Amikor higgadt hangon beszélek az egészségügyről, az nem azt jelenti, hogy nem vagyok tisztában azzal, milyen gondok vannak a végeken – mondta el az államtitkár a Corinthia Grand Hotelben. – Semmi más nem érdekel, csak az, hogy ne három műszakban, ne néhány tízezer forintért dolgozzanak az emberek az egészségügyben.
A rendszer jogalkotásának átalakítása, a megyei intézmények átadás-átvétele, a menedzsment átalakítása zajlik jelenleg – tette hozzá az államtitkár. A „salátatörvény” tervezetének módosítása gőzerővel készül, és örömmel konstatálhatom, hogy immár az ellenzéki képviselők is felsorakoztak mögénk – jelentette ki.
Lassan vége a pókerpartinak
Négy konferenciával ezelőtt még nagyban zajlott a pókerparti – jellemezte a kórházak adósságának átvállalását Szócska Miklós. Ez nem egy azonnali, hanem középtávú megoldás lesz, amelynek köszönhetően egy kézben fog összefutni a beszállítókkal szemben fennálló kintlévőségek összege. Az OEP, az ÁNTSZ, a GYEMSZI: ennek a három intézménynek lesz a feladata a hazai egészségügy legfontosabb kérdéseinek kezelése. Utóbbi felel a kórházak átadás-átvételi folyamatáért. Csak azokat a kötelességeket veszi át az állam, amelyek szeptember 1-jét követően keletkeztek, és amelyeket a megfelelő államigazgatási szerv vezetője jóváhagyott. Ezt az intézményvezetők külön kérésére határoztuk meg – szögezte le az államtitkár.
Egy egyszerű tulajdonosváltásról van szó, nem kell megijedni – mondta Szócska Miklós, és hozzáfűzte: ütemezetten halad a folyamat, „időben vagyunk”.
Volt egy országjárás, egy intézménybejárás. Megbeszéltük az elveket, ezzel széles körben egyetértett a szakma – jelentette ki a politikus. Romkórházak helyett 21. századi kistérségi intézmények alakulnak majd meg Magyarországon. Április 30-ig módosítani kell majd a finanszírozási szerződéseket. Az ágyszámok, a szakmák, a progresszivitási szintek is közrejátszottak a térséghatárok kijelölésében – derült ki az előadásból. Épültek hidak, fenntarthatók ezek a határok, de el kell fogadni, hogy bizonyos szakmákat koncentrálni kellett bizonyos területekre – tette hozzá. A matematikai modell alapján kiszámított beosztások emellett viszont igazodni fognak a közigazgatási határokhoz.
500 eset kórházanként
Az államtitkárság megkérte a kollégiumi tagozatoktól a progresszivitási szintekhez igazodó igényeket, és négy szintet jelöltek ki. Az első rutin jellegű, a második nagyobb, a harmadik kiemelkedő szakmai felkészültséget igénylő beavatkozásokra vonatkozik, míg a negyedik szint a legritkábban előforduló ellátásokat érinti. Kórházanként minimum 500-as esetszámmal kalkulált az államtitkárság – fejtette ki Szócska Miklós.
A betegutak kialakításával kapcsolatban a stroke-eseteket emelte ki az államtitkár, hiszen itt számít talán leginkább az idő, a hatékony, a gyors beavatkozás. Az ilyen ellátást teljesítő kórházak térképére pillantva kiderült: a beosztás jól sikerült, az lefedi az ország egészét. Korábban hiányzott az összetett tervezési feladatok kijelölése és a stratégia kialakítása, ezt most sikerült megalkotni. Ha a kollégák nem fogják megismerni a terveket, akkor száz százalék, hogy nem működnek majd együtt velünk, ezért van szükség a megfelelő információátadásra – mondta.
Csökken a betöltetlen praxisok száma
A Semmelweis-tervre utalva kiemelte: a prevenciós tevékenységet megerősítették, az eszköztámogatás megvalósult, a betöltetlen praxisok száma csökken. Az önkormányzati szerepeket most tisztázzák, a háziorvosi kilátások és a betegutak jelenleg alakulnak ki. A humánerőforrás-krízist aktívan kezeli az államtitkárság, és a finanszírozás helyzete is javult az állami feladatátvállalással – szögezte le Szócska Miklós.
Az egészségügyben dolgozók bérével kapcsolatban elhangzott: a rezidensi ösztöndíjakat folyamatosan kiírják, emellett pedig ott van a népegészségügyi termékdíj. Utóbbi nagyjából három, jövőre már 15 milliárdra számítanak ebből a bevételből, ezt pótlékként kapják majd meg a dolgozók. Előbbiről pedig elmondta, az ösztöndíjprogramot szeretnék kiterjeszteni idővel az összes rezidensre. Ennek volt eredménye, hiszen a 2010-es 421-ről 645-re nőtt a szakorvosi képzésre felvettek száma. Az orvosi képzést teljes mértékben uniós forrásból fogják felülvizsgálni, az intézményekben dolgozó mentorok díjazására fordítható összeg pedig már az egyetemeknél van.
Az emberi erőforrás ágazatra 15 milliárdos uniós támogatás érkezik majd az EU-tól 2012-ben – zárta Szócska Miklós.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.