Májusban felébredtek hosszú téli álmukból az offshore-üzletemberek – ez olvasható ki az adóhivatal offshore-amnesztiáról szóló adataiból. A Magyar Nemzet megtudta: a kedvezményes szabály nyomán 2012 ötödik hónapjában nagyjából 7,7 milliárd forintnyi magyar eredetű vagyon érkezett vissza az adóparadicsomokból, s mindez az államkasszának 770 millió forint adóbevételt hozott. A tavaly óta élő amnesztiaparagrafusok ugyanis kimondják: ha valaki hazautalja a külföldről származó vagy offshore-cégben, külföldi bankszámlán tartott pénzét, és az összeg után itthon tíz százalék adót fizet, az összeg eredetét sem a honi adóhatóság, sem az igazságszolgáltatás nem firtathatja. Az adószabály eddig – tizenhét hónap alatt – 44 milliárd forintot csábított haza, 4,4 milliárdhoz juttatva a költségvetést.
A májusi summa minden kétséget kizáróan rekordnak számít – elég ehhez felidézni az eddigi eseményeket. A kivitt vagyonok hazacsábításáért meghozott szabályok a múlt esztendő elején léptek életbe, ám az első offshore-forintok – a szükséges előkészületek miatt – csak április tájékán érkeztek meg. Kezdetben, tavasszal és nyáron lassan csörgedeztek az összegek, ám ezután némiképp felpörögtek a bankjegyszámlálók: az őszi-téli időszakban havonta 4-5 milliárd landolt a honi bankokban, s így havi 400-500 millió érkezett az államkincstárhoz. A múlt esztendő mérlege végül 2,9 milliárd forintos adóbevételről és tízszer ekkora, 29 milliárdos legalizált, hazahozott offshore-vagyonról szólt.
A mostani év első hónapjaiban jelentős fordulat állt be: megcsappantak a visszaérkező összegek, az amnesztia a kifulladás jeleit mutatta. Január eleje és április vége között az érintettek összesen 7,9 milliárd forintot legalizáltak, ami után 794 millió forint adót fizettek meg. Havonta tehát csupán nagyjából kétszázmilliót. Ehhez képest a májusi 768 milliós adó – és az ehhez kapcsolódó 7,7 milliárd forintos vagyonmozgás – egyértelműen kiemelkedőnek számít. A kérdés csak az: a mostani érték egyetlen kiugró hónap eredménye, vagy a nagyobb összegeket – és ezzel jelentősebb állami bevételt – hozó időszak kezdete. Előbbi esetben ötvenmilliárd hazahozott vagyon és ötmilliárd körüli adó kapcsolódhat az év végéig tartó, kétéves amnesztiához, utóbbi változatnál viszont tízmilliárd forint közteher, vagyis százmilliárdnyi offshore-pénz hazahozatala sem zárható ki.
További részletek a Magyar Nemzet keddi számában.