Hétfő:
Az amerikai tőzsde szünnapja miatt igen gyenge érdeklődés mutatkozott a Budapesti Értéktőzsde piacán is. Nemzetközi hatások mellett a hazai iránytalan hangulat is mérvadó volt, így a BUX értéke 2,4 milliárd forintos forgalom mellett 0,02 százalékkal esett vissza. Az alacsony érdeklődés és mérsékelt gyengülés azt jelezte, hogy a magyar befektetők kivárnak. A várakozás egyik fontos tényezője azok az Európai Uniós és amerikai makrogazdasági adatok voltak melyek az elmúlt héten kerültek publikálásra. Elemzők hangoztatták, hogy az a magyar tőzsde hangulatát nagyban meghatározza a hazai kormányváltás utáni bizonytalan légkör, bár az új kormánypárt ígéreteit tekintve bizakodók lehetnek a befektetők. Mások határozottan állították, hogy a korábbi MOL gázüzletág értékesítésről szóló információk jobb hangulatot okoztak a tőzsdén. Kormányok jönnek és mennek, a piacot viszont az érdekli, hogy a társasági és makrogazdasági hírek miként hatnak a részvényárakra, az elmúlt hét első kereskedési napján befektetők nem voltak túl bizakodóak, a blue chipek értékei vegyes képet festettek. A nyertesek oldalán állt a MOL és a Richter, míg a gyengülési stádiumot erősítette a Matáv, és az OTP. Az olajipari részvények ára 5 forinttal drágult, míg a Richter árfolyama 200 forinttal ugrott meg. A távközlési papírok 11 forinttal, a banki részvények 2 forinttal lettek olcsóbbak.
Kedd:
Csökkenéssel indult a hét New Yorkban is, így a nemzetközi piacokon a korábbi napon elkezdődött lejtmenet kedden tovább folytatódott, ez alól a magyar parkett sem tudta kivonni magát. A BUX egy kisebb próbálkozástól eltekintve lassan vissza zuhant a zárást jelző 8279,26 pontos szintre, mely 116,89 ponttal volt kevesebb mint a korábbi értéke. A forgalom hatmilliárd forint fölé emelkedett, ez is jelezte, hogy a piac komolyan gondolja a besszt és ez a lassuló trend valószínűleg sokáig eltarthat. A gyengülést a vezető részvények árának beesése okozta, azok közül is a legerősebb visszahúzóerővel a MOL és az Richter gyengülése bírt. Az olajpapírok ára 3,32 százalékkal csökkent, míg a Richter részvényei 1,78 százalékkal lettek olcsóbbak. MOL gyengülését azok a vélemények okozták, hogy egyhamar a gázüzletág ügyében nem születhet döntés, ez azt jelenti, hogy a már üzleti tervekben szereplő téli időszakot tekintve a MOL újból veszteséget fog elérni. A profit csökkenés felveti azt a lehetőséget, hogy a hazai olajipari vállalat képes lesz-e bármelyik tengeri kikötő felé terjeszkedni, vagy a legnagyobb rivális az ÖMV kaphat lehetőséget a regionális lefedésre. Visszavonulót fújt a másik két nagyforgalmat bonyolító papír a Matáv (-11 forint) és az OTP (-13 forint) is. A nap legérdekesebb eseményét, a vegyipari papírok árfolyamának szárnyalása jelentette, a BorsodChem 3,25 százalékkal, a TVK 4,35 százalékkal értékelődött fel. Korábban a brókerek a BC részvényeitől óvva intettek, mivel azok a már spekulatív hatásoktól sem függenek, azokat a fő tulajdonosok kénye-kedve mozgatja. A kisebb érdeklődést jelző részvények sorából a vesztes oldalra csúszott viszont az Antenna Hungária (-2,14 százalék), az IEB (-2,19 százalék) és a Synergon (-2,51 százalék).
