idezojelek

Az emberi méltóság szakítópróbája

Előfordult már olyan, hogy szinte a maga szórakoztatására kezdett a magyarok gyalázásába valamelyik román szurkolótábor.

Csinta Samu avatarja
Csinta Samu
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI Fotószerkesztőség/Kátai Edit

Bár a tévéközvetítés révén az egész ország hallhatta, úgy tűnik, egyelőre csak a magyar közeg számára van hírértéke a lelátón történt romániai magyarellenes megnyilvánulásoknak. A Sepsiszentgyörgyön játszott Sepsi OSK–Petrolul Ploi­esti labdarúgó-mérkőzésen a vendégszektorból folyamatosan érkező gyalázkodás a román sajtóban csak a reakciók révén vált témává, az idegengyűlölet tényéről alig esik említés. 

Mondhatni semmi különös nem történt, ez a mai romániai futballélet egyik megszokottá vált kísérőjelensége. Sok esetben függetlenül a pályán történtektől, hiszen előfordult már olyan is, hogy egy-egy lagymatagabb játékperiódusban szinte a maga szórakoztatására kezdett a magyarok és Magyarország gyalázásába valamelyik szurkolótábor.

A romániai magyarság komfortérzetét, emberi méltóságát súlyosan sértő megnyilvánulások egyelőre csak a formaiságot alig meghaladó büntető jellegű következményekkel jártak.

 Ezek közül az augusztusi Kolozsvári Universitatea–Sepsi OSK meccsen történtek váltották ki a legnagyobb szövetségi szigort: akkor pénzbírsággal és két mérkőzésre szóló, saját stadionból való „száműzéssel” sújtották a kolozsvári egyetemi klubot szurkolói magyarellenes megnyilvánulásai miatt. 

A büntetést a nyilvánosság előtt azonban igyekeztek elhallgatni, a közvélemény gyakorlatilag csak a szövetség honlapján közzétett kommünikéből, illetve a kolozsvári klub Facebook-oldalán megjelenő közleményből értesülhetett a dologról. Azokban is csak arról értesítették a szurkolókat, hogy a következő két hazai bajnokit csapatuk miért nem játszhatja a Cluj Arenában.

A november 11-i események is csak azután kerültek be az információs fősodorba, hogy a háromszéki főváros román színházának igazgatónője, Anna Maria Popa nyílt levélben kelt ki a dél-romániai ultrák megnyilvánulásai – egyáltalán: a jelenség –, de még inkább annak hatósági tolerálása ellen. Erre már a bukaresti sajtó is vevő volt, mindenekelőtt bizonyára a hölgy román nemzetisége miatt. 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „hazaárulás” tényállását ugyan nem állapították meg, ideget borzoló témának viszont megtette. Holott a rendszeres meccsre járónak számító kultúrmenedzser érvelése – akinek érzékenységét bizonyára az is fokozza, hogy az édesanyja magyar – sokkal általánosabb és messzebb ható.

A rasszizmusról szóló 54. cikkelyre hivatkozó Anna Maria Popa a lehető legszigorúbb büntetést követelte a jelenség visszaszorításra, anyaként, állampolgárként és szurkolóként egyaránt megalázónak nevezve a már-már mindennapos lelátói gyalázkodást. 

A Gsp.ro nevű bukaresti sportportál ezt követően a szurkolók képviselőit is megszólaltatta, a tiltakozási lavina következő hullámaiban pedig a szentgyörgyi önkormányzat úgy döntött, panaszlevéllel fordul az Európai Labdarúgó-szövetséghez; a hasonló jogsértések követésére létrehozott Mikó Imre Jogvédő Szolgálat csatlakozott hozzá.

A politikum is bekapcsolódni látszik a tiltakozási folyamatba: Kulcsár-Terza József-György, az RMDSZ parlamenti képviselője levélben fordult Lucian Bode belügyminiszterhez, amelyben olyan kérdések szerepelnek, hogy meddig lehet még eltűrni az ilyen viselkedést az úgynevezett szurkolóktól. Vagy: minek kell történnie, hogy az illetékesek lépjenek, elejét véve a súlyosabb esetek, szurkolói összecsapások előfordulásának? 

