idezojelek

Mi az igazság?

Keresztyén hitünkre nem cégérként, hanem valóságos, igazságra vezérlő útmutatóként kell tekintenünk.

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László
Cikk kép: undefined
Fotó: Czeglédi Zsolt

Amikor Jézust Pilátust elé vezették, és a római prokurátor valamiképpen tisztázni akarta, miért is áll előtte a titokzatos galileai, a világtörténelem legfontosabb beszélgetése zajlott közöttük. János evangéliuma szerint Jézus ezt mondta Pilátusnak: „Arra születtem, s azért jöttem a világba, hogy tanúságot tegyek az igazságról. Aki az igazságból való, hallgat szavamra.” Válaszképpen Pilátus feltette a világtörténelem legfontosabb kérdését, amit csakis görög–római kultúrán nevelkedett ember és polgár tehet fel ilyen helyzetben: „Mi az igazság?” Hogy ezután mi történt, nem tudjuk. Mintha a két ember kilépett volna kora politikai, társadalmi kereteiből, és már csak Isten tehetne igazságot köztük. Bármit is válaszolt azonban Jézus – amiről János evangélista is hallgat –, utána Pilátus kiment a zsidók közé, és azt mondta, eresszék szabadon ezt az embert, mert semmiben nem bűnös.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Húsvétkor, kétezer esztendő múltával is folyton-folyvást az a kérdés kínoz bennünket, hogy mi az igazság. Egyáltalán, érdemes a magunk igazát bizonygatni, érvényt szerezni neki, védelmezni a jussunkat? Látszólag nem, hiszen a keresztyén ember számontartja, amit Jézus is sokszor elmondott, hogy az országunk nem innen való. Halálunk után lelkünk a teremtő Istenhez száll vissza, és a feltámadás reménységében csak úgy szabad élnünk testi valónkban, hogy méltók legyünk az örök életre. Csakhogy a földi igazságot soha nem pusztán az égi ígéret reményében szükséges megvédelmezni.

Harmóniára van szükségünk, az eredeti állapotok vizsgálatára, a hagyomány erejére, a család, a nemzet, az egyház, vagyis minden szilárd emberi közösség megerősítésére. 

Hiszen Isten szava hozzánk, még élő emberekhez szól, és amit tennünk lehet és kell, soha nem másvilági reményekért, hanem más emberekért tesszük. 

Aki figyelmesen olvassa az evangéliumot, tudni fogja, hogy Jézus szeretetparancsa, az emberek közötti őszinte kapcsolatrendszer, az Isten teremtette világ megértése úgyszólván kötelességünk, bármilyen korszakban élünk is.

A mai húsvét baljóslatú és komor képeket közvetít a világ minden tájáról. Nem messze határainktól véres háború zajlik nagyhatalmi célokért. Embereket gyilkolnak meg származásuk, vallásuk, néze­teik miatt. Hazánkban készen állnak azok, akik mindent eltörölnének, ami szellemi természetű adomány lévén gátolja az ő materialista világuk kikovácsolását. Éppen ezért a keresztyén olvasónak, legyen katolikus, protestáns, ortodox vagy bármiféle, az élő Istenbe kell vetnie a bizalmát. 

Mi az igazság? Az, hogy Európa és a hazánk keresztyén, mert réges-régen ismerjük a kegyelem lehetőségét közösségként és egyénileg is. Amit rossz emberek borítanak ránk, csak átmeneti állapot, mert a végén betör a fény, a világosság legyűri a sötétséget. 

Nagypénteken, amikor ezeket a sorokat írom, és mindenkoron, amikor megtehetjük, az imádság erejével kell jót, nemeset és szépet kérnünk attól, aki életre lehelt bennünket. Ha ezt nem tesszük meg, ha nem fordulunk Istenhez, akkor hiába ragyog ránk a napsütés, hiá­ba tavaszodik a világban, hiába újul meg a világ – a végén pusztulás, halál vár ránk a siralom völgyében.

Mi az igazság? Ez, tisztelt olvasó. Keresztyén hitünkre azonban nem cégérként, hanem valóságos, igazságra vezérlő útmutatóként kell tekintenünk. Nem könnyű, tudom. Sokan birkózunk azzal, hogyan gyűrjük le magunkban a rosszat, és hogyan válasszuk újra és újra azt a bizonyos keskeny utat. Mégis: csakis így szabad, így lehet élni. Mert ez az igazság – hitünk és tapasztalatunk szerint.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Angyalszárnyak ágyúdörgésben

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A romániai forradalom magyar hőse

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.