Akit a játék magával ragadott

2000. 01. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Róla mindenkinek ugyanaz jut eszébe. Igaz, lehet a reklám szlogen, amennyiben én magam is, bár nem lottózom, megkérdeztem a nyerőszámokat. „Azt én is szeretném tudni” – felelte nevetve Lópici Gáspár, az utca hírmondója, alias Sipos úr a Borsból, alias Szilágyi István.„A negatív élményből is profitálhat az ember, az én esetemben például valahol, valamikor a szerepeim egyikében megmutatkozik annak hatása” – állítja, s el is kell hinnünk, hiszen a hangos siker és a süket csend egyaránt körülvette. Állandó színtársulatban nem igazán találta helyét, ezért vándorolt teátrumról teátrumra. Jelenleg a Győri Nemzeti Színház egyik kedvence. Pályáját, a filmszerepeihez hasonlóan, egy-egy nagy alakítás tette, teszi emlékezetessé. Mit tehetünk, ha a színidirektorok – tisztelet a kivételnek – képtelenek bármit is kezdeni az erős karakterű epizodistákkal, akik közé Szilágyi István is tartozik. Márpedig nélkülük nincs színház.„A szerep neve már fél siker volt” – állítja határozottan a Keménykalap és krumpliorr Lópici Gáspárjáról. A magyar filmgyártással együtt ő maga is tetszhalotti állapotba került. „Amit az élet produkál, valamilyen formában fel kell tudnunk dolgozni” – szól tapasztalati úton szerzett bölcsessége. Néha lázad sorsa ellen, de inkább csak – mint mondja – belül, s próbál kiutat találni szorongatott helyzetéből. Azzal tisztában van, hogy az önmenedzselés nem erős oldala, márpedig ez manapság nélkülözhetetlen annak, aki érvényesülni kíván. Ez a hiátus szerinte egész nemzedékét jellemzi. „Minket úgy engedtek ki a főiskoláról, hogy a dolgunk nem több, mint szerepeink megformálása” – emlékszik a múltra.Minderről mit sem tudott, amikor felébredt benne a vágy: csepűrágó lesz. Biztos abban, hogy a kezdetek kezdetén senki sem veszi számba szerepálmait, amelyeket majd tervezett pályája során el kíván játszani. Ipari iskolába járt Budapesten. Azért jött a fővárosba, mert minél több színházi előadást akart megnézni. Annak előtte csak műkedvelő produkciót látott szülőfalujában. „A játék az, ami magával ragadott” – eleveníti fel a múltat. Már ipari tanulóként is felvételizett a színművészetire, ahonnan fiatal korára hivatkozva elutasították, a további két esetben formai okokra hivatkoztak. Négy esztendőt mint a társadalom hasznos kétkezi munkása töltött el. Ennek megfelelően dolgozott többek között traktorosként, szén- és fakihordóként. A felvételi felkészülés terepe így – mint fogalmazott – a lélek volt. Ezzel párhuzamosan, természetesen, állt színpadon, mivel már ipari tanuló korában is szorgalmasan látogatta az egyik amatőrszínpadot. Színinövendékként rendszeresen hívták forgatni, s végül a film hozta meg számára a dicsőséget.Azt hiszem, nem vagyok egyedül ezzel, a szívembe zártam a pályája keserű időszakaiba cseppet sem belesavanyodott életvidám embert, akiről mindnyájunknak ugyanaz jut eszébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.