idezojelek

Gazdasági plusz vagy mínusz

Az elmúlt tizenkét év leforgása alatt Magyarország minden válságból erősebben jött ki, mint ahogyan belement.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Mostanság nem szólnak másról a gazdasági hírek, mint arról, hogy a jön a technikai recesszió. Vagyis a szóban forgó, mínuszos gazdasági teljesítmény Magyarországot is „eléri”, s ezt már nem pusztán az ellenzéki szakértők hangoztatják – újfent államcsődöt már nem, és ennek is örülni kell (!) –, hanem a kormánnyal szimpatizáló egyes közgazdászok is.

Kétségtelen, hogy egyre rosszabb a világgazdasági helyzet, a magyar gazdaság pedig különösképpen kitett a folyamatoknak. Ennek oka: külgazdasági értelemben Magyarország nagyon nyitott, így az összes pozitív és negatív hatás szinte azonnal érezhető. Márpedig a friss makrogazdasági összefoglalók szerint a világgazdaság zsugorodni fog, az Egyesült Államok már mínuszt jelentett. Apropó, az oly sokat emlegetett technikai recesszióról akkor beszélünk, mikor két egymást követő negyedévben csökken a bruttó hazai össztermék (GDP) úgynevezett évesített ütemben.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De nézzük, hogy mi a helyzet nálunk! Jelentős mértékű gazdasági visszaesést utoljára 2008–2009-ben könyvelhettünk el, amikor a globális pénzügyi és adósságkrízis mellett a helytelen hazai gazdaságpolitika is „bemondta a krachot”. Ha nincs az IMF–EU-hitel, hazánk menthetetlenül államcsődbe jut, vagy harminc évig nem „épültünk” volna vissza. Persze a gigantikus, mintegy hatezermilliárd forintos kölcsönnek is ára volt: Magyarország programország lett, a nagy hitelezők gazdaságpolitikáját kellett végrehajtani. De ez már a múlt.

Ugyanakkor a bő egy évtizeddel ezelőtti korszak még nem túl távoli, emlékezhetünk rá. A gazdasági zsugorodás magas munkanélküliséggel járt, az eladósodottság és a „rettegett hiány” miatt megdrágult az ország finanszírozása. A válság okozta problémákat súlyosbította a baloldali kormányok adóemelésre, megszorításokra és a háztartások terheinek növelésére épülő hibás gazdaságpolitikája.

A 2010-es kormányváltás idején látott gazdasági nehézségekhez lehet sajnos hasonlítani a jelenlegi környezetet. Azzal a különbséggel, hogy háborús időkben bonyolultabb a helyzet, mint 2010-ben volt. Ilyenkor ugyanis mások bajával is foglalkoznunk kell. Napról napra egyre jobban látszik, hogy az orosz–ukrán háború az egész kontinenst megrengeti, azokat is, akik Európa távolabbi részén élnek.

A címben feltett kérdésre, miszerint mi is lesz jövőre: plusz vagy mínusz, nehéz válaszolni. Amire viszont mérget vehetünk, hogy a következő év nehéz lesz. Amennyiben pedig a gazdaságpolitikát ügyesen alakítják annak döntéshozói – a kormány és a Magyar Nemzeti Bank –, kis szerencsével 2023-ban is elkerülhető lesz a recesszió. Miközben persze nehézségek terén 2009–2010 rémképe felsejlik, addig merőben más a helyzet. Ugyanis az ország finanszírozása továbbra is stabil, az idei hiánycél tartható, az államadósság pályáját azonban a lejtőre kell állítani.

A tettek egyébként magukért beszélnek: a költségvetési egyensúly érdekében a kormány több fronton fellépett. Tavaly év végén egy százalékkal csökkentették az idei államháztartási hiánycélt, majd elhalasztották azokat a beruházásokat, amelyek még nem jutottak el a kivitelezési fázisba, valamint a költségvetési szerveknél takarékos gazdálkodást rendeltek el. Ezek mind hozzájárulnak, hogy a kormány tartsa magát a hiánycélhoz. Magyarország finanszírozása pedig a romló környezet ellenére biztosított, a magyar állampapírok többszörös túljegyzés mellett kelnek el az aukciókon.

Magyarország fizikailag közel fekszik az orosz–ukrán háborúhoz, ez jól érzékelhető a piaci várakozásokon, és ez érhető tetten az infláció alakulásában is. Summa summarum: a legnehezebb évünk várhatóan a 2023-as lesz, de jó esély van rá, hogy a recessziót el tudjuk kerülni. A helyzet nehéz, de nem reménytelen.

Az elmúlt tizenkét év leforgása alatt Magyarország minden válságból erősebben jött ki, mint ahogyan belement. Most se legyen másképp!

A szerző a Figyelő főszerkesztő-helyettese

Borítókép: A Magyar Nemzeti Bank cégtáblája az épület bejárati kapuja mellett a fõváros V. kerületében a Szabadság tér 8-9. szám alatt (Fotó: MTVA/Róka László)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.