Batikolt ruhák kötözéssel

A batikolás könnyen megtanulható kézműves technika, melynek segítségével pólókat, szoknyákat, lakásdíszítő textíliákat színezhetünk egyéni módon. Most az egyszerű, kötözött batikolást mutatjuk be.

Ragó Márta
2002. 02. 20. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzávalók:

Bármilyen pamut anyag, vagy ruha, amelyen kísérletezünk. Fontos hogy pamut legyen, mert a festékek nem fogják be a műszálat. Első alkalommal szerencsés, ha világos holmikon próbáljuk ki ezt a technikát. Később, amikor már rutint szereztünk, ismerjük a festékeket, lehet sötétebb alapszínekkel is kísérletezni.

Ruhafesték. Minden háztartási boltban lehet kapni. Ezek általában színező porból és fixálóból állnak. Más -más típusú festékek különböző eljárást igényelnek.

Vékony spárga vagy olyan fonál, amely nem szakad el könnyen, kisebb kövek, tű, cérna.

10-15 literes lábos. Jó, ha olyat találunk, amelyet már nem használnak főzésre, bár a festéket ki lehet sikálni az edényből.




A batikolás menete

Következik az anyag „elkötése”. Ha a ruha egész szélességében szeretnénk csíkot, akkor az egész anyagot kössük össze jó szorosan. A rész, amit átkötöttünk, alapszínű marad. Annál szélesebb lesz a festetlenül maradt vonal kontúrja, minél vastagabban, többször tekerjük át a madzaggal A kész darabot a festéklébe helyezzük és ázni hagyjuk. Kivétel után a kötözést óvatosan lebontjuk, az elkészült darabot öblítjük és szárítjuk.

Vigyázat!
A batikolt dolgok eresztik a színüket, ezért eleinte csak kézzel mossuk őket!



Minták:

vízszintes csíkok:

Megfogjuk az anyagot és a spárgát körben rákötjük, majd föntről lefelé haladva körbetekerjük az egész ruhadarabot és alul elkötjük a fonalat. Fontos, hogy jó erősen tekerjük és kössük meg, különben nem lesz szép a minta.


függőleges csíkok:

ez a minta a leginkább idő- és munkaigényes. Vastag cérnával kell függőleges csíkokat varrni. Kiválasztjuk a csíkot, amely mentén haladni akarunk, pár centi hosszan harmonika – szerűen összehajtogatjuk az anyagot, majd jó erősen húzva a cérnát, egyik oldalról a másikra haladva egymáshoz varjuk a gyűrődéseket. Ahhoz, hogy ez a minta jól látsszon, nagyon erősen és aprólékosan kell varrni, különben a festék beszivárog a ráncok közé és ott is megfesti az anyagot.

színes batikolás:

A mintákkal együtt a színeket is lehet keverni, variálni. Megtehetjük, hogy a póló alját például pirosba, de a tetejét kékbe mártjuk bele. Nem nyomjuk az egész anyagot bele a festékbe, hanem a felét hagyjuk kilógni, majd azt később egy másik színbe rakjuk. A póló három színű lesz, ha kötözünk rá mintákat, megfestjük, majd átkötözzük és egy másik színbe is belerakjuk.


körök:

Ebben az esetben kiterítjük magunk elé az anyagot egy asztalra. Kiválasztjuk a helyet, hogy hová és mekkora kört szeretnénk. Megkeressük a képzeletbeli kör középpontját és ott felcsípjük az anyagot. Spárgával körbetekerjük az alakzat szélét. A kör ott fog kirajzolódni, ahol a kötél van. Ebben az esetben is fontos, hogy jó erősen kötözzünk. Természetesen egy pólóra több kisebb-nagyobb kört is rakhatunk Köthetünk koncentrikus köröket is. Először felkötözünk egy nagy kört, majd egyenlő távolságra még több helyen megkötjük. A legkisebb körbe belekötözhetünk egy követ, mert az is segít, hogy a minta szépen rajzolódjon ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.