletesen illeszkedik a zökkenőmentes átmenethez. Több mint húsz éve az európai dzsúdó kulcsembere, számos nemzetközi eseményt szervezett sikeresen, emellett elismert üzletember és pénzügyi szakértő – jegyezte meg Otto Kneitinger.
– Meglepett az elnökválasztási javaslat, és nagyon várom az EJU és a Nemzetközi Judoszövetség közötti szoros együttműködés folytatását. Magyarként talán megkönnyíti a dolgom, hogy az IJF központja Budapesten található. A dzsúdó több mint negyven éve az életem része, megtiszteltetés számomra, hogy ilyen lehetőséget kaptam – mondta Tóth László a Judoinfo.hu szakportálnak.
Tóth László a Győri Dózsa, majd az Újpesti Dózsa versenyzőjeként az 1985-ös kobei Universiadén érte el legnagyobb sikerét, ahol a nyílt kategóriában az ötödik helyezést szerezte meg. Sportvezetőként 1998-ban választották meg a magyar szövetség elnökének, s az azóta eltelt huszonnégy esztendőben rendkívül sikeres időszakát éli meg a magyar dzsúdó. Versenyzőink ebben az időszakban három olimpiai, tizenhat felnőttvilágbajnoki és ötvennégy Európa-bajnoki érmet szereztek, megannyi kiemelkedő utánpótlássiker mellett.
A magyar cselgáncssport a versenyszervezés terén is a világ legjobbjai közé került, immár minden korosztály minden kiemelkedő eseményének házigazdája lehetettünk: 2013-ban Európa-bajnokságnak, 2017-ben és 2021-ben világbajnokságnak adhattunk otthont Budapesten, rendszeresen rendezünk olimpiai kvalifikációs versenyeket, ebben az évben július 8. és 10. között a budapesti Grand Slam-viadalon látjuk vendégül a világ legjobb cselgáncsozóit.
Tóth László a magyarországi olimpiai sportágak legrégebben regnáló elnöke, vezetése alatt a magyar szövetség költségvetése megsokszorozódott, napjainkban több mint nyolcvan edző kap rendszeres díjazást központi munkájáért, s jó néhány egyesület jutott új vagy megújuló dzsúdócsarnokhoz, edzőteremhez.
Tóth László tavaly megkapta Mongólia legmagasabb, nem mongol állampolgároknak adható állami elismerését, az „Arany szög” érdemrendet, amit Batbajar Zeneemjadar, Mongólia magyarországi nagykövete adott át neki. Ezt a kitüntetés Khaltmaagiin Battulga köztársasági elnök adományozhatja. (Róla tudni kell, hogy a szambó küzdősportban világbajnoki címig jutott.) Mongólia nagyon hálás mindazért, amit a Magyar Judoszövetség elnöke tett a magyar és a mongol nép barátságáért – hangzott el az indoklásban.
Az Európai Judoszövetség elnökei
1949–1952: Aldo Torti (olasz)
1952–1957: Jaap Nauwelaerts D’Agé (holland)
1957–1960: Heinrich Frantzen (német)
1960–1984: André Ertel (francia)
1984–1996: Kurt Kucera (osztrák)
1996–2000: Frans Hoogendijk (holland)
2000–2007: Marius Vizer (osztrák)
2007–2022: Szergej Szolovejcsik (orosz)
2022 Otto Kneitinger (német) – megbízott elnök
Borítókép: Tóth László az „Arany szög” érdemrend átvételekor (Forrás: MJSZ)