Államilag szubvencionált gyűlöletkeltés

2003. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tilos Rádió nem csak a Soros Alapítvány elektronikus kedvence. Magyar Bálint oktatási miniszteré is, aki „kulturális színfoltnak” nevezte. A Népszabadság egyetlen napon, 2000. február 29-én nem kevesebb, mint öt cikkben méltatta erényeit, beleértve a lap vezércikkét. Azét az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) szeretetét is elnyerte, amelynek költségvetését az adófizetők állják. Az idén július 9-én például 2,7 millió forintnyi közpénzzel támogatta az adót, amelynek pontosan a jutalmazás előtt egy hónappal korábbi reggeli műsorában ez hangzott el: „…a kereszténység evolúciója elérkezett a kihalás előtti fázisba. Ez a láposodás… mocsarasodás, a bajusz Moszad-szerű megjelenése.”
A Tilos derék múltra tekint vissza. Az adásaiban korábban elhangzó folyamatos obszcenitások (a Szent Korona egy „nagy szar”) és kegyeletsértések („Jézus homoszexuális volt”), valamint újabb keletű aljasságok után az ORTT-nél december 3-án felmerült egy komolyabb pénzbüntetés lehetősége is, ám a testület, elfogadva Tímár János SZDSZ-jelölésű kurátor érvelését („bizonyos réteg számára ezek a kijelentések értelmezhetőek”), az enyhébb szankció mellett döntött. Sajátos, hogy Tímárban ugyanez az érv nem merült fel például az Éjjeli menedék című műsor esetében, amelynek – szintén adófizetői pénzen – átfogó monitoringvizsgálatát kezdeményezte. A testület egyre inkább kettős mércével dolgozik. Ami nem új keletű. Jellemző, hogy a még ideiglenes frekvencián működő Tilos Rádió 2000. május 10-én szenvtelen hangon, hírműsorában (!) tájékoztathatott arról, hogy Körmendy-Ékes Judit akkori ORTT-elnöknő gyermekének Orbán Viktor az édesapja, ennek ellenére a Körmendy-Ékes Judit vezette ORTT még az elnök asszony lemondása előtt sok más ultrabalos/liberális rádió között a Tilosnak is frekvenciát adott.
Hogy a programatikusan a magyar nép többségének vallását, kultúráját, szokásait és hagyományát példátlan gyűlölettel gyalázó és ellene uszító Tilos Rádió műsora iránt oly elnéző ORTT egyébként mit talál sérelmesnek, azt már honlapján is hirdeti. Siklósi Beatrixnak a koalíciós nyomásra az MTV-n megszüntetett Éjjeli menedék című műsorát azért kárhoztatja, mert az „vallásos-egyházi (keresztény) szellemiségben fogant”, és kötődik „a nemzeti múlthoz és a keresztény hagyományhoz”.
A kettős mérce, vagyis a keresztényellenes uszítás bátorítása úgy tűnik „termékeny talajra” hullt. A Budapest IX. kerület, Kinizsi utca 28. szám alatti Kultiplexben székelő Tilos Rádió december 9-i adásában eljutott egy olyan pontra, amelynél e rádiót annak mintaképországában, az Egyesült Államokban szinte percekkel az adás után azonnal bezáratták volna, és a rádiósok örülhettek volna, ha a helyiek nem lincselik meg őket. És nem csak Alabamában vagy Utahban.