Azt is kérdezi a tárcavezetőtől, milyen intézkedéseket terveznek, hogy a sportesemények ismét civilizált körülmények között, a fair play szabályai szerint történjenek. 

A politikusi kezdeményezés azért tűnik jóval fontosabbnak a szurkolói vagy magánemberi tiltakozásoknál, mert a jelek szerint csak a meglévő törvények szigorú alkalmazása, illetve azok további szigorítása fékezheti meg a jelenséget – mielőtt tényleges összecsapás történne, a háromszéki szurkolók szerint ugyanis nincs már hová hátrálni.

Márpedig egy hasonló szurkolói összetűzés bőven kimerítené az etnikai alapú konfliktus fogalmát, az már korántsem lenne besorolható a klubszínek iránti elvakult ragaszkodás megnyilvánulásai közé. 

Hasonló esetben a nemzeti-kisebbségi kérdések példaszerű rendezésével dicsekvő Romániában újra a hovatartozásukban, nemzeti azonosságukban megalázott emberek csapnának össze olyan tömegekkel, amelyek provokatív magatartását jelenleg szinte pártolólag tolerálja a hatalom. A kormányon lévő RMDSZ-re most fontos feladat vár. 

Koalíciós partnerként ugyanis immár nemcsak a gazdasági jólétét biztosító ügyekben kellene magyar kisebbség érdekét érvényesíteni, hanem a jóval kényesebb nemzetiségi kérdésekben kellene maga mellé állítani a két legnagyobb romániai pártot, amelyek hasonló ügyekben nagyon nehezen mennek szembe saját választóikkal.

A közvetlen fellebbviteli fórum, a Román Labdarúgó-szövetség eddig semmilyen érdemi lépést nem tett a veszélyes folyamat megállításáért. De a nemzetközi futballfórumok sem tanúsítottak különösebb érzékenységet a hasonló ügyekben. Egy évvel korábban a Farul–Sepsi OSK mérkőzésen zúgott a „Ki a magyarokkal az országból!” rigmus, amelyért a profiliga megbírságolta a tengerparti klubot. 

A Mikó Imre Jogszolgálat által küldött levélre adott válaszában az UEFA így fogalmazott: mélységesen elítélik a rasszizmus, a diszkrimináció és az intolerancia mindennemű formáit, amelyeknek sem a modern társadalomban, sem a labdarúgásban nincs helyük, az ügy azonban nem tartozik a hatáskörükbe, úgyhogy semmit sem tehetnek.

A Sepsi OSK most hivatalos tiltakozó leveleket küldött valamennyi valós vagy vélt módon érintett fórumhoz, ugyanakkor arra készül, hogy különböző technikai eszközökkel rögzítse, illetve hangosítsa ki a szövetségi megfigyelőknek a gyalázkodó szurkolói rigmusokat. Ugyanis az ellenőrök nemegyszer azzal seperték le az asztalról a tiltakozást, hogy ők a pályán történtekre koncentrálnak, semmit sem hallanak a tribünökről. 

A leghatásosabb tiltakozásnak viszont egyre inkább az tűnik, hogy a következő hasonló esetben – ha a játékvezető a szabályoknak megfelelően nem szakítja félbe a találkozót – az OSK vonuljon le a pályáról. Vállalva annak minden következményét, viszont immár visszavonhatatlan jelét adva annak, hogy nincs tovább.

Borítókép: a Bukarestben május 19-én az F. C. Voluntari elleni labdarúgó mérkőzésen 2-1-es győzelmet arató Román Kupa-győztes Sepsi OSK játékosait ünneplő szurkolók a város önkormányzata és a Sepsi OSK közös szervezésében tartott köszöntésen Sepsiszentgyörgy központjában 2022. május 20-án (Fotó: MTI/Kátai Edit)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Angyalszárnyak ágyúdörgésben

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A romániai forradalom magyar hőse

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.