Százhúsz éve született a Micimackó szerzője

Százhúsz évvel ezelőtt, 1882. január 18-án született Londonban a skót származású Alan Alexander Milne, Micimackó „szülőatyja”.

MTI
2002. 01. 17. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milne Londonban töltötte gyerekkorát két fiútestvérével, szülei – John Vince és Sarah Maria – tanárok voltak. Westminsterben, majd Cambridge-ben, a Trinity College-tanult. Később ennek az iskolának a könyvtárára hagyományozta a Micimackó kéziratát. Első irodalmi próbálkozásai a Punch szatirikus hetilapban jelentek meg. Tanulmányai befejeztével itt lett szerkesztő-helyettes. 1913-ban feleségül vette Dorothy Daphne de Selincourt-t, majd megszületett Christopher nevű gyermekük. Igen, az ismerősen csengő név, Christopher Robin, azaz Róbert Gida. Milne saját gyermekét írta bele világhírű regényébe, a Micimackóba.

Bár ismert pacifista volt, besorozták a királyi hadseregbe és Franciaországban szolgált. A háborúellenességből született 1934-ben kiadott Peace With Honour című regénye. A két háború között publikált művei nagy sikert arattak és az 1924-ben kiadott When We Were Very Young (Amikor még kicsik voltunk) versgyűjtemény meghozta a világhírnevet is.

Roppant népszerűségét azonban a minden korosztály számára üdítő olvasmányt jelentő Winnie The Pooh című könyvével szerezte. A történet 1925 karácsonyára jelent meg először nyomtatásban, a London Evening News hasábjain, majd könyvalakban 1926 októberében adták ki. Magyarországon Karinthy Frigyes fantasztikus humort sugárzó fordításában Micimackó címmel először 1935-ben jelent meg. A könyvet húsz nyelvre fordították le, köztük eszperantóra és latinra is. A latin fordítás érdekessége, hogy Lénárd Sándor – a Brazíliában élt magyar író és orvos – műve. Sokszor színpadra vitték, és a Walt Disney Stúdió megfilmesítette.

Micimackó a XX. században kiadott száz legnépszerűbb könyv rangsorában az elegáns tizenhetedik helyet nyerte el. Az eladott példányszámok listáján is mindig élvonalban van. Csak az 1985-ös orosz fordításból három és fél millió kelt el, az ugyanabban az évben megjelent latin fordítás pedig az Egyesült Államokban megjelent idegennyelvű könyvek sorában az első lett.

Természetesen a csekélyértelmű medvebocs és barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly tökéletes emberi karakterek, a százholdas pagonyban zajló történetekben ráismerhetünk magunkra, kissé nevetséges erényeinkre és nemkívánatos gyarlóságainkra. A kedves kis állatfigurák és barátjuk, azaz a játékállatok tulajdonosa, Róbert Gida beférkőzött az ifjú és kevésbé ifjú szívekbe és örökre bekerült minden könyvespolcra. Milne később megírta a Micimackó folytatását, The House at Pooh Cornert (Micimackó kuckója) is, amely 1928-ban jelent meg. A Micimackó-könyvek elmaradhatatlan kísérői Ernest H. Shepard illusztrációi.

A Walt Disney filmprodukció sikerének titka is abban kereshető, hogy hű maradt a szöveghez, a mesekönyves kerethez és a klasszikus Shepard-rajzfigurákhoz. A Disney cég egyébként 2001-ben nem kevesebb mint kétszáznegyvenmillió fontért 2026-ig, a szerzői jog lejártáig teljes egészében megszerezte a népszerű mesehőssel kapcsolatos rajzfilmkiadási és egyéb jogokat.

Milne ismert volt színpadi szerzőként is, több mint huszonöt színdarabot írt. A fiú hazajön című darabját Magyarországon a Kis Színház mutatta be 1948-ban. A Micsoda négy napból angol film készült. Ezen kívül számos regényt, novellát és verset írt. Az 1927-ben kiadott Now We Are Six (Hatévesek lettünk) verseskötete szintén sikert hozott.

Minden mű sikere eltörpült azonban a Micimackó-könyvek mögött. Hallhatatlanná Milnét ez a kedves kis játékállat tette. Milne tulajdonképpen nem is gyerekeknek írta a műveit. Érdekes, hogy fiának sose olvasta fel verseit, történeteit, inkább Pelham Wodehouse-t, kedvenc szerzőjét igyekezett megszerettetni Christopherrel. A szeretet kölcsönös volt, Wodehouse is Milnét nevezte kedvenc írójának.

Milne 1952-ben agyműtéten esett át, hátralévő éveit mozgássérülten élte le sussexi otthonában. Idejét főként olvasással töltötte. Hosszú betegség után 1956. január 31-én halt meg.

Christopher Robin Milne, az író fia nem igazán akart Róbert Gida lenni. 1996-ban bekövetkezett halála után az angol lapok arról írtak, hogy nem sok örömét lelte a játékállat-birodalom vezérének szerepében. Christopher Robin állítólag nem tartott túl szoros kapcsolatot szüleivel, nem tudott szabadulni a rá osztott szereptől, amivel aztán élete során folyton azonosították. Önéletrajzi vallomása kissé illúzióromboló, de mindez nem von le a művek értékéből és töretlen népszerűségéből.

Számos ország már tanrendjébe is bevette Milne művét, a Berkeley Egyetemen kötelező olvasmány. Az okoskodó medvéről és barátairól szóló történetek nemzedékről nemzedékre minden olvasni szerető ember kedvencei. Népszerűségét mutatja az is, hogy 1995-ben rekordáron, 6750 font sterlingért kelt el a Christie’s árverésén a Winnie The Pooh első kiadásának egy példánya, az író kedvenc játékmackóját pedig egy 1996-os aukción 4600 fontért vették meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.