Szerda:
Kedvező hírek nemléte miatt a világ tőkepiacain tovább zsugorodtak a tőzsdei árfolyamok. A magyar parketten a BUX a héten elkezdett visszacsúszást folytatva egyre közelebb került a 8000 pontos küszöbhöz. A hírek nélkül elégedetlen magyar befektetők tovább folytatták eladásaikat, olyannyira, hogy lassan a tőzsdén úrrá kezdett lenni a pánik, a forgalom megközelítette a 8 milliárd forintot ezzel is jelezve, hogy a spekulánsok komolyan gondolják a portfólió átrendezést. A vezető részvények közül a hét közepén az eladói ranglista elején a jóöreg MOL szerepelt 3,43 százalékos gyengülésével, amit a Richter követett 1,23 százalékkal. Hasonlóan a bessz csapdája kerítette hatalmába a Matáv papírjait is, melyek tíz forinttal értékelődtek le.
Haszonrealizálás törte meg a BorsodChem házatáját is, a vegyipari cég részvénye két napig igen erőteljes növekedésen ment keresztül, majd a harmadik napra már inkább a profit taking határozat meg a részvény árfolyamát, mely 4,57 százalékkal esett vissza.
Csütörtök:
Némi lélegzethez jutott a magyar börze a hét utolsó előtti kereskedési napján. Bár sokáig nem úgy nézett ki, hogy a magyar tőzsdén is a nemzetközi trend érvényesül, de végül a BUX görbéje megemberelte magát és csekély 29,13 pontos plusszal zárt. A forgalomi indikátor 6,43 milliárd forintot jelzett, amiből a Matáv 2,3 milliárd forinttal, a MOL 1,66 milliárddal, az OTP 1,43 milliárddal vette ki részét. A vezető részvények ára vegyesen mozgott, a Matáv és a MOL tovább gyengült, míg Richter, OTP duó erősödött. A kisforgalmú papírok közül a BorsodChem, Egis kettős vezette a növekedési listát. A blue chipek sorából a már említett távközlési papírok ára 2,89 százalékkal esett vissza a Deutsche Telekom lejtmenete következtében. Nemzetközi behatások nélkül csökkent viszont 0,66 százalékkal 5025 forintra a MOL ára. Szakértők szerint az 5000 forintos küszöb igen nagy nehézségeket fog okozni az olajipari papír árának, de ha azt átszakítja akkor minden akadály elhárul attól, hogy meg sem álljon a 4700-4500 forintos szintig. A kisforgalmú papírok közül érdemes volt kiemelni az újból erőre kapó BorsodChemet (+100 forint), valamint az újból mélybe zuhanó Synergont (-12,33 százalék).
Péntek:
Nemzetközi emelkedő trendek ellenére a magyar piacon az eladók voltak többségben – mondta egy bróker a pénteki kereskedést követve. A BUX napközbeni kilengéstől eltekintve egyre lentebb csúszott és végül mélypontjához közel 8115,21 pontnál feneklett meg, ami 93,69 pontos veszteségnek felet meg. A 7,5 milliárd forgalom során a jól megszokott megosztottság uralta a magyar piacot. Ezúttal a Matáv mellette az OTP is csökkenő irányt vette fel, míg a MOL és a Richter kurzusa a BUX árfolyamát meghazudtolva emelkedett. A nap vesztese az IEB (-3,85 százalék) és MOL (-3,5 százalék) lett. Hasonlóan gyengült még az Antenna Hungária (-20 forint), az Econet (-2,27 százalék), valamint az Egis (-3,33 százalék). A nyertes blue chipek közül a MOL szerepelt jobban (+1 százalék), szemben a Richter 0,31 százalékos emelkedésével. A hét utolsó üzleti napját kövezve a brókerek és az elemzők egyformán azon a véleményen voltak, hogy a New York-i és nyugat-európai hatásoktól függetlenül a magyar piacon fellendülés kell, hogy bekövetkezzen, amennyiben az elmarad, úgy a BUX értéke átzuhanhat a 8000 pontos szinten és ekkor már a befektetők tényleg likvidálják portfólióikat a nagyobb veszteségek elkerülése végett.