Rekordkísérlet ötezer méter magasból, magyar részvétellel + videó

Az emberiség történetében az ejtőernyőzéssel régóta kísérleteznek, már az ókorban is voltak törekvések a magasból való ugrásokra. Tavaly októberben egy magyar ejtőernyős-oktató, Kiss György is részt vett egy rekordkísérletben az Egyesült Államok területén, 108 fős alakzatban zuhantak.

2024. 01. 24. 11:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a repüléshez kapcsolódó híres embereket kell megemlíteni, akkor az olasz Leonardo da Vinci, a francia XIV. Lajos vagy a szintén francia Montgolfier fivérek juthatnak eszünkbe. Mindannyiuknak az életében így vagy úgy, de megjelent az ejtőernyőzés. Tavaly októberben egy magyar ejtőernyős-oktató, Kiss György is egyedülálló kísérletnek lehetett részese az Egyesült Államokban.

Kiss György is részt vett a rekordkísérletben

Ötezer méter magasból

Kiss György egy 108 fős, hárompontos ugrásban vett részt az arizonai Iloy ugróterületén, a sivatagban.

– A zuhanás negyvenedik másodperce körül sikerült a 108 fős alakzatot a levegőben megépíteni. A hátra lévő szabadesési időben újabb két pontot sikerült létrehozni a levegőben – mesélte az oktató. A kezdeti gyakorlóugrások 4000–4500 méterről indultak, de a rekordkísérlet tizennyolc láb (körülbelül 5500 méter) magasról történt, ami körülbelül egy kilencven másodperces szabadesést jelentett.

– Veszélyes helyzet nem volt. Inkább arra kellett figyelni, hogy az ugrók megtalálják a saját helyüket, irányukat, sebességüket a levegőben. Egy kísérőgépről ugrottam, és olyan tizenöt–tizennyolc másodpercem volt, hogy elérjem a bázist a kezdeti időszakban, és ezt később tizennégy másodperc alá kellett levinnem – árulta el Kiss György. A rekordot bejegyezték a Nemzetközi Légi Szövetségnél, ahol három bíró hitelesítette azt, és jelenleg elbírálás alatt van.

Biztonságos sport

A magyar oktató gyerekkora óta érdeklődik az ejtőernyőzés iránt, és egy augusztus 20-i légi bemutatón figyelt fel arra, hogy milyen csodálatos látvány és lehetőség, amikor egy ember leereszkedik az égből. Kiss György jó pár évtizede elkezdett foglalkozni a formaugrásnak a nagy alakzatos részével. 

Kiss Györgynek már több mint hétezer ejtőernyős ugrása volt, először 1987-ben, a békéscsabai repülőtéren vállalkozott erre a feladatra. Összesen száznál több órát töltött tiszta szabadesésben. Kiss György azt is elárulta, hogy Egyesült Államokban ötven és száz főből álló alakzatokat is összeállítottak már a levegőben. 

– Tizenöt éve történt, hogy egy négyszáz fős formaugró alakzatot építettek Thaiföldön, ez volt a legnagyobb ejtőernyős ugrás – nyilatkozta. – Az ejtőernyőzés egy nagyon biztonságos sport, bár volt arra is példa, hogy tartalék ejtőernyővel érkeztem le a földre – jegyezte meg Kiss György, amivel azért nem nyugtat meg minket…

Borítókép: A 108 ejtőernyős rekordkísérlete látványnak sem utolsó

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.