De mielőtt szemezgetnénk az elhangzottakból, néhány szó a Tilos Rádió személyi állományáról. Az adó nevében általában két ember nyilatkozik. Egyikük Weyer Balázs, másikuk Nádori Péter. Nádori neve lapunkban legutoljára akkor bukkant fel, amikor kiderült, Krecz Tiborral közös tanácsadó cége megkérdőjelezhető körülmények között kapott 6,5 millió forintos megbízást két hónapos munkáért a Pénzügyminisztériumtól. Nádori a marginálisnak aligha nevezhető HVG-ben az elmúlt években több cikket publikált. A számítógépes keresés egyik dokumentuma (2002. IX. 21) szerint a hvg.hu főszerkesztője. Nádori műsorvezetőként is szerepel a rádióban. Weyer Balázs, a kuratórium elnöke csütörtök reggelente kerül adásba a Tilosban. De ő az RTL Klub Országház című politikai magazinműsorának felelős szerkesztője és az Origo című, az Axelero kiadásában működő, „mértékadó” internetes portál főszerkesztője. Az RTL honlapja szerint az Országház című magazinműsor egyébként Weyer és Krecz ötlete volt. A Tilos Rádió műsorelőzetesében egyébként az is olvasható, hogy péntek délutánonként Bakács Tibor Settenkedő, a szintén Soros-támogatású Élet és Irodalom cikkírója vezeti a műsort.
Akkor most nézzük, mi hangzott el egyebek között e rádión december 9-én délután, amikor bejelentették, hogy a köztereken felállított keresztekről lesz szó. A műsort Bencsik Gyula, Bajtai Zoltán, Vranik Krisztián és egy „Zsuzsa” nevű hölgy „moderálta”. Bencsik Gyula egyébként a kormánypárti pártújságírók szerint „ellenzéki” Magyar Rádió szerkesztő-riportere. (Az alábbi szövegben szereplő trágár szavak szó szerinti idézetek, ezeket a szöveghűség miatt közöljük – a szerk.)
Műsorvezető: Nem tudom, láttatok ilyen fakeresztet? Ezt a…
Műsorvezető: Dögivel? Városszerte?
Műsorvezető: Én csak egyet láttam, a Móricz Zsigmond körtéren, és tényleg nem akarok erről beszélni…
Műsorvezető: Fakereszt, vagy amit akartok…
Műsorvezető: Jó, fakeresztek. Tényleg kurvára nem akarok erről sokat beszélni, már mindenki szarrá rágta ezeket a kereszteket.
Műsorvezető: Szarrá rágta… Szuvak. A szuvak.
Műsorvezető: Én csak egyet láttam a Móricz Zsigmond körtéren, és nekem iszonyú nyomasztó. Szóval az egy dolog, hogy a kereszt az ugye a keresztény világban mégiscsak a húsvétnak a jelképe, nem? Tehát a jászoltól kezdve a kis Betlehemig nem tudom én mit kirakhattak volna, de tényleg nem is akarok ezzel foglalkozni. Viszont Barangónak volt egy ötlete, vagy te hallottál valakitől egy ötletet, hogy mire lehetne hasznosítani ezeket a kereszteket igazából.
Műsorvezető: Robi barátom mondta, hogy szóval hogy mi lenne, hogyha ilyen hirdetőtáblának használnák, hogy tényleg, vagy hát ilyen…
Műsorvezető: Üzenőfal.
Műsorvezető: Üzenő, igen. Hogy odamész és felrajzszögezed, hogy mit tudom én, elveszett nem tudom, a kétéves spániel kutyád, satöbbi, satöbbi, ilyen és ilyen névre hallgat…
Műsorvezető: Itt várlak fél órája, az Isten bassza meg.
Műsorvezető: Igen, vagy esetleg tényleg ilyen ötletek. Akkor valamiképpen tényleg hasznosulhatna ez az egész. Gyerekek, engem is rohadtul nyomaszt ez az egész, mert egyrészt akkorák, másrészt ez az „áldott” karácsony, tehát nem az van bennem, hogy mit tudom én, mert már az, mi szokott?
Műsorvezető: Boldog.
Műsorvezető: Boldog karácsony, ez túl…
Műsorvezető: Boldog, meg hát a kellemes karácsonyi ünnepeket…
Műsorvezető: …ez túl ateista, túl kommunista, ezt bárki mondhatja.
Műsorvezető: Igen.
Műsorvezető: Egy áááldott… Érted?…
Műsorvezető: És mész a Blahán az áldott kutyaszarszagban, az áldott bódésoron, és akkor egyszer csak egy ilyen áldott kereszt, szóval… Annyira erőszakos, brutális és na mindegy, hagyjuk.
