Közeleg Ukrajna NATO-tagsága?

Annak az országnak, amely a NATO tagjává kíván válni, nem csak a hadseregét, de az egész társadalmát meg kell reformálnia - hangsúlyozta Chris Donnelly, a NATO főtitkárának közép- és kelet-európai ügyekben illetékes tanácsadója szerdán Kijevben, a NATO védelmi kollégiuma által szervezett háromnapos tudományos tanácskozás zárónapján.

MTI
2002. 06. 26. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő hangsúlyozta: a NATO nem csupán katonai, de politikai szervezet is. Az elmúlt tíz év alatt megváltozott a honvédelem és a nemzetbiztonság fogalma, s a katonai tényező, bár továbbra is fontos, csupán egyik összetevője a biztonságnak. Chris Donnelly kitért a NATO és az EU közötti szoros összefonódásra, emlékeztetve arra, hogy a NATO-tagságra való felkészülés egyben az EU-tagságra való felkészülés is, s Ukrajna sok szempontból vezető szerepet játszhat ebben a folyamatban.

Norbert Jousten, az Európai Unió ukrajnai képviseletének vezetője az unió támogatásáról biztosította az ukrán európai integrációs törekvéseket. Hangsúlyozta: készek segítséget nyújtani Kijevnek az európai és a világgazdaságba történő beilleszkedéséhez. Kiemelte az ukrajnai szerkezeti reformok folytatásának fontosságát. Az MTI kérdésére, melyek azok a legfontosabb feladatok, amelyek megoldásával Kijev felgyorsíthatja az európai integrációs folyamatot, Norbert Jousten az európai jogharmonizációt, valamint a demokrácia és a civil társadalom fejlesztését emelte ki. Ukrajnának végre kell hajtania a jogharmonizációt, és el kell érnie a törvények betartatását. Az első lépés a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való belépés lesz, ami fontos közeledést jelent majd az Európai Unió felé is – mutatott rá a nagykövet.

A beruházási klíma helyzetével kapcsolatos kérdésre Norbert Jousten elmondta, hogy a jelentős gazdasági növekedés következtében megnőtt – egyebek között az Európai Unióval – folytatott ukrán kereskedelem. A beruházásokat illetően azonban a haladás még várat magára. Ukrajnának maradéktalanul el kell fogadnia a WTO-ba történő belépéshez szükséges törvényeket, s a tagság fontos jel lesz a beruházók számára is.

Borisz Taraszjuk, az ukrán parlament európai integrációs bizottságának vezetője a tanácskozáson hangsúlyozta: az ukrán európai integrációs törekvések egybeesnek az országban folyó reformokkal, s ezeket a lakosság többsége támogatja. Az EU és a NATO bővítésével kapcsolatban hangsúlyozta: nem szabad új választóvonalaknak kialakulniuk az unió keleti határán. Felhívta a figyelmet arra, hogy sem a NATO, sem az Európai Unió nem szentel kellő figyelmet olyan európai konfliktusoknak, mint a Dnyeszter-melléki, az abháziai és a karabahi problémák. Figyelmeztetett, hogy Ukrajna NATO-csatlakozásában gondot okozhat az ukrán-román tengeri határ rendezetlensége.

Az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanácsnak a NATO-belépés stratégiája kidolgozására vonatkozó májusi döntésével kapcsolatban kiemelte: ezt a döntést már két-három évvel korábban meg kellett volna hozni. Most a NATO felelőssége, hogy megfelelő tanácsokat adjon. Több világos jelre lenne szükség a szövetség részéről – hangsúlyozta a volt külügyminiszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.