Csökkenésekre ébredtek a hét első kereskedési napján a befektetők, mely nem volt meglepő, hiszen már korábban is lehetett tudni, hogy az amerikai katonai offenzíva gyengülést hoz a tőzsdék számára. Először a korán nyitó dél-kelet-ázsiai, majd a nyugat-európai börzék is lassulással indították a napot. A vasárnap este kezdődő amerikai katonai akcióra az ünnepnapi zárvatartás miatt a tokiói Nikkei nem reagálhatott, viszont a térség többi tőzsdéje mérsékelt csökkenést szenvedett el. Legnagyobb gyengülést a 3,01 százalékot zuhanó Hong Kong-i HSI és a 2,63 százalékkal beeső szingapúri az STI index mutatta.
Erős csökkenéssel kezdték a hetet az európai börzék is. A főokként a gyengülő makrogazdasági adatokat, valamint a brit segédlettel kezdődő amerikai légicsapást határozták meg az elemzők. A magyar tőzsde zárására a DAX értéke 1,38 százalékot, a FTSE index 0,98 százalékot gyengült. A nap vesztesei a légitársaságok és biztosítók voltak, de egyes telekommunikációs és élelmiszeripari cégek is a lejtő felé vették az irányt. Londonban a legnagyobb csökkenést a Marconi (-10,56 százalék), a British Airways (-4,68 százalék) és az Abbey National (-5,48 százalék) szenvedte el. A piaci trenddel ellenkezőleg mozgott viszont az Invensys (+18,18 százalék), a ICI (+5,37 százalék), az Arm Holdings (+2,10 százalék), valamint a Energis (+3,23 százalék). Frankfurtban a gyengülést a Commerzbank (-4,14 százalék), a HypoVereinsBank (-6,63 százalék) és a Linde (-3,00 százalék) papírok csökkenése okozta.
Hasonlóan az európai és ázsiai tőzsdék magatartásához New York-ban is lassulással kezdődött a hét. Bár az Egyesült Államokban ünnepnap miatt a cégek munakszünetei napot tartottak a NYSE-n és az elektronikus Nasdaq kereskedelemben javában folyt az üzletmenet. A Dow Jones ipari mutató 9115,75 ponton kezdet a kereskedést ami 4 pontos csökkenésnek felet meg az előző pénteki értékéhez viszonyítva és ezt a veszteséget koradélután tovább növelte. A Nasdaq Composite nagyobb 23 ponttal csökkenve nyitott és délután átlépte a negatív-pozitív határvonalat és folyamatosan drágult. A megkérdezett befektetők azt nyilatkozták, hogy a hagyományos iparágak a háborúk idején igen változó ármozgásra képesek, mag viszont a high-tech papírok már a szektorból adódó katonai felhasználhatóságuk miatt jobban drágulnak. Az optimizmust növelte az, hogy az AT&T Wireless megállapodott a Telecorp-pal, hogy vételi ajánlatot tehet az AT&T a Telecorp papírjainak 77 százalékára.
Budapesten 147 pontos csökkenéssel nyitott a BUX index, amit egy erőteljes korrekció és lanyha a nap további részére jellemző üzletmenet jellemzett. A BUX értéke a kereskedés során végig negatív előjelű volt. A nap nagyrészében 6375-6409 pontos határok között ingázó index közel napi csúcsához 6397,31 ponton zárt, ami a várakozásoktól eltérően csak 59,29 pontnyi veszteségnek felet meg. A vezető részvények közül csak a Mol tudott drágulni. Az olajipari papírok 5 forinttal erősödtek. A blue chipek sorából a vesztesek táborába tartozott a Mtáv (-1 forint), az OTP (-250 forint), a Richter (-295 forint) és az Antenna Hungária (-70 forint). A vegyipari szekcióból a BorsodChem 45 forinttal javult, míg a TVK ára nem változott. A kisfogalmú papírok az általános gyengülések ellenére jobban szerepeltek, a nap sztárja a Phylaxia (+8,4 százalék), és a Synergon (+7,4 százalék) papírjai voltak.
BUX
Záró: 6397,31
Napi min.: 6294,74
Napi max.: 6409,67
Változás:-59,29 pont (-0,92 százalék)
Kocsis Máté üzent a távozó Pressmannak