Külpiaci körkép

Hommer Tibor
1999. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén folyamatosan erősödött a magyar export, s az eddigi folyamatokból kiderül: az előrejelzett adatok szerint alakul a külkereskedelem. Változás viszont a negatív tendenciákban sem mutatkozik. Az agrárexport folyamatos veszteségeket szenved. A KSH egységindexe szerint az összexport volumene 12,4, a behozatalé 12,8 százalékkal gyarapodott.Az előzetes külkereskedelmi adatokat ismertetve a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára arról számolt be, hogy a tervezettnél kedvezőbben alakult az export és az import növekedési ütemkülönbsége, amely az első kilenc hónapban mindössze 0,9 százalékot tett ki. Bagó Eszter helyettes államtitkár asszony elmondta: az év első kilenc hónapjában a kivitel dollárban mért értéke 6,6 százalékkal emelkedett a tavalyi időszakhoz képest, és elérte a 17,6 milliárd dollárt. A behozatal – jobbára a későbbi exportot szolgáló alapanyagimportnak köszönhetően – 7,5 százalékkal (1,3 milliárd dollárral) múlta felül a tavalyi bázisidőszakban mért értéket, s összességében 19,8 milliárd dollárra rúgott. A külkereskedelmi forgalom passzívuma 296 millió dollárral magasabb, mint tavaly ugyanebben az időszakban, a bruttó hiány meghaladja a 2,2 milliárd dollárt. A fizetési mérleget terhelő (azaz a nettó) hiány 77 millió dollárral több a tavalyinál, meghaladja az 1,8 milliárd dollárt. Az exportbővülést értékelve Bagó Eszter megjegyezte: a kivitel növekedése határozottan a magyar gazdaság által előállított javak versenyképességének javulását jelzi. A külgazdasági folyamatok „sikerszériáját” beárnyékolja az a tény, hogy a kedvezőtlen tendenciákban sem állt be jelentős változás az év első háromnegye- dében. Amíg az ipari vámszabad területek és a bérmunka 20,2 százalékkal növelte kiszállítói kapacitását, addig a hagyományos, azaz a vámszabad területi export 7,6 százalékkal zuhant, jobbára az oroszországi export (57 százalékkal kevesebbet exportáltunk Oroszországba, mint a tavalyi év hasonló időszakában) és az élelmiszer-gazdasági kiszállítások mérséklődésének köszönhetően. E két érték összesen 573 millió dolláros exportkiesést szenvedett az elmúlt évhez viszonyítva. Bagó Eszter véleménye szerint nem a magyar agrártermékek versenyképessége miatt esett az élelmiszer- és agrárgazdaság exportja, hanem a világpiacokat jellemző alacsony árak, illetve a környező országok fizetésképtelensége miatt. Számottevő változást jövőre sem vár az agrárexportot illetően a GM helyettes államtitkára. Annak ellenére sem, hogy az OECD a közelmúltban 0,6 százalékponttal (2,8-ra) emelte az OECD-térség gazdasági növekedésének lehetőségét, amely óhatatlanul kedvezően befolyásolja majd a magyar exportot is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.