Az OTP és a Richter a nyerő

2002. 05. 30. 16:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többségben voltak az eladók a szerdai és a tegnapi tőzsdei kereskedéseken, így az árfolyamok lefelé vették az irányt – mondta egy londoni bróker. A szakértő hangsúlyozta: a mostani negatív trend nem újkeletű, a spekulánsok távolmaradása, illetve portfólióik átrendeződését az amerikai és az európai piacokon jelenlévő bizonytalanság indukálja. A hét közepén alacsony forgalom mellett jelentős eséseket pordukáltak a tengerentúli tőzsdék, a Nasdaq kurzusa 1,68 százalékkal, a Dow Jones-é 0,56 százalékkal gyengült. Lejtmenet volt jellemző tegnap az ázsiai és az európai parketteken is, a Budapesti Értéktőzsde hangulatát is csak zárásra sikerült kifordítani a pesszimista irányból. A magyar tőzsdén az OTP és a Richter drágulása fordította meg a negatív trendet.

Már négy napja esnek vissza az amerikai árfolyamok, a piac ugyan reménykedik, de makrogazdasági adatok és a vállalati hírek nem támasztják alá azt a befektetői bizakodást, amit a nemzetközi szaksajtó publikált. Az elemzők véleménye szerint a tengerentúli gazdaság nem olyan ütemben növekszik, mint azt várták, így a pálfordulás, a bizalomvesztettség nem meglepő. A negatív hangulatot tovább tetézte, hogy a nyersanyagpiacon jelentős drágulással kellett szembenézniük a cégeknek, melyek a féléves gazdasági eredményekre lesznek hatással. A nyersolaj határidős piacán megjelenő spekulatív vevők, illetve a nemesfémek drágulása újabb és újabb tőkepiaci átcsoportosításokhoz vezettek.

Általános korrekció ülte meg tegnap az ázsiai tőzsdéket is, a Nikkei 225 index 0,7 százalékot, a Hang Seng 0,44 százalékot gyengült. A visszaesést a profitrealizáló befektetők okozták, de a brókerek állították, hogy a technológiai részvények zuhanó árára az amerikai bessz hatott. A kereskedőket igazolta az a bejelentés is, hogy az egyik legnagyobb játékkonzolokat gyártó cég a Nintendo rekord éves eredményei mellett egyből profit figyelmeztetést tett közzé. A márciussal záródó 2001-2002. üzleti év során a Mario Bros figura kitalálásáról elhíresült játékgyártó cég értékesítése 554,89 milliárd jenre nőtt. A Sony PlayStaton és a Microsoft Xbox legnagyobb riválisa, a Nintendo GameCube a várakozásoknál kisebb mennyiségben fogy a konkurencia igen erőteljes marketingtevékenysége miatt. A napokban jelentette be a Microsoft, hogy a magyarországi Flextronics gyártótól elveszik az Xbox összeszerelését és Kínába helyezik át a gyártókapacitást.

Lefelé mozogtak az árak a hét utolsó előtti kereskedési napján Európában is, a FTSE techológiai papírokat átfogó indikátora FTSE techMARK történelmi mélypontjára esett a távközlési cégek gyengülése miatt. Hasonlóan csökkent a FTSE 100 árfolyama és a német DAX kurzusa is, sőt a veszteséges oldalon kezdődött az amerikai kereskedés is. A New York-i lassulást a pakisztáni-indiai konfliktus okozta, amitől a katonai szakértők háborút várnak. A tengerentúlon tegnap publikálta a Conference Board gazdaságkutató intézet áprilisi állásajánlati indexét, ami egy ponttal 47 pontra nőtt. A vállalati hírek hiánya is hatott a piacokra, így érdektelenül szemlélték a spekulánsok a dél-afrikai South African Breweries (SAB) felvásárlási ajánlatát, melyet az amerikai Philip Morris cég sörgyártó leányvállalatára tett. A bejelentés szerint az akvizíció keretében a magyar söripari vállalattal is rendelkező SAB 5,6 milliárd dollárt fizet a Millerért.

Budapesten nyitáskor felfelé, majd már az első félóra végén már a csökkenés irányába mozgott a BUX görbéje. Az index délután kettő órakor érte el napi mélypontját. A 8086 pontról a tőzsdeindikátor visszapattant és a trendforduló keretében egyre fentebb és fentebb kúszott. A zárás utolsó pillanatában a short (eladás) pozíciókat záró befektetők áthúzták a BUX-ot az előző szintjén, így a magyar tőzsde árfolyama 29,13 pontos többletet felhalmozva 8208,90 ponton került a partvonalon túlra. A forgalom nem érte el a hétmilliárd forintot, ezzel is jelezve, hogy a piac eladási hangulata némileg megtorpant, sőt a forint erősödése optimizmusra adhat okot, hogy talán a vásárlók megjelennek. A vezető részvények közül a napközbeni gyengülési stádiumot a Matáv (-28 forint), a Mol (-40 forint) és a TVK (-145 forint) zuhanása indukálta. A nap meglepetését a már említett utolsó pillanatok jelentették, ugyanis a félöt előtt néhány perccel mozdult ki a negatív tartományból a BUX amit az OTP (+60 forint) és a Richter (+200 forint) erősödése okozott. Hasonlóan a befektetők figyelmét vonzotta a Synergon is, mivel az informatikai cég részvényei 12 százalékos meghaladóan gyengültek, elemzők szerint a korábban igen sok állami megrendelést szerző cégre a kormányváltás nyomra rá bélyegét.

Záró: 8208,90 Min: 8086,96 Max: 8209,12 Nyitó: 8162,52 Előző: 8179,77 Vált: +29,13 pont (+ 0,36 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.