Pletykák a MOL körül

Várakozás előtti "csend" honolt a hét első kereskedési napján az amerikai piacokon. Elemzők a Federal Reserve (Fed) Nyíltpiaci Bizottságának ülését megelőzően arról tanakodtak, hogy a jegybanki szerepet betöltő szervezet szinten hagyja-e, vagy növeli-e az alapkamatok mértékét.

2002. 05. 07. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértők a gazdaság nem túl bizalomgerjesztő állapotával kapcsolatosan egyetértésben voltak, de a Fed döntése ügyében a vélemények megoszlottak. Miközben az elemzők vitáztak addig a spekulánsok sort (eladás) pozíciót vettek fel, így a tőzsdei árfolyamok egyre lentebb és lentebb kúsztak. Pesszimista hangulatban telt el a tegnapi nap délkelet-Ázsiában és Európában. A gyengülési folyamatot nagyban erősítette a németországi acélipari sztrájk. Bizonytalanul alakult a magyar tőzsde kurzusa is, a BUX nyitáskor 9019 pontig ugrott, majd egész nap lassú erózióval a negatív tartományba csúszott át.

Egyre lentebb és lentebb csúsztak az árak a hétfői amerikai kereskedés során és ez a trend a tegnapi napra is igazolódni látszódott. A piac már alig bírta kivárni Alain Greenspan és Nyíltpiaci Bizottság döntését, addig is míg a Fed tanácskozott a befektetők a vállalati hírekre és az első negyedéves termelékenységi adatokra összpontosítottak. A társasági hírek közül érdemes kiemelni Microsoft akvizíciós ajánlatát, az IBM vezérigazgatójának profit warning (eredmény előrejelzését) és a Motorola elképzeléseit. A Microsoft tegnap tőzsdenyitás előtt jelentette be, hogy vételi ajánlatot tett a dán Navision szoftvergyártóra. Az amerikai cég által kiadott információk szerint a dán Navision az európai kontinens ötödik legnagyobb szoftvergyártó és fejlesztő cége, melynek minden egyes részvényéért a Microsoft 300 dán koronát fizetne, ez az ár 12,4 százalékos felárat jelent. A bejelentést követve kiderült, hogy a részvényesek többsége elfogadta az ajánlatot, melyet maga a Navision vezetése is támogatott. Tegnap koradélután Koppenhágában a KFX piacán a dán szoftveripari cég papírjai 29,50 koronával (+11,05 százalék) 295,50 koronára drágultak.

Árdrágító hatást okozott tegnap a Motorola vezérigazgatójának bejelentése is, a amerikai cég vezetője Christopher Galvin a társaság éves rendes közgyűlésén hangoztatta, hogy a félvezetőipar ázsiai fellendülése, illetve a csipgyártók forgalmának növekedése a Motorolára kevésbé fog hatni. A társaság menedzsmentje szerint az értékesítési szint várhatóan 5-10 százalékos csökkenést fog jelezni, de az év egszére nézve a működés nyereséges lehet. Ed Breen, a vállalat elnöke szerint a Motorolának várhatóan sikerül majd leküzdenie az elmúlt öthavi drasztikus létszámcsökkentés okozta nagy költségeket.

A Fed döntésre történő várakozások közben kiadta az amerikai munkaügyi minisztérium az első negyedéves mezőgazdaságon kívüli szektor termelékenységét. Az év első hónapjában 8,6 százalékkal javult a termelékenység a tavalyi év utolsó negyedében mért 5,5 százalékos növekedést követve. A termelékenységi adat megugrásával szemben a márciusi amerikai nagykereskedelmi raktárkészletek értéke az előző hónapban mértekhez képest nem változtak.

Az amerikai tőzsdei árfolyammozgások gyengítő hatással voltak a tegnapi európai tőzsdei kurzusokra is. A befektetők főként a telekommunikációs és média szektorbeli papírokat próbálták eladni, a problémát az SAP árának beesése okozta, mivel a német cégnek a jövőben a Microsofttal kell versenyre kelnie az európai szoftver-bizniszben. A média szekcióban a bajban lévő Vivendi Universal nyomta le a tőzsdei kurzusokat. Mint ismert a francia cégnek nagyon gyorsan készpénzállományt növelő tranzakciókat kell végrehajtania.

Budapesten a reggeli közel százpontos megugrás után lassan visszacsúszott a BUX értéke, így zárásra már a veszteséges tartományban találhattuk a tőzsdemutatót. A kereskedés legmagasabb 9019,43 pontos értékét egyből a nyitás utáni pillanatokban érte el a BUX, míg a legalacsonyabb 8834,47 pontos szintet zárás előtt pár perccel lehetett regisztrálni. A Budapesti Értéktőzsde árfolyamkurzusát jelző mutató végül 8844,07 ponton 83,08 ponttal előző értéke alatt zárta a tagnapi üzleti napot.

Különösebben nagy meglepetések nem érték a befektetőket, talán csak a MOL igen erős drágulása volt az egyetlen mementó ami felkeltette a figyelmet. Az olajipari cég papírjai napközben 5970 forintig (+185 forint) erősödtek, majd 5900 forintra (+115 forint) csökkentek. A MOL részvények drágulását a kormány-ülésen esetlegesen elhangzó gázüzletág ügyével lehetett magyarázni, de ez a döntés ezúttal is elmaradt. Hasonlóan a MOL-lal kapcsolatos hírek kapcsán 350 forinttal nőtt a TVK részvények árfolyama is. Egyes információk szerint a MOL 4200 forinton vételi ajánlatot készül tenni a TVK papírokra. A két emelkedő trendet mutató részvénnyel szemben haladt a saját részvényeket eladó OTP (-110 forint), és a nemzetközi tendencia hatására gyengülő Matáv (-5 forint).

Záró: 8844,07 Min: 8834,47 Max: 9019,43 Nyitó: 8871,09 Előző: 8927,15 Vált.: -83,08 pont (-0,93 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.