Mit hasonlít mihez László Csaba

Új vizekre evezett a MSZP azzal, hogy korteshadjáratában a magyar tőkepiac elmúlt négy évét elemezte. A szocialista párt pénzügyminiszter-jelöltje tegnap tartott előadásával egy eddig mind az ellenzék, mind a kormánypártok által nem bolygatott területre lépett.

2002. 03. 29. 16:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP miniszter-jelöltje szerint „az árfolyamok esése az elmúlt négy évben 150-200 milliárd forint veszteséget jelentett a magyar befektetők számára”. László Csaba feltehetően nem egészen felkészülten érkezett a találkozóra, hiszen a véleményével ellentétes képet festett az elmúlt négy év során a magyar tőzsde mutatója és a forgalma.

Tegyük időrendi sorrendbe a Budapesti Értéktőzsde négyéves ciklusát, majd nézzük előbb az 1998. második felét amikor az orosz válság tarolta le a magyar árakat, a tőzsde éves forgalma majdnem elérte a 7000 milliárd forintot. A következő években ugyan előbb 6862 milliárd forintra, majd 2000. évre 6834 milliárd forintra „esett” a tőzsdei forgalom, szemben a az MSZP-SZDSZ kormány időszakával amikor 1997-ben nem érte el tőkepiaci adás-vétel a 2900 milliárd forintot.

Nézzük egy másik szögből az árfolyamok oldaláról László Csaba kijelentését és rájöhetünk, hogy a BUX értéke 2000. márciusában, pontban két évvel ezelőtt 10472 ponton állt, ez akkor, sőt még ma is a legmagasabb szint amit a BUX valaha el tudott érni. A nemzetközi események és tőkepiaci hatások ugyanúgy érvényesültek a magyar parketten mint a cseh, lengyel, vagy akár a nyugat-európai tőzsdéken, ahol a kormányok nem akartak és nem is tudtak beavatkozni az eseményekbe. A magyar befektetők veszteségét akárhogyan nézzük nincs mihez hasonlítani, hiszen a BÉT korábban nem élte meg azokat a nagy, sorozatában egymást követő gazdasági eseményeket melyek a többi tőkepiacot is némely esetben romba döntötte. Tehát feltehetjük a kérdést a pénzügyi tárca várományosának, mit hasonlítunk, mihez akkor amikor azt mondjuk, hogy „150-200 milliárd forint veszteség jelentkezett a befektetőknél”.
Nemzetközi elemzők már korábban elismerték, hogy a szocializmusból piacgazdaságba történő átmenet a lebontott szögesdrót keleti felén lévő országokban túl gyorsan zajlott le, ezért a privatizációs tevékenységek is felgyorsultak, melyek maguk után vonták a tőkepiaci fejlődést. A gazdaság átalakulásából következett az a törvényszerűség, hogy megváltozott a befektetői környezet is, így 1996-tól felértékelődött a tőkepiac szerepe és ez tartott 2000. év közepéig, majd a nemzetközi hatások érvényesülését valóban megsínylette a magyar tőzsde. Nem szabad elfeledkeznünk olyan technikai malőrről sem, mint a tőzsde nyitva tartásának folyamatos kitolása volt. Azzal, hogy a BÉT napi működési ideje szinte teljesen átfogta a többi tőkepiaci nyitva tartását, csak fokozta a befektetőkre ható nyomást, mely érdektelenségbe csapott át.

A tőzsde felélesztésének gyógyírját László Csaba a támogatások és ösztönzések odaítélésében látja, ilyet viszont még nem látott a világ. A tőkepiacok, – mint ahogyan a magyar tőzsde is – önállóságra, állami behatás elkerülésére törekednek, nem egy esetben a tőzsdék mellett újabb vállalkozás alapon létesített piacok jönnek létre, ahol sem a jegyzett cégek, sem a vásárlók nem részesülnek állami támogatásban. Az egyik frázis, mely szerint növelni kellene a kínálatot és ösztönözni a keresletet nem állja meg a helyét, a tartósan állami tulajdonban lévő cégek tőzsdei bevezetésével már a tőzsdekényszer törvénye megpróbálkozott akkor sikertelennek mutatkozott a kezdeményezés. A kiscégek papírjainak a parketten történő megjelenése óhatatlanul egyes máig elhíresült árfolyamcsökkenések emlékét vetíti előtérbe.A nyilvános megjelenést követően a részvények árfolyamértéke meredek zuhanásba kezdett és meg sem állt a kibocsátás ára alatt, nem is beszélve az alacsony érdeklődésről ami még ma is a kiskapitalizációjú papírokat övezi.

László Csaba pénzügyminiszter-jelölt zárszavában újból visszatért a beszélgetés elején elhangzottakhoz, hogy „az elmúlt négy évben a részvényforgalom harmadára esett vissza, a BUX valóságos értéke valahol 12-13 ezer pont körül van a jelenlegi 7000-8000 pont helyett” és mi újból feltehetjük neki a kérdést mire alapozza ezt a megállapítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.