Drogvita: az Európai Bizottság eljárást indít Magyarország ellen
Az Európai Bizottság (EB) egy hete, február 18-án tette fel közleményét a honlapjára, miszerint
eljárást indít Magyarország ellen, mert a magyar kormány tavaly decemberben az ENSZ kábítószerügyi bizottságában a közös uniós állásponttal ellentétesen voksolt – írja a Mandiner.hu.
Az EB érvelése szerint a közös álláspontot tavaly novemberben az Európai Tanács elfogadta, ami kötelező erejű határozat volt, vagyis a tagállamoknak a közös álláspont alapján kell szavazniuk. Magyarország azonban kétszer is ezzel ellentétesen voksolt az ENSZ szakbizottságában történt szavazáson, amelyen az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a kannabisz gyógyászati alkalmazásáról szóló ajánlásáról döntöttek.
A szavazás témája, hogy az ENSZ a nemzetközi kábítószer-egyezményben szereplő drogkategóriák közül a „különösen veszélyes” drogokat felsoroló IV. kategóriából emelje ki a kannabiszt, és sorolja át az I. jegyzékben szabályozott, úgynevezett „gyógyászati alkalmazással rendelkező” kábítószerek közé. Egyébként a szakbizottság a tagállamok többségi szavazatával elfogadta az ajánlást.
A Mandiner.hu a cikkében kiemeli, hogy az ügy orvosi-tudományos része korántsem egyértelmű, a témában nincs egyöntetű, egyhangú orvosi álláspont. A Magyarországon 2020-ban megalakult Drogkutató Intézet például árnyalja a képet. Haller József MTA-doktor, neurobiológus, az intézet vezetője a jogvita kapcsán csütörtökön szakmai állásfoglalást tett közzé. Ennek legfontosabb megállapításai a következők:
Tovább