Amikor 2022-re koccintontunk szilveszterkor, még nem sejtettük, hogy az év jelentős részét uralja az orosz–ukrán háború, a szomszédjaikat – így minket – is érintő káros mellékhatásaival együtt. De látva az egész Európát felkavaró (energia)biztonsági és gazdasági válságot, most legalább érdemes lenne kölcsönösen törekednünk a károk minimalizálására. Sajnos a Litvánia és Lengyelország közé ékelődő orosz exklávéval, Kalinyingráddal kapcsolatos friss fejlemények nem éppen megnyugtatóak, és – ahogyan az orosz–ukrán konfliktus főszereplői – az ebben érintettek is történelmi terheket cipelnek. Az aktuálpolitika csúf fintora lenne, ha Immanuel Kant, az „örök béke” filozófusának szülő- és nyughelye, a valamikori Königsberg a mostaninál is kiterjedtebb és pusztítóbb háború színterévé válna – amennyiben a szembenálló feleket cserben hagyná a józan eszük. A Moszkvával szemben hagyományosan és most is negatív érzelmeket tápláló Litvánia – amelynek nemrég az oroszoktól való függetlenségét is elvitatták – ugyan kis ország, de az Európai Unió mellett a NATO-nak is a tagja. Ezért különösen aggasztó, hogy az egymilliós Kalinyingrádra vonatkozó blokádfenyegetés azt is kockáztatja, hogy a Nyugat a mostani proxyhadviselésen túl közvetlenül is háborúba sodródhat az oroszokkal. Ez példátlan lenne, és el kell kerülni. De – minden riogatás nélkül – Ferenc Ferdinánd lelövésekor sem gondolta senki, hogy a folytatásba tízmilliók halnak bele.
A tét nem csak az oroszoktól minden erőfeszítésük dacára energetikailag függő litvánok áramellátása. A stratégiai fekvésű Kalinyingrád orosz támaszpont is, az idősebb diplomaták pedig emlékeznek arra, hogy Vlagyimir Vlagyimirovicsnak már évtizedekkel ezelőtt, szentpétervári másodhegedűsként is mániája volt az orosz lakosság védelme, akárhol éljenek is. A Baltikumban például komoly kisebbséget alkotnak. A lehető legriasztóbb ötletnek tűnik a hidegháborús forgatókönyveket, a kubai rakétaválságot és a nyugat-berlini légihidat ötvöző feszültségkeltés Kalinyingrádban. A diplomáciai álmoskönyv szerint nem provokálunk – NATO-tagként sem – egy nálunk ötvenszer népesebb szomszédot, atomhatalmat meg főleg nem. Igen, valóban csúnyán viselkednek. De akkor sem. EU-szankciókra hivatkozva sem.
További A Helyzet híreink
Nem mintha ez háborús körülmények között nagyon számítana – bár az Európai Parlamenttől éppenséggel elvárnánk, hogy még a strandszünet előtt fűzzön le emiatt is egy jogállamisági eljárást a dossziéba –, de a nemzetközi szerződések értelmében jogszerűtlen blokád alá venni a civil lakosságot. A litván fenyegetés az élelmiszer-ellátásra még nem terjed ki (de az üzemanyagra lassan igen), miközben a tartós blokád a történelmi tapasztalatok szerint nem babazsúr kakaós kuglóffal. – Nézze, én kész vagyok megpróbálni a légihidat. Nem tudom garantálni, hogy működik, és biztos vagyok benne, hogy még a legjobb esetben is fázni, éhezni fognak az emberek. És ha a berliniek nem tartanak ki, elbukik az egész – mondta a nyugat-berlini blokád következményeiről annak idején Lucius Clay, az illetékes amerikai tábornok.
A háborúk velejárója, hogy a felek keresik egymás gyenge pontjait. Európa kész volt bevetni az energiafegyvert is az oroszokkal szemben, elfelejtve, hogy az egymásrautaltság nem egyirányú utca: a szankciók nekünk is fájnak, még jobban, mint odaát. De talán óvatosabban kellene bánni az orosz lakosságot közvetlenül fenyegető lépésekkel, amelyek akár irracionális választ is kiválthatnak a Kremlből. Már persze akkor áll ez, ha Európának is az a célja, mint Magyarországnak: a mielőbbi tűzszünet és béke, valamint annak elkerülése, hogy belesodródjunk az ukrajnai háborúba.
Borítókép: Tűzoltók egy lángoló épületnél a dél-ukrajnai Mikolajivban egy orosz tüzérségi támadás után (Fotó: MTI/AP/George Ivanchenko)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezWashingtoni mennydörgés
Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához.
A nagy támadás
A miniszterelnök úgy írta le a sikeres menetrendet: új elnök Amerikában, nagy patrióta frakció Brüsszelben, kipróbált és hazájukat szerető hazafiak.
Együtt az úton
Elképesztő, milyen ostoba és rövidlátó a hazai baloldal.
Magyar Péter „udvarol”: mint a füttyögő melós három tüske után
Öntsünk Tisza-vizet a pohárba! De mielőtt súlyos fertőzésnek tennénk ki magunkat, elegáns mozdulattal löttyintsük is ki.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezOrjaleves, szárma, tarhonya
Nem a kormány emeli a benzin árát
Nézzük reálisan a 2025-ös évet!
A hóhér, aki igazából nem is gyilkos
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezWashingtoni mennydörgés
Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához.
Take Hungary as a Case in Point!
Herbert Kickl faces a rocky road to Brussels if the Freedom Party politician is indeed elected as Austria's next chancellor.
Bezzeg Magyarország!
Rögös út vár Brüsszelig Herbert Kicklre, ha a szabadságpárti politikust valóban Ausztria következő kancellárjává választják.
Kereszténytelenít a lengyel kormány
Donald Tusk hivatalba lépését durva egyházellenes kezdeményezések követték.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Medencés luxusvilla az erdőben, lovakkal és medencével - dagad a botrány az Integritás Hatóság elnöke körül
Füstbe ment Slot terve, amelyet Szoboszlainak talált ki
Majka 190 millióért mindjárt tudta, hogy milyen dalt kell írni
Kiderült, mennyi pénzt illik adni nászajándékba
Nem rejtegeti tovább: megmutatta valódi arcát Sydney van den Bosch
Halálos áldozatokat követelt a Bosch-gyárban történt gázrobbanás
Sokmilliós korrupció miatt került rács mögé egy jól ismert ügyvéd
„A lényeg, hogy eggyel többet lőttünk, mint kaptunk” – Lewandowski a BL első 5–4-es mérkőzése után
Felháborító jelenet játszódott le az ATV stúdiójában
Washingtoni mennydörgés
Hobo dermesztő interjúban sózott oda Gyurcsánynak és az őt felkérdező libsiknek
„Mindenkit áldozatszerepbe tesz” – újabb hangfelvétel került elő Magyar Péterről
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezWashingtoni mennydörgés
Trump nemcsak ígérgetett, hanem nagy elánnal látott munkához.
A nagy támadás
A miniszterelnök úgy írta le a sikeres menetrendet: új elnök Amerikában, nagy patrióta frakció Brüsszelben, kipróbált és hazájukat szerető hazafiak.
Együtt az úton
Elképesztő, milyen ostoba és rövidlátó a hazai baloldal.
Magyar Péter „udvarol”: mint a füttyögő melós három tüske után
Öntsünk Tisza-vizet a pohárba! De mielőtt súlyos fertőzésnek tennénk ki magunkat, elegáns mozdulattal löttyintsük is ki.