Műsorvezető: Nem, hát ez, nekem lett volna még egy alternatív javaslatom, és most a demagógiát is nyugodtan bele lehet venni. Tehát ezt mennyivel keresztényibb cselekedet lett volna ezeket a fákat fölaprítani, fölhasogatni és szétosztani a szegény emberek között. Hogy melegedjenek ők is.
Műsorvezető: Nem sokáig tartott volna ez a kis melegítés nekik.
Műsorvezető: Amúgy meg…
Műsorvezető: De…
Műsorvezető: Egy kereszt szerintem…
Műsorvezető: Enyém a kereszt, nézd a keresztem…
Műsorvezető: Egy darab kereszt, csak ne beszéljünk együtt, mert ezt így mondták nekünk, hogy ne beszéljünk együtt, mert akkor nem hallatszunk. Hogy szerintetek egy ilyen nagy darab kereszt hány ember fűtését oldaná meg egy napra vagy egy ember egy nap nem fázna.
Műsorvezető: Egy embernek egynapi…
Műsorvezető: És az is megérné jobban, nem, mint hogy ott meredezik? …
Műsorvezető: Gyakorlatilag politikai tiltakozás, vagy pedig valamiféle gazdasági tiltakozás folyik itt…
Műsorvezető: Ja, értem.
Műsorvezető: … egy vallási jelképpel. Egyébként egy kivégzőeszközzel…
Műsorvezető: Akasztófákat nem akarunk felállítani?
Műsorvezető: De kinek?
Műsorvezető: Nekem nem…
Betelefonáló: Szervusztok, Károly vagyok.
Műsorvezető: Szervusz.
Betelefonáló Azt azért ne felejtsük el, hogy … én goj vagyok, ezt már mondtam egyszer a műsorotokban…
Műsorvezető: Ühüm.
Műsorvezető: Mi zsidók vagyunk valamennyien.
Műsorvezető: Nem, kivéve…
Műsorvezető: Én csehszlovák vagyok.
Műsorvezető: Igen.
Betelefonáló: Egyetértés, az van, türelem is. Szeretem a zsidó műsorokat is például hallgatni, nem csak itt, más rádión is…
Betelefonáló: …Egyet olvastam viszont, a Gyulay Endre talán megszenteli a makóit, nem tudom, hogy megszentelte-e vagy nem szentelte meg.
Műsorvezető: Biztos.
Műsorvezető: Miért pont a makóit?
Műsorvezető: Hát ha arra jár…
Műsorvezető: Arra jár.
Betelefonáló: A szeged-csanádi egyházmegyének a püspöke, azért pont a makóit.
Műsorvezető: És mit szólsz az ötletünkhöz, hogy ilyen üzenőfallá lehetne ezt így változtatni?
Betelefonáló: Az jó ötlet, de azért, mert ez tényleg nem a… szóval ez húsvétnak a szimbóluma. Tehát a keresztre feszítés. Háromkirályok, satöbbi, satöbbi, nem folytatom tovább, de hát az égetés, azért az durva. Az megfelelő ötlet, de az szigorú, azt azért nem szabad.
Műsorvezető: Az apróhirdetés
Műsorvezető: Köszi, helló.
Műsorvezető: Szia. Tudjátok, meddig vannak kint a keresztek?
Műsorvezető: Húsvétig.
Műsorvezető: Borvérzésig.
Műsorvezető: Húsvétig lenne érdemes, de hogy meddig vannak kint…?
Műsorvezető: Nem, hát nem, vízkeresztig.
Műsorvezető: Biztos vízkereszt, ez a másik.
Műsorvezető: Amikor lebontjuk a karácsonyfát?
Műsorvezető: Ja, ja, azt hittem, hogy te tudod.
Műsorvezető: Nem, nem, nem, azért kérdezem, mert nem tudom.
Műsorvezető: Mit tudom én? Amíg le nem döntöd.
