A két Korea és a választások

Udvardy
2000. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi találkozó lesz a két állam között Kim De Dzsung dél-koreai és Kim Dzsong Il észak-koreai államfő találkozója – jelentették ki a napokban Szöulban, miután a dél-koreai elnöki hivatal közzétette a június 12-14-re tervezett látogatás hírét. Kim De Dzsung északi kollegája meghívására látogat Phenjanba. A koreai háborút lezáró, 1953-as tűzszüneti megállapodás óta még nem került sor ilyen magas szintű találkozóra a két állam között, melyek még mindig hadiállapotban vannak egymással. Szöulban, ahol ma kerül sor a parlamenti választásokra, meglepetéssel fogadták a titokban hónapok óta előkészítés alatt álló találkozó bejelentését.Mi több, az ellenzék rögtön fenntartásainak adott hangot, a választók befolyásolásával vádolva a kormányt – írta a Le Monde. Tény, hogy az észak-koreai kommunista rezsim megalakulása óta szétválasztott családok ezrei sóvárogják a két állam, vagy legalább a szétzilált famí-liák újraegyesítését. Dél-Koreában külön minisztérium foglalkozik az újraegyesítéssel, a tárca vezetője szerint „az együttműködés és a kibékülés új történelmi korszaka kezdődik, amely a megosztottság után új fejezetet nyit”. Washington és Moszkva egyaránt üdvözölte a találkozó tervét. 1994-ben nyílt lehetőség utoljára hasonló szintű kapcsolatfelvételre, akkor Kim Ir Szen halála hiúsítota meg ezt a találkozót.Kim De Dzsung 1994-től fokozatosan megváltoztatta a kommunista „szomszéddal” kialakított kapcsolatokat, a maga részéről a lassú nyitás irányába evezve: feloldották a Phenjant sújtó kereskedelmi embargót, gabonasegéllyel enyhített a munkásparadicsomban éhező északiak nyomorán. Északon Kim De Dzsong, a „nagy vezető” fia, aki feltűnően hosszú ideig nem vehette át apja jogköreit, kissé szeszélyesen válaszolt e kezdeményezésekre: még 1999 júniusában is tengeri csatákra került sor, miután az északiak ismételten a dél-koreai parti vizeken cirkáltak. A sorozatosan megszakadó tárgyalásokon eddig szinte csak a légi folyosók megnyitását sikerült elérni.A Le Monde kommentárja ugyanakkor kiemeli: Észak-Korea a nemzetközi kapcsolatok szintjén megpróbál kitörni elszigeteltségéből. Először Oroszországgal és Kínával „melegítette újra” kapcsolatait, majd a nyugati országok felé fordult – ezt jelzik az Olaszországgal januárban fölvett diplomáciai kapcsolatok. Elképzelhető, hogy a föld egyik legutolsó sztálinista állama a lassú nyitás politikáját folytatja a júniusi találkozóval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.