Ismét Magyarországon a Jamiroquai

Frenetikus sikerű koncertet adott a Jamiroquai a Kisstadionban. Az angol együttes másodszor járt hazánkban. 1999-ben a Synkronised turné keretében, az akkor még álló Budapest Sportcsarnokban mutatkoztak be a magyar rajongóknak. Most a 2001-ben megjelent Funk Odissey albumukat bemutató turnéjukba iktatták be a Kisstadiont.

Szabó T. Orsolya
2002. 06. 19. 4:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A viszonylag drága belépők ellenére közel tízezren várták Jay Kay színpadra lépését. A küzdőtér szinte teljesen megtelt, az ülőhelyek azonban erősen foghíjasak voltak. A színpadkép kevésbé volt látványos, mint a '99-es földgömbre felépített állványzat, csak a fából kivágott jellegzetes kisördög figurák jelezték, mire is vár a közönség. A felejthető előzenekar levonulása után még 40 percbe telt, mire a zenészek színpadra vonultak, hatalmas üdvrivalgás közepette. Jay-Kay ezúttal sem hazudtolta meg önmagát: az új lemez borítóján is látható fémszínű indián fejdíszben feszített.





Nem aprózták el, egyből a közepébe vágtak: első számként a Twenty Zero One-t adták, ami a Funk odissey leghúzósabb száma. A '99-es Sinkronized albumról a „Supersonic” című szám annak idején sokakat meglepett, mert a korábbi lemezekhez képest sokkal keményebb vonalat képvisel. A Twenty Zero One ennek vonulatnak a folytatása, de még annál is erőteljesebb. A koncertverzió még az albumon hallható számnál is keményebb volt, erőteljes elektronikus hangzás és félelmetesen precíz előadásmód jellemezte. Az erős kezdésen jó néhányan meglepődtek a hallgatóságból, de a többség jól fogadta a határozottabb ütemeket. Ám amikor Jay Kay a szokásos tiszteletkörök után bejelentette a következő számot, szinte egyszerre mozdul az egész stadion: a Cosmic Girl jött, ami még ma is megmozgat minden JK-hívőt. Kifinomultan, letisztultan adták elő, akkor hallatszott ki először a három néger vokalista nem akármilyen hangja. A színpad mögött kigyúló több ezer kis lámpa valódi kozmikus hátteret adott a produkcióhoz. A Cosmic girl sikerét nem tudta megismételni a csapat a következő számokkal, bár a hangulatra ekkor sem lehetett panasz. De a Main Vein, a Feel so good nem mozgatta meg annyira a közönséget.


Valamennyi számot az album verzióknál lányegesen hosszabban és kifinomultabban adták elő, így nem voltak ritkák a tíz perces számok sem. A közönség a Canned Heat-re mozdult meg ismét igazán, a szám végén a zajból felcsendült a Kék Duna keringő: Jay-Kay tízezer emberrel valcerezett egyszerre. Ekkor sokan hittük, hogy ez direkt a magyar hallgatóságnak címzett geg, de a külföldi koncertbeszámolók is említik a keringőt, mint csúcspontot Ausztráliától Japánig. A Corner of the Earth az új album talán legszebb száma, élőben még hatásosabb volt, elsősorban a vokalistáknak köszönhetően. Az aktuális slágert, a Love Foolosophy-t hatalmas ováció fogadta, csakúgy, mint a LittleL-t . Addigra már csak az ülőhelyek egy kis részén voltak mozdulatlan emberek. Az este legmaradandóbb zenei élményét számomra a Travelling without moving adta. A harmadik album címadó dalát hihetetlen átéléssel játszotta a zenekar, és énekelte Jay. Az eredeti verziótól jó néhány ponton elkalandozott, de fantasztikus összhatást adott ki. Hatásos volt a Deeper underground bevezetője: Jay Kay lassan lépegetett a színpadon, léptei egyre hangosabban dübörögtek, előrevetítve, hogy most jön a Godzilla c. film betétdala. Hangosan és profi módon adták elő, velük ugrált az egész stadion. És ahogy sejthető volt, itt hagyták abba a zenélést, és csak hosszú percek tapsa és ovációja után jöttek vissza a színpadra, csakúgy, mint legutóbb. A visszatérés nem sikerült olyan hatásosra, mint az akkori Godzillás ráadás, de így is tombolt a csarnok, mikor belekezdtek az Alright-ba. És valóban, minden rendben volt a közönség táncolt még egy jót, aztán esélyt sem adva újabb ráadásra, levonultak, és beadták a „menjetek haza” zenét.


A közönség pedig oszlott is példás fegyelemmel, nyugodtan. Összességében egy minden részletében profi, közel kétórás show-t láthatott az a közel tízezer ember, aki nem sajnált ezért az élményért 5-7ezer forintot adni. A zenekarból nemrég kivált Toby Smith hiánya alig érződött az előadáson, a digeridoo hiánya azonban sokaknak feltűnt, hiszen az ausztrál hangszert igazából a Jamiroquai hozta be a köztudatba, a digeridoos rasta zenész pedig igazi közönség kedvenc volt. Ennek ellenére nem került elő a koncert során egyszer sem. A fénytechnika egészen bravúros volt, tökéletes összhangban a zenészekkel, és a közönséggel. Jay Kay ismét bizonyított Budapestnek, és bár sokan hiányolták saját kedvenceiket, hiszen kizárólag az utolsó három albumról játszottak, a hallgatóság nem csalódott. Fantasztikus este volt, igazi űrutazás a Kisstadionban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.