– Hogyan szólítsam? Elnök úr? Polgármester úr? Ügyvéd úr? Vagy Doki?
– Ahogyan régen. Évtizedek óta ismerjük egymást, maradjunk a Dokinál. Ráadásul ez az időszerű is, hiszen működtetem az ügyvédi irodát, a polgármesterséget pedig kicsit a kényszer szülte. Nálunk, Izsákon Mondok József volt a polgármester, tíz évig az ő helyettese voltam. Sajnos ő váratlanul elhunyt két éve éppen szilveszterkor, és nekem kellett átvennem a város irányítását. A Covid miatt nem lehetett választást tartani idén júniusig, és mivel sikerült a köztes időszakot békében, nyugalomban végigdolgozni, úgy gondoltam korrektnek, hogy a következő választásig tartó időszakra elindulok a polgármesteri posztért, és majd a ciklus végén elköszönök ettől a szolgálattól.
– Utalt arra, hogy régóta ismerjük egymást, éppen ezért lepett meg, hogy politikai ambíciói vannak.
– Ez az ambíció szó erős erre. Izsák közel hatezres kisváros, ami higgye el, olyan, mint egy nagy család, amelyben komoly politikai attitűdök nincsenek. Itt az embereket az érdekli, hogy béke legyen a városban, tegyük élhetővé, aki bajban van, annak próbáljunk meg segíteni, ha az utakon csak kis gödör van, már az is jó, hiszen nem vagyunk tehetősek. Itt a helyi érdekek számítanak, nem a nagy politika.
– Nekem eszembe jutott az is a politikáról, hogy ha kétezres évek derekán erősebbek a politikai kapcsolatai, akkor maradhatott volna az MLSZ elnöke.
– Ne felejtse el, hogy az én elnöki időszakom akkor a leghosszabb volt Barcs Sándor regnálása mögött, ami bő hat évet ölelt át. Megválasztottak 1999 szeptemberében, akkor még az első Orbán-kormányé volt a hatalom, majd 2002-ben jött a szocialista kormány, és én mindkettővel meg tudtam találni a normális hangot a futball érdekében. Az, hogy mi történt 2005 végén, majd a következő év elején, az nem erről szólt.
– Kicsit előreszaladtunk, menjünk vissza a kezdetekhez! Nem mondom, hogy termetre kicsi lenne, de kapusnak biztosan nem választanám ki. Hogyan került mégis a kapuba?
– Biztosan többre is vittem volna, ha nem átlagos a magasságom, Himmer István, aki az edzőm volt Szegeden, mondogatta is, hogy Imre, neked szükséged lenne egy kesztyűhosszabbítóra. Gyerekkorom óta kapus akartam lenni, nem a tehetségnek, hanem a szorgalomnak köszönhetően jutottam el az NB II-ig Kecskeméten, ezt szerettem, és nem izgatott, hogy ennél többre nem viszem.
– Ezért lett játékvezető? Ott nagyobb lehetőséget látott a kiugrásra?
– Amikor a nyolcvanas évek elején diplomáztam, és elhelyezkedtem egy ügyvédi irodában, abbahagytam a futballt. A mexikói világbajnokság egyik meccsén feltűnt nekem egy szerb játékvezető, aki hihetetlen eleganciával tette a dolgát, és arra gondoltam, ez tetszik, hátha én is képes lehetek rá. Letettem a vizsgát, azt mondták, a megyei első osztályú szintre jó leszek, ehhez képest kilencvenháromban levezethettem az első NB I-es meccsemet.
– Ebből mindössze három van, mert akkor kellett választani, hogy játékvezető marad, vagy inkább partjelző lesz. Miért döntött az utóbbi mellett?
– Tatán edzőtáboroztunk, és a vezetők mindenkit megkérdeztek, melyiket választja. Én játékvezető akartam maradni, de Palotai Károly tanácsára lettem inkább asszisztens, és utólag azt mondom, bölcs döntés volt rá hallgatni. Nagyon élveztem a partjelzést, életem egyik legszebb időszaka volt, különösen akkor, amikor Puhl Sándor állandó asszisztense lehettem. Sajnos már nem tudjuk megkérdezni tőle, hogy miért éppen én voltam az egyik választottja, amikor állandó hármasokat kellett kialakítani itthonra és a nemzetközi porondra is, de nagyon jól működtünk együtt, a csúcsot a Dortmund–Juventus Bajnokok Ligája-döntő és a német–angol Eb-elődöntő jelentette.
– Ő sem volt kiemelkedő futballista, de játékvezetőként négyszer választották meg a világ legjobbjának. Mi volt a titka?
– A személyisége. Mindig tudta, kivel hogyan kell kommunikálnia, és hihetetlenül érezte a játék szellemiségét. Emellett nagyon fontos, hogy nagyobb csibész volt, mint a pályán lévő huszonkét játékos együtt véve. Az angliai Európa-bajnokság elődöntőjén a szünetben Paul Gascoigne várt minket az öltöző előtt, és odaadta neki a mezét. Aztán a második félidőben valakibe belerúgott, és amikor reklamált, Sanyi azt mondta neki, te adtál nekem egy mezt, cserébe adok neked egy sárga lapot. Gascoigne elnevette magát, és nem volt vele semmi gond.