Műsorvezető: Ja, nem tudjuk ezeket…
Műsorvezető: Mi lesz velük? Megszentelt keresztet például el lehet-e tüzelni? Vagy azt úgy őrizni kell?
Műsorvezető: Halló!…
Betelefonáló: Ferkó vagyok. Figyeljetek: szerencsétlen volt, nem volt szerencsétlen, a keresztet most már ne bántsátok, oké?
Műsorvezető: Már melyiket?
Műsorvezető: Azt, ami ott kint van. Még ötletparádé sem…
Műsorvezető: Jó, figyelj, ő bánt engem. Én… ő bánt engem. Haladok a Blahán és ott van egy ilyen…
Műsorvezető: Várjál… de mit és miért?
Betelefonáló: Nem, ez nem így van.
Műsorvezető: …és én nem vagyok keresztény.
Betelefonáló: Hanukát is állítottak, ott is snassz lett volna, nem korrekt ez. Ha már tették, elbaltázták, hagyjátok békén, oké?
Műsorvezető: De ők, figyelj. Figyelj. Figyelj.
Műsorvezető: Figyelsz?
Műsorvezető: Én ateista vagyok, nem hiszek. Nem tartom magam kereszténynek. Megyek a Blaha Lujza téren, és egy három, nem, mekkora? Három méter? Legalább háromméteres kereszt ott van előttem.
Betelefonáló: Láttam, persze…
Műsorvezető: Ez engem zavar, érted? Engem.
Betelefonáló: …most is láttam egyet a metróvégállomáson is. Figyelj ide, cserébe, hogyha neked is lesz valami szimbólumod, az ateistáknak…
Műsorvezető: Gyűlölök minden eszmét, szimbólumot, és azt, hogyha ezzel a pofámba tolakodnak, szarakodnak, erőszakos…
Betelefonáló: Hát, sok minden van…
Műsorvezető: Erőszakos. Nem elég a templom tetején? Nekem bőven elég.
Betelefonáló: … az 56-os villamos megállója is rossz szimbólum, ezt most hagyd ki.
Műsorvezető: Ez igaz.
Műsorvezető: Minek a megállója?
Betelefonáló: Hát az 56-os az egy szimbólum, tudod, hogy annak a szimbóluma, hogy…
Műsorvezető: Számomra nem szimbólum, képzeld, ez. Számomra semmi nem szimbólum, nekem nincsenek szimbólumaim.
Betelefonáló: Jó, hát ezzel most…
Műsorvezető: …és teszek a szimbólumokra. (Kollektív nevetgélés.)
Betelefonáló: Jó, hát nézz oda…
Műsorvezető: Jó, figyelj, nekünk, egy hete szóba se hoztuk, most kerültünk újra a mikrofonhoz, és most úgy felgyülemlett bennünk, és előjött, nem hiszem, hogy sokáig fogunk itt rugózni ezen.
Betelefonáló: Bátor… volt tőletek… hagyjátok, jó, a keresztet…
Műsorvezető: Ő szépen megkér minket, hogy szálljunk le a témáról, én meg is értem, mert ennyi bőven elég volt erre a témára.
Betelefonáló: Hagyjátok, oké?…
Műsorvezető: Oké.
Műsorvezető: Nem teszünk aprófát, persze, poénkodik az ember, de valamiért rohadtul irritál, valamiért rohadtul irritál. Nem tudom, hogy mindenkinek…
Betelefonáló: Miért karácsonykor kell ezt csinálni, csináld majd nyáron júliusban, akkor kurvára nem érdekel senkit, gondolom, így karácsonykor, most van zsidó karácsony, keresztény karácsony, mi a fasznak kell ezzel szórakozni?
Műsorvezető: Azért, mert engem a karácsony is irritál.
Betelefonáló: Ezt meg lehet tartani magadnak…
Újabb betelefonáló: Várjál, nem vagy szimbólumérzékeny, az előbb mondtad.
Műsorvezető: Nem én mondtam, négyen csináljuk a műsort.
