Aki politikai menedékjogot kér, annak konkrétumokkal kell bizonyítania, hogy élete veszélyben van, folyamatos üldöztetés éri a hazájában, és az állam nem védi meg. A menekültstátus megadásának fő dokumentuma az 1951. évi genfi egyezmény – nyilatkozta a lapnak Hoffmann Tamás nemzetközi jogász.
Elmondása szerint Kanada az ügyben a magyar hatóságokat is megkeresheti, és az eljárás akár két évig is elhúzódhat. Kertész állításait csak úgy bizonyíthatná, ha feljelentéseket tenne, és a nyomozások, az eljárások őt igazolnák.
A Magyar Nemzet az esetleges feljelentésekkel kapcsolatban a BRFK-t is megkereste, azonban a rendőrségnek a személyes adatok védelme miatt konkrét személy érintettségéről nem áll módjában tájékoztatást adni.
Kertész Ákos a Népszavának adott exkluzív interjút hétfőn, melyben arról beszélt, hogy miért távozott feleségével együtt Kanadába, és kért menekültstátust. Elmondása szerint itthon háromszor kergették meg az utcán, megtámadták bevásárlóközpontban, majdnem a villamos alá lökték a járdáról, a metrón leköpték, az uszodában, ahova jár, vízbe akarták fojtani.
Mint ismert, korábban az Amerikai Népszava hasábjain az író genetikusan alattvalónak nevezte a magyarokat.