Betelefonáló: Mindegy, valaki mondta, sajnos, gyerekek, együtt kell elvinni a balhét, én is rádiózom, ez így van, tehát a szimbólumnak a szentsége pont abban fogalmazódott meg, hogy a keresztények azt mondják, hogy egy ártatlan halt meg ezen az alantas szimbólumon. Na most, ha a Jobbik, én vagy bárki, faszszopó párt fölhasználja, az nem tudja lerontani a szimbólum erejét.
Műsorvezető: Teljesen egyetértek veled, ugyanerről beszélünk…
Betelefonáló: Az üzenőfal egyébként jó volt, az ősi zsidó dolog, hogy az ember például a falnál, tudod, odamegy a falhoz, és tesz egy kis cédulát, amit Istennek üzen. (Helyeslő műsorvezetői hümmögés.) Tehát tulajdonképpen az tényleg jó lenne, hogy ha mondjuk kapcsolatot teremtenénk ezeken a kereszteken keresztül, de elárulom neked, hogy azok a hülyék, akik kirakták, azok nyilvánvalóan szentségsértésnek tekintenék azt, ha az emberek használnák.
Műsorvezető: Igen, és az az ő magántulajdonuk, úgyhogy sajnos nem nyúlhatunk hozzá…
Műsorvezető: Azért meglepődöm, hogy tehát, hogy rendszeresen, hónapról hónapra, így szoktuk így-úgy kritikával illetni akár ezt, vagy akár azt az egyházat, vagy ilyesmi, de most jön a karácsony, jön a karácsony… és most hirtelen így rakás keresztény ragad telefonkagylót… nem, nem, nem mindenki keresztény…
Betelefonáló: Na, csak annyi, hogy a kereszt a vasúti átkelő szimbóluma. (Nagy nevetés.)
Műsorvezető: Végre valakinek humora is van, köszönjük szépen.
Végül pedig egy kiragadott mondat a műsor egy olyan részéből, amikor a műsorvezetők egy, a Magyar Narancsban megjelent társkereső hirdetésről beszélgetnek, de egyikük ennek kapcsán ismét viszszatér a keresztre, holott saját állításuk szerint „arról kurvára nem akarnak beszélni”:
Műsorvezető: Úgyhogy gondold el, hogy aki ezt elolvassa, tudod, ugyanúgy, mint most itt a Blaha Lujza-i kereszttel kapcsolatban, pavlovi reflexszel elindul valamiféle nyálelválasztása (röhögés), amivel azt mondja, hogy igen, én vagyok az a férfi, 50 éves korig, aki az esetleges anyagi aránytalanságot is tolerálni tudja, persze természetesen alulról.
Imigyen beszél a hatalom egyik dotált rádióján át karácsony előtt a társadalmi feszültségek minden eddiginél magasabb srófolása érdekében. Ez a gyűlöletbeszéd minősített válfaja: a hatalom által dokumentáltan támogatott és programatikus. Ugyanakkor a gyűlöletbeszéd ellen máskor tiltakozók és a jobboldali politikusokat folyamatosan elhatárolódásra felszólítók igazi szándékát leleplezi, hiszen a polgárháborús hangulat megteremtésére és a vallási háborúzás szítására irányuló beszédnek tapsolnak, vagy annak hallatán cinkosan hallgatnak. A józan ész felveti a jobboldali társadalom választott képviselői és az egyházi vezetők hallgatásának igen súlyos felelősségét is, ugyanis, ha egy társadalom hangadói egy intézményi háttér nélkül álló, erőpozíciót nélkülöző emberek egyes kijelentéseit oly veszélyesnek tartják, hogy amiatt politikusok elhatárolódását követelik, és évek óta erről folyhat diskurzus, alapos nyomatékkal vetődik fel a kérdés: vajon az államilag busásan dotált, hatósági hátszéllel folytatott gyűlöletbeszédnek – amely oly sok fizikai atrocitásba torkolt már a Medgyessy-kormány másfél éve alatt – nem kellene-e azonnali gátat szabni?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.